Πιερια, ωρα μηδεν

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

apatsi έγραψε: 10 Ιαν 2018, 01:34 Η εκπαίδευσή μου είναι εκείνη του ασασίνου. Δεν μπορώ την φασαρία. Παρόλο που πολλές φορές γυαλίζουν τα μάτια μου με τις περιστρεφόμενες τύπου knight-scan.

Σίγουρα,ένα jcb κάνει την καλύτερη δουλειά από όλα .... :lol:
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Στην παπάζογλου μ' αρέσουν τα πολλά πρίμα που ανεβάζει. Το Δημοτικό τραγούδι θέλει νεανική φωνή και πολλά πρίμα. Αλλά μεταξύ των δύο, δεν το συζητάμε. Πέλα με χίλια.
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Το ερπυστριοφόρο much, much better.
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

apatsi έγραψε: 10 Ιαν 2018, 01:40 Ρε συ είσαι χειρότερο νυχτοπούλι από μένα. Πλάκα πλάκα, ο χαρισματικός θα σηκωθεί ολόφρεσκος για να ραβδοσκοπίσει και να μας την πεί και εμείς θα είμαστε με κατεβασμένα τα χέρια να τις τρώμε. Κάτι ετοιμάζει αυτός, για να κάνει το παπί τόσες μέρες. και γω' ψάχνω, αλλά σαν έρθει η ώρα είμαι παρόν. Ετούτος μούγγα.

Τώρα το πήρες χαμπάρι ???...το ότι δεν κοιμάμαι πια τα βράδια ...που λέει και τα λαϊκό άσμα..... :lol: :lol: :lol:

Υγ: Πάντως ο άλλος σίγουρα κάτι "μεγάλο" ετοιμάζει....Δεν εξηγείται αλλιώς η σιωπή του..... :lol: :lol: :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wolf 57 την 10 Ιαν 2018, 01:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

apatsi έγραψε: 10 Ιαν 2018, 01:42 Στην παπάζογλου μ' αρέσουν τα πολλά πρίμα που ανεβάζει. Το Δημοτικό τραγούδι θέλει νεανική φωνή και πολλά πρίμα. Αλλά μεταξύ των δύο, δεν το συζητάμε. Πέλα με χίλια.

.....και εγώ μαζί σου.....Πέλα μέχρι τα μπούνια... :lol:
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Ίσως πάει να παντρέψει όλες τις θεωρίες που έχει περι ραβδοσκοπίας να τις ενώσει σε μία. Πώς λέμε ενοποίηση της Θεωρίας της Σχετικότητας με εκείνης των Κβάντα προκειμένου να εξηγήσουμε καλλίτερα τα φαινόμενα? Ε για εκεί το κόβω ότι πάει το πράγμα. Για σκέψου. Τις προέλλες που έβαλες εκείνους τους συνδέσμους για εκείνο το """ρούχο"" τον zoi72, έκατσα και διάβασα και τις 42 σελίδες . Εκεί μέσα ο Χαρισμάτικ ξεδίπλωσε όλο του το ταλέντο. Πιό παλιά ήταν η χλωρίδα της περιοχής. Σήμερα είναι η οθόνη και το αντιπαρασιτικό. Σκέπτομαι λοιπόν μήπως δούμε κάποια ενοποιημένη θεωρία περί ραβδοσκοπίας και δεν ξέρουμε που να πάμε να κρυφτούμε.
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

Το τελευταίο ...το φοβάμαι περισσότερο από όλα.... :lol: :lol: :lol:
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Ετοίμασε καταφύγιο. Τόσα χρόνια ξυλόναμε , τώρα θα μας αναγκάσει να ξοδευόμαστε για να κατασκευάζουμε. Ωρε κατάσταση. Σε χειρότερη μοίρα βλέπω τον panasss που πρέπει να το κάνει ευρύχωρο. τόσες ψυχές έχει να στεγάσει σαν καλός άνθρωπος που είναι.
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

Το έχω ήδη έτοιμο... :lol:


Υγ: Τώρα ...το αν ο panasss βρίσκεται ή όχι σε πολύ χειρότερη μοίρα από εμάς,αυτό παίζεται....μιας έχει περισσότερες γνώσεις στα καταφύγια και μάλλον θα έχει κάνει ήδη το κουμάντο του...... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
panasss

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από panasss »

wolf 57 έγραψε: 10 Ιαν 2018, 00:36 Οι περισσότεροι όμως εδώ μέσα(από όσο έχω διαβάσει)θεωρούν ότι τα κολαούζα αφορούν αντάρτικες αποκρύψεις...
Τα κολαούζα είναι δυο ειδών τα χρηματικά (ασφαλιστικές δικλείδες) και τα σταλτικά
Όλα ακολουθούν κάποιο πρωτόκολλο εθιμοτυπικό
panasss

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από panasss »

wolf 57 έγραψε: 10 Ιαν 2018, 02:26 Το έχω ήδη έτοιμο... :lol:


Υγ: Τώρα ...το αν ο panasss βρίσκεται ή όχι σε πολύ χειρότερη μοίρα από εμάς,αυτό παίζεται....μιας έχει περισσότερες γνώσεις στα καταφύγια και μάλλον θα έχει κάνει ήδη το κουμάντο του...... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Καλύπτω όλο το φόρουμ μαζί με τους συγγενείς!!! :lol:
Άβαταρ μέλους
charismatic
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 19:14
Τοποθεσία: Καϊλάρ σίτι
Επικοινωνία:

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από charismatic »

Το Καταφυγιο των Πιεριων.

Εικόνα

Στο κεντρο του οριζοντα, απο την ακρη της λιμνης του πολυφυτου.
panasss

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από panasss »

Χριστόφορε ζήτησες καταφύγιο στην γυάλα και σε βγάζει στο χωριό!
Ζήτα αμπρί να μην μπερδεύεται!!! :lol:
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

panasss έγραψε: 10 Ιαν 2018, 14:22
wolf 57 έγραψε: 10 Ιαν 2018, 00:36 Οι περισσότεροι όμως εδώ μέσα(από όσο έχω διαβάσει)θεωρούν ότι τα κολαούζα αφορούν αντάρτικες αποκρύψεις...
Τα κολαούζα είναι δυο ειδών τα χρηματικά (ασφαλιστικές δικλείδες) και τα σταλτικά
Όλα ακολουθούν κάποιο πρωτόκολλο εθιμοτυπικό





Κολαούζα,σε Τούρκικες δουλειές,πιστεύω ότι υπήρξαν ....
Άλλωστε,όπως είπε και ο apatsi,η ίδια η λέξη(καλαούζο)παραπέμπει από μόνη της σε κάτι Τούρκικο.
Κολαούζος στην τουρκική γλώσσα(kılavuz) σημαίνει :<<αυτός που προπορεύεται και δείχνει το δρόμο προς έναν τόπο, ο οδηγός σε πορεία>>

Τώρα... αν και κατά πόσο αληθεύει,το αν έγινε ή όχι,από τους αντάρτες χρήση κολαούζου σε χρηματικές αποκρύψεις και δεν είναι ένας ακόμη μύθος,από τους πολλούς που έχουν κυκλοφορήσει,είναι θέμα που σηκώνεις αρκετή συζήτηση.Δεν γνωρίζω το πότε αλλά ούτε από ποιον πρωτοκυκλοφορήθηκε αυτό το σκεπτικό της υπάρξεως κολούζων σε αντάρτικες χρηματικές αποκρύψεις.Πάντως όποιος και αν το έκανε,αν δεν ήταν ακόμη ένας από τους πολλούς μυθοπλάστες που κυκλοφορούν,τότε σίγουρα κάποιο πονηρό σκοπό θα εξυπηρετούσε.
Κρυμμένα επιμελώς κάποια κατευθυντήρια αντικείμενα που σκοπό είχαν να οδηγήσουν σε αμπριά ή αποθήκες οπλισμού,τροφίμων κτλ σαφώς και υπήρξαν.


Υγ 1: Αν δεν έχετε σκοπό να ανακαλύψετε πολεμικό υλικό κτλ σε αμπριά ή αποθήκες και ψάχνετε να βρείτε λίρες τότε,αν προσπαθείτε να βγάλετε άκρη με σημάδια-κολαούζα-πασσάλους κτλ,τσάμπα τον χρόνο σας χαλάτε.
Αυτή είναι η άποψη μου.Αν κάποιοι δεν την αποδέχεστε ή σας ξενίζει ή γενικά σας χαλάει το όνειρο τότε κάντε πως δεν τη διαβάσατε ποτέ και συνεχίστε να πιστεύετε αυτά που πιστεύατε.
Υγ2 : Τα άνω γραφόμενα μου δεν απαντούν αποκλειστικά και μόνο στον panasss αλλά σε όλους όσους ασχολούνται με το αντικείμενο.Επίσης δεν έχουν κανένα σκοπό άγονης αντιπαράθεσης παρά μόνο την καταγραφή μιας διαφορετικής άποψης.
panasss

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από panasss »

Αυτά τα γραφείς με ελαφρά την καρδία ίσως γιατί δεν έτυχε να ασχοληθείς!
Πάντως έχουν ανέβει θέματα με πραγματικά κολαούζο που ίσως δεν τα παρακολούθησες
Η δεν υπήρξε συνέχεα στο θέμα γιατί μετά συνήθως οι όποιες οδηγίες δύνονται πάνε σε προσωπικό επίπεδο !!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”