Ο «χασάπης» της Θεσσαλονίκης Μαξ Μέρτεν και ο χαμένος θησαυρός του

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συντονιστές, Υπερσυντονιστές, Συνδιαχειριστές

Απάντηση
archaiologos

Re: Ο «χασάπης» της Θεσσαλονίκης Μαξ Μέρτεν και ο χαμένος θησαυρός του

Δημοσίευση από archaiologos » 23 Φεβ 2020, 10:38

λαθοσ το 44....διορθωνο!!!

apatsi

Δημοσίευση από apatsi » 23 Φεβ 2020, 23:19

Αστορ
για το συγκεκριμένο θέμα, πάρε να διαβάσεις το σχετικό πόνημα του Δημοσθένη Κούκουνα, του κατά τεκμήριο καλλίτερου ιστορικού της περιόδου της κατοχής και του συμμοριτοπολέμου των πρώτων δύο γύρων. Μιλάμε για ιστορική έρευνα, κι όχι για μια πληροφορία από στόμα σε στόμα, προερχομένη από ένα πράκτορα της Μοσάντ -όπως είναι όλοι, μα όλοι οι ντόπιοι που προσλαμβάνονται από την οποιαδήποτε πρεσβεία ή προξενείο , σε όλα τα μήκη και πλάτη της Γής, κι ανεξαρτήτως εθνικότητας. Κι αν δεν είναι πράκτορες, έτσι θεωρούνται από το προσωπικό της κάθε Πρεσβείας, του κάθε προξενείου. Ο Κούκουνας λοιπόν (μόνο δεξιός δεν είναι) ομολογεί ότι όσο κι άν προσπάθησε, δεν μπόρεσε να τεκμηριώσει κάτι τέτοιο, και κατέληξε στο ότι πρόκειται για ιστορία καρμπόν με άλλες που έστησαν οι Γερμανοί σχεδόν σε όλες της χώρες της Ευρώπης, προκειμένου να πέφτουν στα μαλακά τα συλλαμβανόμενα πρώην στελέχη των κρατικών τους υπηρεσιών, 'όπως ο Μέρντεν. Για άλλους λόγους, το Ισραήλ θα έτριβε τα χέρια του αν είχε ένα τέτοιο χαρτί, αφού η πολιτική που ακολουθούσε η Ελλάδα, ήταν άκρως φιλκοαραβική. Και η οποία άλλαξε σαν πολιτική το 2001 πλέον.
Σταμάτα λοιπόν την παλιά σου κομμουνιστική μέθοδο της διασποράς φημών με χαρτιά προδήλως προπαγανδιστικά, γιατί θα ξαναρχίσουμε να γράφουμε κατεβατά όπως το 2009-10, και όπου νάναι πιάνει η Άνοιξη και το μυαλό μας πρέπει να είναι στις """"δουλειές""" που διέκοψε ο Χειμώνας.

archaiologos

Δημοσίευση από archaiologos » 24 Φεβ 2020, 09:54

oti νομιζεις φιλτατε και αγαπητε απατσι...και οποιοσδηποτε αλλος....!!!!

apatsi

Δημοσίευση από apatsi » 24 Φεβ 2020, 22:42

Δεν μου λένε τίποτε αυτά φίλε μου. Και μου φαίνεται λίγο αλλοπρόσαλλο αυτά τα πράγματα να τα κατεβάζουν στην Αθήνα και εν συνεχεία να τα ξανανεβάζουν βόρεια για να φύγουν για Γερμανία. Δηλαδή, οι εβραίοι που φύγανε με τη θέλησή τους (εντολή του ισραηλινού συμβουλίου υπό τον αρχιραβίνο Κόρετς), βλέπαν τα πράγματά τους να μην τους ακολουθούν πρός Γερμανία, αλλά να κατεβαίνουν προς Αθήνα, εσύ τί πιστεύεις, ότι δεν θα το ξέρανε, δεν θα το μαθαίνανε, ή δεν θα το ήξερε η σημερινή ομάδα που τα ψάχνει επισήμως αλλά κάπου βόρεια κι όχι αναγκαστικά στην Ελλάδα? Για να μην αναφέρουμε την απόλυτη απουσία οποιουδήποτε ναυτικού μέσου των Γερμανών κατά την περίοδο που λές, καθώς ο Αγγλικός Στόλος με την υποστήριξη της RAF απολάμβανε την απόλυτη υπεροχή, σε σημείο που ΟΛΕΣ οι γερμανικές φρουρές των νησιών του Αιγαίου να αποκλειστούν στα νησιά και να ""περιμένουν""" τον Ιερό Λόχο για να παραδοθούν, γεγονός που λάμβανε χώρα την περίοδο που λέει το βιβλίο. Δηλαδή, θα έστελναν με καράβια (που ΔΕΝ είχαν) έναν τέτοιο θησαυρό με όλους τους κινδύνους και δεν θα προτιμούσαν το τραίνο ή τα ΡΕΟ της εποχής, που εν πάση περιπτώσει είχαν πολλές πιθανότητες να περάσουν, ιδίως μετά τις συμφωνίες που κάνανε με τον ΕΛΑΣ να μην τους χτυπήσει αλλά να τους αφήσει τον οπλισμό των Ιταλικών φρουρών ?

apatsi

Δημοσίευση από apatsi » 24 Φεβ 2020, 22:43

Δεν μου λένε τίποτε αυτά φίλε μου. Και μου φαίνεται λίγο αλλοπρόσαλλο αυτά τα πράγματα να τα κατεβάζουν στην Αθήνα και εν συνεχεία να τα ξανανεβάζουν βόρεια για να φύγουν για Γερμανία. Δηλαδή, οι εβραίοι που φύγανε με τη θέλησή τους (εντολή του ισραηλινού συμβουλίου υπό τον αρχιραβίνο Κόρετς), βλέπαν τα πράγματά τους να μην τους ακολουθούν πρός Γερμανία, αλλά να κατεβαίνουν προς Αθήνα, εσύ τί πιστεύεις, ότι δεν θα το ξέρανε, δεν θα το μαθαίνανε, ή δεν θα το ήξερε η σημερινή ομάδα που τα ψάχνει επισήμως αλλά κάπου βόρεια κι όχι αναγκαστικά στην Ελλάδα? Για να μην αναφέρουμε την απόλυτη απουσία οποιουδήποτε ναυτικού μέσου των Γερμανών κατά την περίοδο που λές, καθώς ο Αγγλικός Στόλος με την υποστήριξη της RAF απολάμβανε την απόλυτη υπεροχή, σε σημείο που ΟΛΕΣ οι γερμανικές φρουρές των νησιών του Αιγαίου να αποκλειστούν στα νησιά και να ""περιμένουν""" τον Ιερό Λόχο για να παραδοθούν, γεγονός που λάμβανε χώρα την περίοδο που λέει το βιβλίο. Δηλαδή, θα έστελναν με καράβια (που ΔΕΝ είχαν) έναν τέτοιο θησαυρό με όλους τους κινδύνους και δεν θα προτιμούσαν το τραίνο ή τα ΡΕΟ της εποχής, που εν πάση περιπτώσει είχαν πολλές πιθανότητες να περάσουν, ιδίως μετά τις συμφωνίες που κάνανε με τον ΕΛΑΣ να μην τους χτυπήσει αλλά να τους αφήσει τον οπλισμό των Ιταλικών φρουρών ?

archaiologos

Δημοσίευση από archaiologos » 25 Φεβ 2020, 09:11

..............oτι νομιζει κανεις...δεν εχω κατι αλλο....και εγω υποθεσεις κανω φιλε απατση!!!!

Topass

Δημοσίευση από Topass » 05 Απρ 2020, 11:34

Καλημερα Ομαδάρα Παντός δεν πήγε τυχαία να δει το σπιτι του εκεί που τον εποιασαν κ φυσικα δεν θα έσκαβε ούτε είχε σκοπό να κουβαλάει ποσότητα κ βάρος Υπάρχει εθνικό νόμισμα που δεν έχει αλαξει από τότε ;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”