Πιερια, ωρα μηδεν

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

night-scan έγραψε: 07 Ιαν 2018, 22:56 wolf 57 σε παρακαλω ξαναδιαβασε ποιο προσεκτικα τι γραφει και τι εννοει ο pytheas

Τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν κατάλαβα το τι γράφει ???
Άβαταρ μέλους
night-scan
Administrators
Administrators
Δημοσιεύσεις: 3928
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 12:00
Τοποθεσία: ΑΙΤ/ΝΙΑ

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από night-scan »

Τιποτα αστο.
Ερπιστρυοφορα...............για αποτελεσματα χωρις ιδρωτα.
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

Νόμισες ότι μπέρδεψα τις γυάλες με τα αποστατικά ???
Άβαταρ μέλους
night-scan
Administrators
Administrators
Δημοσιεύσεις: 3928
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 12:00
Τοποθεσία: ΑΙΤ/ΝΙΑ

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από night-scan »

Υπαρχουν πολλων ειδων γυαλες...αλλες με νερο και αλλες χωρις νερο...τεσπα.
Ερπιστρυοφορα...............για αποτελεσματα χωρις ιδρωτα.
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

Υπάρχουν δύο ειδών "κότερα"....
Τα γενι"κότερα" και τα ειδι"κότερα"
Άβαταρ μέλους
night-scan
Administrators
Administrators
Δημοσιεύσεις: 3928
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 12:00
Τοποθεσία: ΑΙΤ/ΝΙΑ

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από night-scan »

Οκ οτι πεις εσυ..δεν χαλαω εγω χατηρι ...ας παραμεινουμε λοιπον, στη γενι-κοτερη γυαλα του χαρισματικου και ας αφησουμε,τις ειδι-κοτερα υπολοιπες γυαλες. :roll: :roll:
Ερπιστρυοφορα...............για αποτελεσματα χωρις ιδρωτα.
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

...Χαρισματικέ θα γράψεις τίποτα....ή να πάω από τώρα για ύπνο ???... :lol: :lol: :lol:
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Τού 'στησα καραούλι. Αλλά όπως έχω ξαναπεί έχω βάσιμες υποψίες ότι πέφτει παντόφλα.
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

Ρε συ ...εδώ ήταν,άσχετα αν έκανε τον μουγκό απόψε .... :lol:
Μόλις σε είδε,εξαφανίστηκε.... :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
pytheas
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 24 Ιαν 2007, 15:49
Τοποθεσία: West Coast

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από pytheas »

wolf 57 έγραψε: 07 Ιαν 2018, 22:45 @pytheas

Όλοι εσείς που ενθουσιάζεστε και πιστεύετε ότι πιάσατε στο πουθενά(με αυτή ή παραπλήσιες μεθόδους,σαν αυτή που περιγράφεις)ένα μεταλλικό αντικείμενο είναι μια αυταπάτη και τίποτα περισσότερο.
Θα σου πω κάτι πολύ απλό και ρεαλιστικό,για να καταλάβεις που το στηρίζω αυτό που είπα παραπάνω.
Πάρτε έναν ανιχνευτή,βάλτε τον στο all metal και κόψτε βόλτες στο πουθενά,ακόμη και εκεί που πιστεύετε ότι δεν υπάρχει ή δεν υπήρξε ανθρώπινη δραστηριότητα,θα διαπιστώσετε το αντίθετο.Τα βουνά και οι κάμποι είναι γεμάτοι από διάφορα μεταλλικά σκουπίδια.Σε περιοχές με εμφανή ανθρώπινη δραστηριότητα ο ήχος σιδήρου είναι εκνευριστικά ασταμάτητος.Στα βουνά,ακόμη και στις πιο απρόσιτες περιοχές,υπάρχει τόσο σκουπιδαριό από βοσκούς κυνηγούς και περιπατητές που θα πάθετε πλάκα.Σας τα λέω όλα αυτά γιατί οι περισσότεροι ανοίγουν τον ανιχνευτή για να ελέγξουν μόνο μία περιοχή που έχουν κάποια πληροφορία ή να τσεκάρουν κάποια δήθεν ένδειξη και μετά τον κλείνουν. Έτσι τους δημιουργείται η εσφαλμένη εντύπωση το ότι μπόρεσαν και βρήκαν έστω το οποιοδήποτε μέταλλο(φυσικά όχι αυτό που αναζητούσαν)ότι είναι μεγάλο κατόρθωμα...και ακόμη χειρότερα,είναι αυτοί που πίστεψαν ότι αυτό που βρήκαν ήταν το κολαούζο την υποτιθέμενης δουλειάς....
θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω για τα περί αυταπάτης και ενθουσιασμού και το "όλοι εσείς".
Δεν "πιάνω" κάτι με βέργα, έχω μετρήσεις "απόλυτα" επαναλαμβανόμενες από μηχάνημα και αν θέλω τις κάνω και γράφημα με χρήση data logger.
Έχουμε πάει λοιπόν στο πουθενά που αναφέρεσαι και στα 30Χ30 μέτρα δεν έχει κανένα μέταλλο ,παρά μόνο ένα , ακριβώς εκεί που "έπρεπε" - αυτό μάλλον δεν ειναι αυταπάτη, ειναι πραγματικοτητα ,ειδικά αν έχει γίνει πολλές φορές.
Δικαίωμα σου να μην το πιστεύεις, δεν μπορώ και δεν θέλω να αποδειξω τιποτα σε κανεναν.
Επίσης δεν υπάρχει ενθουσιασμός, αφού δεν πήραμε ποτέ λεφτά και η μέθοδος ψιλοαφεθηκε.
Επίσης θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με την "ψαχτηρική" στατιστική κατανομή που μας έβαλες.
Εγώ και η ομάδα μου, δεν ανοίγουμε το μηχάνημα στο επιτόπου ,να δούμε αν έχει κάτι μόνο εκεί κοντά.
Εδω και πολλά χρόνια , γαζώνουμε την γύρω περιοχή, και με τα τοπικά αλλά πιο πολύ με τα Γεωφυσικά για να φτιάξουμε το προφίλ της περιοχής.
Αυτό σημαίνει πολύ χρόνο και σε δευτερεύοντα πράγματα ,όπως κόψιμο θάμνων και γενικά καθάρισμα.
Αν η περιοχή έχει μεταλλικά σκουπίδια χρησιμοποιουμε αρχικά ένα τοπικό με μικρή ευαισθησία, για σκούπισμα.
Μετά μπαίνουν τα υπόλοιπα με σειρά ευαισθησίας.
Μιλάμε για διαδικασία χρονοβόρα ,που θέλει αρκετές επισκέψεις στο χώρο κάνοντας σοβαρή δουλειά όλη τη μέρα, όχι χαζεύοντας από εδώ και απο 'κει.
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω επίσης σχετικά με τα σκουπίδια στα βουνά.
Ενω υπάρχουν περιοχές με σκουπίδια , υπάρχουν και αρκετές με πολύ λίγα ή εύκολα στο "σκούπισμα".
Για βάθος χρησιμοποιουμε παλμικά minelab, τα οποία όμως ειναι ευαίσθητα και στα πολύ μικρά μέταλλα ,ακόμα και στα σκάγια.
Σε πληροφορώ ότι υπάρχουν αρκετές περιοχές όπου το μινελαμπ δεν πιάνει τίποτα στα 2-3 στρέμματα.
Επίσης, οι βοσκοί, οι κυνηγοί και οι "περιπατητες", μπορεί να αφήνουν καποια σκουπίδια αλλά ειναι εντελώς επιφανειακά , σχεδόν ορατά ακόμα και μετά από 20 χρόνια.
Συνήθως οι κάλυκες ειναι πιο πολλοί.
Επίσης , δεν θέλω να ανεβάσω φωτό ή βίντεο απο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και σοβαρά κολαουζα ,πέραν καθε αμφιβολίας, για λόγους ασφάλειας.
και δεν μιλαμε για συρματα, κομμενα πέταλα ή διπλωμένα λαμαρινακια...
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

Όσον αναφορά αυτές τις καθαρά ηλεκτρονικές διατάξεις(που έκανες λόγο στο προηγούμενο ποστ)θα μου επιτρέψεις να έχω τις αμφιβολίες μου ως προς το τι πιάνουν από απόσταση....και να μην πω τίποτα περισσότερο επ' αυτού....

Όταν κάποιος σαρώνει ένα-δύο τετραγωνικά χιλιόμετρα ....ξανά σε άλλη περιοχή άλλα τόσα τότε μπορεί να έχει άποψη το υπάρχει ή δεν υπάρχει από μέταλλα στην εκάστοτε περιοχή....
Το ότι κάποια σημεία είναι σχετικά "ορφανά" σε μέταλλα δεν είναι δα και τόσο παράξενο....όπως δεν είναι παράξενο να έχει ήδη περάσει κάποιος άλλος πριν από εσάς και να έχει "καθαρίσει" το μέρος από τα παλιότερα σκουπίδια και εσείς να βρίσκεται μόνο τα πιο πρόσφατα που είναι εντελώς επιφανειακά....
Τώρα αν ανοίξουμε και την συζήτηση περί της υπάρξεως ή όχι, κολαούζων ....και τι αντικείμενα βρίσκονται από αρκετούς εδώ μέσα που τα θεωρούν κολαούζα....τότε δεν ξέρω αν η κατάληξη θα είναι για γέλια η για κλάματα ....
Άβαταρ μέλους
pytheas
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 24 Ιαν 2007, 15:49
Τοποθεσία: West Coast

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από pytheas »

κοίτα, ειναι απολύτως λογικό και σεβαστό συνάμα, να έχεις τις αμφιβολίες σου , ειδικά για μεθόδους που δεν είναι "επιστημονικά ορθές".
Απλά δεν μπορώ και δεν θέλω να συζητήσω δημόσια αποδείξεις ή ενδείξεις ούτε να παρασύρω τα μέλη σε ανώφελες αναζητήσεις που δεν οδηγούν πουθενά.
Τώρα, στα βουνά ,αν φύγεις μακρυά από χωριά, από σπίτια, στρούγκες και πας πάνω από τους δρόμους, θα βρεις μέρη αρκετά καθαρά.
Από τους Ρωμαίους μέχρι τον εμφύλιο τα βουνά ήταν κατοικημένα στο φουλ, απλά τα μέταλλα ήταν ακριβά , δυσεύρετα και πολύτιμα, ακόμα και ο σίδηρος.
Πάλι μιλάω για μέρη που έχω δουλέψει εγώ μέχρι τώρα, κάπου αλλού μπορεί να διαφέρουν τα πράγματα...
Άβαταρ μέλους
nikolas33
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 27 Ιαν 2010, 21:23
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από nikolas33 »

wolf 57 έγραψε: 08 Ιαν 2018, 00:58 Όσον αναφορά αυτές τις καθαρά ηλεκτρονικές διατάξεις(που έκανες λόγο στο προηγούμενο ποστ)θα μου επιτρέψεις να έχω τις αμφιβολίες μου ως προς το τι πιάνουν από απόσταση....και να μην πω τίποτα περισσότερο επ' αυτού....

Όταν κάποιος σαρώνει ένα-δύο τετραγωνικά χιλιόμετρα ....ξανά σε άλλη περιοχή άλλα τόσα τότε μπορεί να έχει άποψη το υπάρχει ή δεν υπάρχει από μέταλλα στην εκάστοτε περιοχή....
Το ότι κάποια σημεία είναι σχετικά "ορφανά" σε μέταλλα δεν είναι δα και τόσο παράξενο....όπως δεν είναι παράξενο να έχει ήδη περάσει κάποιος άλλος πριν από εσάς και να έχει "καθαρίσει" το μέρος από τα παλιότερα σκουπίδια και εσείς να βρίσκεται μόνο τα πιο πρόσφατα που είναι εντελώς επιφανειακά....
Τώρα αν ανοίξουμε και την συζήτηση περί της υπάρξεως ή όχι, κολαούζων ....και τι αντικείμενα βρίσκονται από αρκετούς εδώ μέσα που τα θεωρούν κολαούζα....τότε δεν ξέρω αν η κατάληξη θα είναι για γέλια η για κλάματα ....
Κατω απο βραχο που στην πλαγια οψη του ειχε 3 τρυπες βαθους 3 ποντους ειχα βγαλει ενα λουκετο ανοιχτο....αυτο το θεωρεις κολαουζο η οχι?
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

@ nikolas33

Θα σου απαντήσω με ερώτηση...
Ποιος ο λόγος ύπαρξης κολαούζου σε χρηματική απόκρυψη ???
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Λύκε, κολαούζα μπαίναν με έναν και μοναδικό λόγο. Να μείνουν ανέγγιχτα τα πολλά από εκείνους που θα μπορουσαν με κάποιο τρόπο να πάρουν τον θησαυρό. Το ποιοί είχαν χρήματα ήταν γνωστό πάντοτε και όλοι αυτοί αντιμετώπιζαν την πιθανότητα του εκβιασμού είτε του ιδίου είτε αυτού που τον είχε ""κληρονομήσει"" .. Τα κολαούζα δεν είναι 5-10 κομμάτια που ακούω. Είναι ένα σοβαρό ποσό, ώστε να λειτουργήσει αποτρεπτικά για τον εκβιαστή ή ψαχτήρι (πάντοτε υπήρχαν).
Και για αυτό όταν ακούω για κολαούζα 1 ή 2 λιρών το μυαλό μου πάει στο παραμύθι. Το κολαούζο είναι αποτροπή και όχι το προηγούμενο σημάδι πρίν τον θησαυρό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”