Θα σκάψουν σε προαύλιο Ιερού Ναού για σεντούκι με θησαυρό

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
PATRA
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 14 Μάιος 2010, 13:34

Re: Θα σκάψουν σε προαύλιο Ιερού Ναού για σεντούκι με θησαυρ

Δημοσίευση από PATRA »

να ρωτησω κατι ακομα το εδαφος ανοικη στους<ιδιοτες>και το υπεδαφος στο κρατος μου ειπε δικηγορος που ρωτησα γι αυτο το θεμα.αν δεν υπαρχει κατα αρχαιολογικο εκει μου ειπε θα παρεις αδεια.αλλα πρεπει να δηλωσω πολυ περιορισμενο χωρω οχι πανω απο 3χ3 η 5χ5 το πολυ.και κατι αλλο αν βρεθει κατι το κρατος συνεχειζη την εσκαφη περα απο το δηλωμενο κοματι του χωρου αλλα τα εξοδα αποκαταστασεις επιβαρινουν εμενα.ειναι σωστο αυτο?και κατι αλλο που δεν μου απαντησε ηταν αν βρεθει μεγαλητερη ποσοτητα απο οτι δηλωσω οτι ξερω οτι βρησκεται εκει τι γινετε??δηλ αν δηλωσω 3 κιβωτια και στο χωρω 3χ3 βρεθουν 2 συνεχειζουμε μεχρι να βρουμε το τριτο.αν ομως βρουμε 5 τι γινετε???
Άβαταρ μέλους
charismatic
Δημοσιεύσεις: 3165
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 19:14
Τοποθεσία: Καϊλάρ σίτι
Επικοινωνία:

Re: Θα σκάψουν σε προαύλιο Ιερού Ναού για σεντούκι με θησαυρ

Δημοσίευση από charismatic »

Αν εχεις σκοπο να σκαψεις πι χι ενα σκαμμα 3Χ3Χ3 κ.μ., δηλωνεις 2 η 3 σκαμματα 5Χ5Χ4 κ.μ., αλλα σε μια ευρυτερη περιοχη πι χι 500 τ. μ. η 5.000 τ.μ. Διαφορετικα υπαρχει περιπτωση να παρεις αδεια, να πας να φανερωσεις το μερος και να μη μπορεσεις να σκαψεις (οσο θα επρεπε). Και σκαψε τελικα 1Χ2Χ1,5 κ.μ.
PATRA
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 14 Μάιος 2010, 13:34

Re: Θα σκάψουν σε προαύλιο Ιερού Ναού για σεντούκι με θησαυρ

Δημοσίευση από PATRA »

ειναι περιορισμενος ο χωρος εκει.το πολυ 300 μετρα ολη η επιφανεια.αν υπολογισουμε τπ πλατανι τη βρυση και λοιπα δεν μενει και πολυς χωρος γι αυτο λενε 5χ5χ5 και οχι παραπανω.αν βρεθει κατι θα τα ξυλωσουν ολλα εκει γυρο??
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Θα σκάψουν σε προαύλιο Ιερού Ναού για σεντούκι με θησαυρ

Δημοσίευση από admin »

PATRA έγραψε:.... το εδαφος ανοικη στους <ιδιοτες>και το υπεδαφος στο κρατος μου ειπε δικηγορος που ρωτησα γι αυτο το θεμα. ....
Και αυτό ακούγεται ότι ισχύει και ίσως να είναι έτσι. Αλλά από ποιο βάθος και μετά; Όταν οι λίρες του άγγλου που κρύφτηκαν στον τοίχο του σπιτιού βρεθούν έπειτα, το κράτος πως αποκτά δικαίωμα; Αν είναι στην κουφάλα του δέντρου; Στο πέτρινο πεζούλι; Στην ξερολιθιά;
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Θα σκάψουν σε προαύλιο Ιερού Ναού για σεντούκι με θησαυρ

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Παρεα προσωπικο μου πιστευω , με μια δυνατη βροχη σε μια αποκρυψη που εχει φυγει
αρκετο χωμα και εχει καθηζηση ολοκληρη η πλαγια, εγω πιστευω οτι σε λιγο θα βγουν στην επιφανεια.
Ουτε σκαψιμω ουτε ψαξιμο.
Το προβλημα το μεγαλο ειναι πως θα προλαβω να βγαλω αδεια, και ακομη χειροτερα να καθηστερισει
η εγκριση.
Μαλλον θα πρεπει να σκεφτω τροπο να τα δεσω καλα και να βαλω 2-3 σκυλους να τα φυλανε...
PATRA
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 14 Μάιος 2010, 13:34

Re: Θα σκάψουν σε προαύλιο Ιερού Ναού για σεντούκι με θησαυρ

Δημοσίευση από PATRA »

ο δικηγορος ειπε οτι το κρατος εχει περιπου υπολογισει τις ποσοτητες θαμενου χρυσου(αποθεματικο) και εχει κοψει χρηματα βαση αυτον και γι αυτο του ανοικουν.εαν βγαλεις π χ 5 λιρες απο το εδαφος χωρις αδεια και σε πιασουν ειναι το ιδιο σαν να πηγες στο θυσαυροφυλακιο αθηνων και να τις εκλεψες......τωρα ειναι λογικο αυτο???παντος αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι χρειαζεται αδεια για ερευνα μιας περιοχης....φανταστητε ο καθενας που εχει ενα μηχανακι να εβγαζε αδεια καθε φορα που θα πηγαινε καπου..θα ειχαν τρελαθει οι αρμοδιες υπηρεσιες.....για την ροβδοσκοπια τι λεει ο νομος????επιτρεπεται ελευθερα???βγαζω τις βεργες μου χαλκινες χρυσες ασημενιες μπρουντζινες λευκοχρυσες μονες γωνιες κουφιες κεραιες και ψαχνω οτιδηποτε χωρο εκτος αρχαιολογικο(εκει μονο δοκιμες απο αποσταση)και ειναι ολα οκ???
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Θα σκάψουν σε προαύλιο Ιερού Ναού για σεντούκι με θησαυρ

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Φιλε Πατρα δεν το ξερεις οτι το κρατος παντα λεει τα
(Δικα μου δικα μου και τα δικα σου δικα μου;)
Βεβαια αυτο δεν ισχυει προς ολους μας, αλλα σε εμας που δεν
ειμαστε ικανοι να πουμε οχι οπως αυτους που ειναι ψηλα και δυνατοι...
PATRA
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 14 Μάιος 2010, 13:34

Re: Θα σκάψουν σε προαύλιο Ιερού Ναού για σεντούκι με θησαυρ

Δημοσίευση από PATRA »

το ξερω φιλε κωστα οτι το κρατος μας ειναι το μεγαλητερο λαμογιο.......δεν θελει κανενας ουτε ελληνας ουτε ξενος προπαντος να εχει νταραβερια μαζι του.αλλα τι να κανουμε εδω ζουμε και προσπαθουμε..........................αν λεει κατι ο νομος για την ραβδοσκοπια ξερει κανεις??????
kwstasT
Δημοσιεύσεις: 771
Εγγραφή: 28 Οκτ 2009, 19:00
Τοποθεσία: ΤΡΙΚΑΛΑ

Re: Θα σκάψουν σε προαύλιο Ιερού Ναού για σεντούκι με θησαυρ

Δημοσίευση από kwstasT »

δεν έχουν οι αθεόφοβοι ούτε ιερό ούτε όσιο.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”