Αναζητούν θησαυρό του Αλή Πασά στην Βασιλική Τρικάλων

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
JIKER
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: 25 Απρ 2010, 22:46

Re: Τρίκαλα: ''Έλληνες αν βρω τον θησαυρό... τέλος η οικονομ

Δημοσίευση από JIKER »

Τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου
MARATHKO
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 18 Οκτ 2010, 16:24

Re: Τρίκαλα: ''Έλληνες αν βρω τον θησαυρό... τέλος η οικονομ

Δημοσίευση από MARATHKO »

μακαρι νατα βρει ρε παιδια μηπως και σωθει η ΕΛΛΑΔΑΡΑ μας
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Τρίκαλα: ''Έλληνες αν βρω τον θησαυρό... τέλος η οικονομ

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Vietnm, εγραψες το παρακατω.
Στην Ήπειρο, θυμούνται ακόμη τις προσπάθειες ενός ιδιώτη να εντοπίσει τον θησαυρό του Αλή Πασά. Δεκατέσσερα «φορτώματα» σε χρυσό, ασήμι και διαμάντια λένε ότι ήταν ο πλούτος του, που από τις αρχές του αιώνα δεκάδες άνθρωποι αναζητούν.
Πριν από δέκα χρόνια περίπου, ακόμη και οι αρμόδιες υπηρεσίες (Αρχαιολογία, Εφορία, Αστυνομία) είχαν κινητοποιηθεί, όταν ένας Κερκυραίος, που είχε βρει κάποιον χάρτη, έφτασε στην περιοχή Μαργαριτίου Θεσπρωτίας.

Επειδη εχω μιλησει με ατομα σχετικα με την αποκρυψη αυτην, ατομα που ζουνε και εχουνε ανακατευτει, αλλα και με παππουδες της περιοχης μεγαλης ηλικιας που ζησανε εκει και ξερανε την σπηλια πριν την κλεισουνε. θα ηθελα να πω πως τα 14 φορτωματα ειναι ακομη στην σπηλια 12 μετρων περιπου μηκους, και πλατους σχετικα μικρου, 2-3 μετρων, και υψους οχι μεγαλυτερη απο 2 μετρα.
Η εισοδος ειναι κλεισμενει με μια πετρα που θελει ανατιναξει η μπουλντοζα, αλλα ειναι σε σημειο που δεν εχει δρομο και πρεπει και σε αποσταση 400-500 μετρα απο τον πιο κοντινο δρομο.
Αν καποιος εχει την ερωτησει πως μπορω να ειμαι σιγουρος για οσα γραφω, εγω θα απαντησω πως η πληροφορια ειναι απο παππου που πεθανε σε ηλικια περιπου 95 ετων.
Μαλιστα για την αποκρυψη πειρανε Ελληνες, τους δωσανε πολυ καλη αμοιβη και τους ειπανε να μην πουνε σε κανεναν τιποτε και πως θα τους χρησημοποιουσανε πολλες φορες και σε διαφορες
εργασιες. Ομως καποιοι αφησανε καποιες πληροφοριες για το ποιοι τους ειπανε να πανε και που εχουνε ραντεβου, αλλα οχι τον τελικο προορισμο...
Μετα απο τοτε δεν βρεθηκε κανενας απο αυτους.

Επισης θα ηθελα να πω, πως για αλλη μια φορα, πως τον θησαυρο του Αλη πασα, καποιοι γνωριζουνε και εννοω κρατικοι, που βρισκεται ακριβως.
Αλλωστε οταν βγηκε καποιος πρωθυπουργος, εκανε ενεργιες να γνωριζει τον πλουτο της χωρας μας, σηκωσε ελικοπτερα με τους πιο τελειους ανιχνευτες
υπεδαφους και φυσικα σε καποιους δεν τους αρεσε αυτο και βαλανε φραγμο.....
Οπως γνωριζουνε ακομη για σχεδον ολες τις αποκρυψεις, τουλαχιστων τις μεγαλυτερες ποσοτητες.
Άβαταρ μέλους
vetnm
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: 18 Απρ 2011, 10:31

Re: Τρίκαλα: ''Έλληνες αν βρω τον θησαυρό... τέλος η οικονομ

Δημοσίευση από vetnm »

Kostas Anastasiou,
προφανώς υπονοείς παρέμβαση ξένων συμφερόντων.
Νομίζω είναι το άλλοθι μας, είτε σε εθνικό είτε σε ατομικό επίπεδο, τη κάθε αδυναμία μας να τη δικαιολογούμε με αναφορά σε ξένα κεντρα αποφάσεων.
Θησαυροί κρυμμένοι υπάρχουν.Μέσα εντοπισμού όμως όχι.
Τόσες παγκόσμιες εγκληματικές οργανώσεις υπάρχουν με νομιμοφάνεια δυτικού κράτους,τα μέσα τα έχουν ,τις πληροφορίες τις έχουν και όμως τίποτε.
Εκτός και αν επιχειρούν σε τέτοιες περιπτώσεις και δεν τους αντιλαμβάνεται κανείς.
Δεν θυμάμαι πως τελείωσε η ζωή του Αλί αλλά σίγουρα τέτοιος θησαυρός δε μένει στα αζήτητα για διακόσια χρόνια.
Μόνο οι αναφορές για απόκρυψη από την Αλβανία μέχρι το Βόλο τον κάνουν απο μόνες τους παραμύθι.
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Τρίκαλα: ''Έλληνες αν βρω τον θησαυρό... τέλος η οικονομ

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Θα μου επιτρεψεις φιλε μου καλε να πω πως υπαρχουνε τοσα πολλα μηχανηματα και ανιχνευτες, που και να τα δεις δεν θα τα πιστευεις ποσο τελεια ειναι!!!
Αυτα που γραφω ειναι μερικα,ελαχιστα απο αυτα που μπορω να γνωριζω εγω, σκεφτομαι ποσα πολυ περισσοτερα και τελειας τεχνολογιας θα υπαρχουνε ακομη,
που εγω τουλαχιστων μεχρι τωρα, ισως και ποτε δεν θα τα δω και δεν θα τα μαθω.
Εσυ τι λες, γιατι φρεναρουνε οι νομοι τους κατασκευαστες ανιχνευτων και τους περιοριζουνε σε κανονισμους, μεχρι ποια δυνατοτητα να εχει ο καθε κατασκευαστης και παραγωγος
ανιχνευτων, καθε νομιμης βιομηχανικης παραγωγης.
Ποσο μαλιστα καποιοι που ειναι τις ειδικοτητας και γνωσεως των ειδικοτητων που χρειαζονται για να φτασει κανεις στο αποτελεσμα 100%.
Ξεχασα συγνωμη να ευχηθω σε ολους καλο μηνα!
paras
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2010, 19:52

Re: Τρίκαλα: ''Έλληνες αν βρω τον θησαυρό... τέλος η οικονομ

Δημοσίευση από paras »

Με έναν πρόχειρο υπολογισμό που έκανα, για να αποπληρωθεί το χρέος της πατρίδας μας, θα πρέπει να βρεθούν 8.750 τον. χρυσού.
Επειδή τυχαίνει να κατάγομαι από ένα ορεινό χωριό της Μακεδονίας και δόξα τω Θεώ και μουλάρια είχαμε και ξύλα κόβαμε πιτσιρικάδες
με το τσεκούρι, θα χρειαστούν καμιά 25000 φορτία.
Εν ολίγοις, βρέστα εσύ και εμείς πάλι το ΔΝΤ θα έχουμε.
Άβαταρ μέλους
vetnm
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: 18 Απρ 2011, 10:31

Re: Τρίκαλα: ''Έλληνες αν βρω τον θησαυρό... τέλος η οικονομ

Δημοσίευση από vetnm »

Ο Αλή πασάς Τεπελενλής (1744 - 25 Ιανουαρίου 1822,δολοφονήθηκε ) ήταν μουσουλμάνος Αρβανίτης (Τουρκαλβανός) στη καταγωγή πασάς των Ιωαννίνων που διαδραμάτισε για περισσότερα απο 40 χρόνια σημαντικό ρόλο στην ιστορία της Ηπείρου και όχι μόνο, απο το 1788 όταν και διορίστηκε πασάς των Ιωαννίνων μέχρι τις αρχές της Ελληνικής Επανάστασης. Στο απόγειο της δόξας του κατείχε μια μεγάλη περιοχή του ελλαδικού χώρου της τότε Οθωμανικής Αυτοκρατορίας. Για τον τρόπο με τον οποίο διοίκησε το Πασαλίκι του αλλά και για τον χαρακτήρα του, έμεινε γνωστός σαν Ασλάνι (λιοντάρι) των Ιωαννίνων(wikipedia)

Επίσημη γλώσσα της αυλής του ήταν η Ελληνική.
Δύο χρόνια κράτησε η εκστρατεία των Τούρκων εναντίον του.Είχε χρόνο να κρύψει καλά τον θησαυρό του.
Είχε Αγγλο και Γάλλο πρεσβευτή στα Γιάννενα.
Με τέτοιες διασυνδέσεις μάλλον Ελβετία τον έστειλε. :lol:
Αξίζει τον κόπο να διαβάσετε την ιστορία του.
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Τρίκαλα: ''Έλληνες αν βρω τον θησαυρό... τέλος η οικονομ

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Vetnm, να σου κανω μια ερωτηση και περιμενω την απαντηση σου.
Οταν οι θησαυροι του Αλη Πασα ητανε οτι περισσοτερο αγαπουσε, ειναι δυνατον να μην τον απολαμβανε ανα διαστηματα και το πιο βασικο
να μην τον ειχε σε αποσταση ελεγχου ανα πασα στιγμη...;;;
Αφου εκει εμενε και δεν εδειχνε να θελει να φυγει για καπου αλλου, γιατι ασφαλεστερο σημειο απο εκει δεν ειχε, η δεν πιστευε πως χρειαζεται.
Εγω παντως ειμαι τοσο κολυμενος σε αυτα που γραφω, που μονον εαν εβλεπα καπου αλλου το συνολο του θησαυρου του απο εκει που πηγαινουνε
την αποκρυψη του, ντοκουμεντα και οχι εβρεχε, πεσαμε διπλα, βρηκαμε χαρτι απο αλλο θησαυρο και οτι αλλο λεμε...
Μακαρι να υπηρχε σοβαροτητα απο τις αρμοδιες αρχες, η μαλλον θα πω πως γνωριζουνε καποιοι και αρκετοι μαλιστα που ειναι,
Αλλα 2 ειναι οι λογοι που δεν ερχονται στην επιφανεια.
Ο πρωτος ειναι πως ειναι πιο σιγουρα εκει που ειναι κρυμμενα, ( βαλμενα μεχρι τωρα ) παρα σε ενα θησαυροφυλακιο που οι μυστικες υπηρεσιες
θα γνωριζουνε και θα μπορουνε να τα σηκωσουνε και ο δευτερος λογος ειναι οι πιεσεις απο αυτους που ειδη πιεζουνε να γινονται η τι να μην γινονται σε ολα
οσα εχουνε αυτοι επιθυμια.
Εννοω τα ατομα που επιβαλουνε οσα ζουμε εμεις, χτες σημερα, αυριο και δεν ξερω ποσο ακομη...
Καλημερα σε ολους!
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Αναζητούν θησαυρό του Αλή Πασά στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από admin »

Παρασκευή, 2 Σεπτεμβρίου 2011

"Δεν υπάρχει θησαυρός του Αλή πασά", λέει ο Περιφερειάρχης Ηπείρου!

Με την περιουσία του ιδρύθηκε η Εθνική Τράπεζα!

"Δεν υπάρχει θησαυρός του Αλή Πασά και άδικα τον ψάχνουν", λέει ο Περιφερειάρχης Ηπείρου Αλέκος Καχριμάνης, ο οποίος έχει ασχοληθεί, όπως υποστηρίζει, με το θέμα. Αναφέρει ότι ο γραμματέας του Αλή πασά, μετά τη δολοφονία του τυράννου, πήρε όλη την περιουσία του και κατέφυγε στο εξωτερικό. Εκεί ανέπτυξε παρτίδες επιχειρηματικές με τον Γ. Σταύρου, στον οποίο χρωστούσε αρκετά χρήματα από αγορές. Έτσι, υποστηρίζει ο κ. Καχριμάνης,η περιουσία του Αλή κλατέληξε στον Γ. Σταύρου, ο οποίος στη συνέχει ίδρυσε την Εθνική Τράπεζα.

Πηγή: htthttp://www.katoci.com/2011/09/blog-post_02.html

Βάση τον στοιχείων που είχα παραθέσει στην σχετική συζήτηση για τον Αλή, αυτό είχε αναφερθεί ως μια πιθανότητα - admin

Συγχώνεψα τις δύο συζητήσεις σε μία, μια και αφορούν το ίδιο θέμα
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Αναζητούν θησαυρό του Αλή Πασά στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Γιαννη αντμιν καταρχην σου ευχομαι να περασεις τις διακοπες σου οπως τις επιθυμεις και ακομη καλυτερα!
Οταν τον δω απο κοντα τον περιφεριαρχη, θα τον βαλω στην συζητηση μας.
Αν ητανε τοσο χαζος ο Αλη Πασας, δεν θα ειχε μια, οσο τον εχουνε μερικοι και νομιζουν ηξερε ο γραμματεας του, ο ταδε η ο ταδε.
Τοτε ολο το συστημα παρακολουθησης μιας περιοχης πετρων γιατι ακομη το συνεχιζουνε 2011...;
Ειναι μια σειρα απο ιστορικα και παροντα ντοκουμεντα που ταιριαζουνε.(Αληθινα τα ντοκουμεντα και με μερικα δικα μου συμπερασματα...)Αν ισχυουνε!
Ειναι οπως ειχανε γραψει καποια στιγμη οι εφημεριδες<<< σκαβουνε το γεφυρι του καραπιπερη στην Λαμια >>> για να μπερδεψουνε τον κοσμο
για τοπιο ειναι το σωστο σημειο της γεφυρας του καραπιπερι.Ετσι το τονιζει και ο περιφεριαρχης.
Καλη σας μερα!
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Αναζητούν θησαυρό του Αλή Πασά στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από admin »

Κώστα, στο νέο βιβλίο που ετοιμάζω υπάρχει ένα ολόκληρο κεφάλαιο για αυτό το θέμα με πολύ ιδιαίτερα στοιχεία μέσα. Παρ όλα αυτά μιλάω μόνο με υποθέσεις και όχι βεβαιότητες μια και βέβαιος δεν μπορεί να είναι κανένας. Καλό είναι να παραθέτουμε τις απόψεις μας, αλλά η σιγουριά εκθέτει. Είναι σωστότερο να λέμε, «ενδεχομένως», παρά να λέμε «σίγουρα».
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Αναζητούν θησαυρό του Αλή Πασά στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Γιαννη εχεις απολυτο δικαιο και συμφωνω μαζι σου.
Παντα εγραφα και γραφω με μια σιγουρια για οσα γραφω, οχι για να πεισω καποιον, αλλα την σιγουρια που εγω νιωθω για οσα γραφω.
μπορει να ειναι ολα λαθος....(Αν και δεν ειναι βιαστικη γραφη, η αποτελεσματα και συμπεριφορα μικρου χρονικου διαστηματος...
Ολα τα πιστευω, οσα γραφω γιατι ξερω για εμενα.
Οσες φορες εχω γραψει σιγουρα, εννοω και διευκρινιζω οτι αυτα ειναι προσωπικη μου γνωμη και αποψη, και μπορει
ολα αυτα να ειναι λαθος μου και φαντασια...
Ειναι λαθος φυσικα, στο να επιμενω σε αυτο, χωρις να δινω τις αποδειξεις στο καθε τι που γραφω.
Αρα λοιπον θα πρεπει να γραφω ((( και σωστο ειναι ))) ισως να ειναι και ετσι.
Σε ευχαριστω για την ορθοτατη συμβουλη σου!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Αναζητούν θησαυρό του Αλή Πασά στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από admin »

Και μια πολιτική θέση με αφορμή την αναζήτηση του θησαυρού:


Ο Παπανδρέου, ο Σαμαράς και ο «θησαυρός του Αλή Πασά»

Μου αρέσει πολύ, μα πάρα πολύ αυτός ο Ελληνοαυστραλός επίδοξος χρυσοθήρας που δηλώνει « Απόλυτα βέβαιος ότι αυτή τη φορά θα ανακαλύψει το θησαυρό του Αλή Πασά».

Με αυτόν άλλωστε το σκοπό επιστρέφει – όπως διάβασα- στους Αγίους Θεοδώρους Τρικάλων, ο 65χρονος Ευάγγελος Δήμας που δηλώνει, πως αφού τον....
βρει, «θα τον προσκομίσει στην Τράπεζα της Ελλάδας, για να "γλιτώσει" οικονομικά τη χώρα.»

Πολλοί τον χλευάζουν και τον κοροιδεύουν, κυρίως γιατί την τελευταία φορά, πριν από έντεκα μήνες, όταν ξεκίνησε την αναζήτηση του θησαυρού, το γεωτρύπανο έφερε στην επιφάνεια μεγάλη ποσότητα νερού. Προς τέρψιν των αγροτών της περιοχής βέβαια οι οποίοι θεωρώντας τον τρελό , «κουζουλό» όπως λένε στην Κρήτη, «λωλό» όπως λένε σε άλλα μέρη «σπάνε πλάκα» μ αυτά που λέει και μ αυτά που κάνει.

Όλους αυτούς που τον κορόιδευαν και τον κοροιδεύουν τον κύριο Δήμα, πολύ θα ήθελα να τους ρωτήσω – αλλά να είμαι βέβαιος ότι θα μου απαντήσουν ειλικρινά- :
1.Αν ψήφισαν ή όχι στις τελευταίες βουλευτικές εκλογές το Γιώργο Παπανδρέου επειδή τον πίστεψαν όταν έλεγε ότι «λεφτά υπάρχουν» και αν θα τον ξαναψηφίσουν στις επόμενες εκλογές θεωρώντας ότι αυτός , αυτές τις πληροφορίες είχε ( ότι υπήρχαν τα λεφτά) και αυτό είπε στο λαό.

2. Αν ανήκουν στο περίπου 1 -1,5 εκατομμύριο αυτών που ψήφισαν Γιώργο Παπανδρέου αλλά : α. τώρα ορκίζονται ότι καλύτερα να κόψουν το χέρι τους παρά να τον ψηφίσουν ( τόσοι υπολογίζονται οι «κοψοχέρηδες» από τους δημοσκόπους που δεν τους «μετράνε» πια στο ΠΑΣΟΚ αλλά δεν τους δίνουνε ακόμα ούτε στη Νέα Δημοκρατία ) και : β. οι οποίοι (πάντα σύμφωνα με τους δημοσκόπους) έχουν αποφασίσει ότι στις επόμενες εκλογές θα ψηφίσουν στο μεγαλύτερο ποσοστό τους Σαμαρά επειδή τους έπεισε με τη μαχητικότητά του, τις σωστές του θέσεις, την ποιότητα της αντιπολίτευσης που ασκεί και τη βεβαιότητα ότι «έχει όλες τις λύσεις» που αν εκλεγεί πρωθυπουργός, τότε και μόνο τότε θα πάρει ο λαός - «θαυματουργά»- ανάσα και θα ξεφύγει από τη μέγγενη του χρέους, των ελλειμμάτων, της ανεργίας και της αντιπαραγωγικότητας.

Προσπαθήστε να συνδυάσετε όλες τις πιθανές απαντήσεις . Επιχειρείστε να βγάλετε συμπέρασμα και γι αυτό το 1 – 1,5 εκατομμύριο Ελλήνων ψηφοφόρων οι οποίοι –ανεξαρτήτως του ποιον ψήφισαν ή ποιον ΘΑ ψηφίσουν, ΣΗΜΕΡΑ μουτζώνουν και με τα δυο τους χέρια κάθε τι που εκφράζει το πολιτικό μας σύστημα θεωρώντας ότι «όλοι φταίνε», ότι «όλοι είναι ίδιοι», ότι «όλοι τα έφαγαν».

Πάρτε τώρα αυτό το 1 -1,5 εκατομμύριο και στείλτε το – θα παρατηρηθεί κάποια συμφόρηση στην κυκλοφορία αλλά συνηθισμένοι είναι οι Έλληνες - στους Αγίους Θεοδώρους Τρικάλων. Εκτός από το πανηγύρι που θα γίνει λόγω της «αφίξεως» 1,5 εκατομμυρίου Ελλήνων τουριστών, ο Ελληνοαυστραλός χρυσοθήρας που συνεχίζει να πιστεύει ακόμη ότι εκεί υπάρχει ο θησαυρός, θα επιστρέψει να συνεχίσει τις έρευνες, έχοντας εξασφαλίσει όλες τις νόμιμες σχετικές άδειες από τις αρμόδιες υπηρεσίες.

Θα τον κοροιδέψουν; Θα τον πουν τρελό, κουζουλό, λωλό; Δεν θα υπάρξει κανείς που να αναρωτηθεί: «Κάτσε ρε συ…κι αν τον βρει το θησαυρό;». Δεν θα ξεκινήσει μια συζήτηση γύρω από το «ποιον να πιστέψουμε», ή το «ποιος ξέρει…δεν αποκλείεται»; Δεν θα του δώσουν την ευκαιρία να κάνει τη γεώτρηση ο Χριστιανός πριν αρχίσουν να τον…πετροβολάνε; Πολύ παραπάνω όταν μάθουν ότι αν βρει τον θησαυρό, θα τον πάει στην Τράπεζα της Ελλάδος, θα τον δωρίσει δηλαδή στο Κράτος προς όφελος της πατρίδας και του λαού. Αυτό που λέει δηλαδή και ο Παπανδρέου και ο Σαμαράς. Ότι όλα γίνονται με γνώμονα το εθνικό συμφέρον και το συμφέρον του λαού.

Έτσι λοιπόν, μ αυτούς τους ίδιους όρους και προυποθέσεις, μ αυτές τις συνθήκες και ποντάροντας στο ότι το 1.000.000 των χαμένων και διεκδικούμενων από τα 2 κόμματα ψηφοφόρων θα φανεί «χαλαρό» και θα περιμένει ΜΗΠΩΣ και ο Δήμας τον βρει το θησαυρό , πορεύονται τα δυο κόμματα «εξουσίας» και οι αρχηγοί τους.

Διάβαζα το βράδυ της Πέμπτης σ΄ένα blog στο Internet ότι η ηγεσία της Νέας Δημοκρατίας έχει «στα χέρια της δύο δημοσκοπήσεις που δείχνουν προβάδισμα έναντι του ΠΑΣΟΚ, 5,5 και 6,5 μονάδων αντίστοιχα. Όπως διάβασα, το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης προηγείται και μάλιστα με μεγάλες διαφορές και στα λεγόμενα ποιοτικά στοιχεία:

καταλληλότερος για πρωθυπουργός, δημοφιλέστερος, ικανότερος να βγάλει τη χώρα από την κρίση κ..ά.
Υπάρχουν άνθρωποι που τα πιστεύουν αυτά; Ιδίως αν τα στοιχεία που «αποκαλύπτονται» δεν εξηγούν , η Νέα Δημοκρατία που προηγείται 6,5 μονάδες του ΠΑΣΟΚ πόσο ποσοστό θα πάρει; Διότι αν η Νέα Δημοκρατία παίρνει 23% και το ΠΑΣΟΚ 16,5%, τι να σού κάνει η διαφορά των 6,5 μονάδων;

Μόνο ένα τους μένει: Να βρει ο Δήμας το θησαυρό και να τους τον πάει στα γραφεία τους. Έστω μισό-μισό.

Πηγή: ksipnistere.blogspot.com, 05/09/2011, του Δημήτρη Κωνσταντάρα
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Αναζητούν θησαυρό του Αλή Πασά στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Γιαννη, εγω λαθος αποκλειεται να κανω, αυτην την φορα ιδιως, εννοω τις επομενες εκλογες.
Θα ψηφισω Πασοκ να μεινουνε στην εξουσια, για να τραβανε αλλη μια 4τραετια τα ζορια και τις φωνες του κοσμου, μην την κανουνε
με ελαφρα πηδηματακια και πουνε, ουφ, βγηκαμε απο στοχος που ειχαμε γινει σε ολους τους Ελληνες.
Αλλωστε ποιον εχουμε ικανο να μπορεσει να πει και να κανει το σωστο...;;;
Πειτε μου καποιος να με πεισει!
Οσο για τον χρυσο, η οτι αλλο ποσο τους πεσει στα χερια, σιγα μην ειναι για εμας τους Ελληνες πολιτες...
Θα εχουν παλι την δυνατοτητα να αρπαξουνε οσα περισσοτερα μπορει ο καθενας τους!
Αυτα συμπερανω εγω, που παρα τα τοσα που τραβαει το μεγαλο ποσοστο των Ελληνων, να χρωστανε παντου και να ψαχνουνε ψωμακι,
αλλη να περνουνε δεκαδες χιλιαδες ευρω τον μηνα, αλλοι να κανουνε ταξιδια με ιδιωτικες πτησεις εξωτερικου, γιατι δεν τους βγαινουνε τα δρομολογια,
Αλλη να πληρωνουνε 46.000 ευρω κινητα το μηνα ( τι στο καλο, με 46.000 ευρω να πληρωνει ενα γραφειο μονον κινητα τηλεφωνα, δημιουργει δικη του κινητη τηλεφωνια, κρατος ειναι...!!!)
Η αλλη η κυρια κυνηγουσε τα αυθερετα και το εξοχικο της ητανε αυθερετο...
Αυτα. Ας παλεψουμε ο καθενας μας οπως μπορουμε καλυτερα.Εχουνε περασει οι προηγουμενες γεννιες μας πολυ δυσκολοτερα χρονια και εμεις τα βλεπουμε ακομη πιο τραγικα απο οτι ειναι.
2 αυτοκινητα, 3 τηλεορασης, 5 κινητα και να αλλαζουμε ανα λιγους μηνες, βγαινουνε καινουρια μοντελα.
Στην καφετερια με το μηχανακι η με το αυτοκινητο, που να παμε τωρα με τα ποδια...
Επαρχια και γεωργοκτηνοτροφια, οπως καποιοι απο πολεις γυρισανε στα χωρια.
Βεβαια ειναι και ανθρωπακια που κακα τα ψεματα εχουνε περασει τοσα πολλα, ειτε ειναι ηλικιωμενοι, ειτε δεν μπορουνε να μετακινηθουνε πουθενα, εκει οσο το σκεφτεται ο καθενας μας,
ραγιζει η καρδια και ερχεται ο μεγαλος προβληματισμος και στενοχωρια!
Ειλικρινα δεν θα ξεχασω ποτε καποιες περιπτωσεις, παραδειγμα να βλεπεις στο σουπερ μαρκετ, να πηγαινει η κυρια και να περνει 1 ντοματα και ενα λιτρο γαλα.....
Η την αλλη περιπτωσει, οταν πηγα στο ιπποκρατιο για εγχηρηση καρδια τους πατερα μου, ειμασταν με καποια αλλα ατομα που ειχανε και αυτοι τους συγγενεις στην ιδια πτεριγα
για εγχηρηση καρδιας.
Μας ειπανε να παμε να κανουμε στα γραφεια κατω εισητηρια εισοδου των συγγενων μας.
Επειδη ημουνα μπροστα απο μια κυρια και ειχα κοψει το εισητηριο, με ρωτησε, πληρωσες τιποτε;
Εαν μου ζητησουνε ενα ευρω, δεν εχω να το δωσω!
Χωρις να θελω να φανω καλος, με ολη μου την καρδια και με μεγαλη ευχαριστηση, σκεφτηκα να της δωσω 50 ευρω.
Χωρις πονηρες σκεψεις, αλλα με το να βαλω τον εαυτο μου στον εαυτο της και να εχω εγω την αναγκη.
Δεν το εκανα ομως μην παρεξηγηθω, οτι το παω στο πονηρο.
Φυσικα κακος δεν το εδωσα, γιατι θα ημουνα αυτος που ειμαι και δεν θα πηγαινε πιο περα.
Δεν εχω πολλα χρηματα.Ειχα μαζι μου 350 ευρω, και το πορτοφολι που μου εδωσε ο πατερας μου ειχε 570 ευρω, γιατι θα τον βαζανε στο χειρουργιο.
Την ιδια ημερα επεψα ενα στοιχημα και κερδισα 1550 ευρω.
Μετανιωσα που δεν εδωσα το 50ρικο.
Αυτα ειναι καποια απο αυτα που εχω ζησει εγω και ζω 500 χιλιομετρα μακρια απο την Αθηνα που εχει περιπου 6.000.000 κοσμο.
Ο καθενας σας ποσα τετοια και πιο ασχημα για τον κοσμακι παραδειγματα εχετε δει και βλεπετε...
Υγεια σε ολους!
Άβαταρ μέλους
vetnm
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: 18 Απρ 2011, 10:31

Re: Αναζητούν θησαυρό του Αλή Πασά στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από vetnm »

Mου αρέσει η αμεσότητα στο γράψιμο του Κosta Anastasiou.
Αν και δεν είναι το θέμα της ανάρτησης,πιστεύω ότι αν δεν βρούμε τις αιτίες που μας έφτασαν εδώ,τότε θα ανάβουμε λαμπάδες να βρεί ο Δημας το θησαυρό.
Η παρερμήνευση των συνθημάτων του Α. Παπανδρέου και η επακόλουθη έφοδος στα δημόσια ταμεία καθε λογής ανίκανου μας έφτασε εδώ.Ο Λαός στην εξουσία σήμαινε απολαβή ίσων ευκαιριών για όλους και όχι γιουρούσι στον κρατικό κορβανά.
Αυτοκριτική ζητάμε και επακόλουθες αποφάσεις.
Συγχωροχάρτι σε κανέναν.
Μπορούμε να ζήσουμε και να δημιουργήσουμε χωρίς τους κατά επάγγελμα πολιτικούς.
Απέτυχαν,ας φύγουν.
Υπάρχουν και οι Ευπατρίδες που μπορούν να κυβερνήσουν προσφέροντας το μισθό τους στη πατρίδα.
Το παράδειγμα ο Μεσογείων Νικόλαος και πολλοί άλλοι που απο σεμνότητα το κρύβουν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”