Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από admin »

Ρεπορτάζ, Ιωάννης Χ. Μπαϊμπάκης, για το coinsmania.gr

Ο ιδιοκτήτης του σπιτιού στην Αγία Μαρίνα Αμαλιάδας έψαχνε επί μία δεκαετία να βρει το κασόνι με τις λίρες που γνώριζε ότι είχε κρύψει ο πατέρας του, ο οποίος έχασε ξαφνικά την ζωή του χωρίς να προλάβει να αποκαλύψει το μυστικό.

Λέγεται ότι ο συγχωρεμένος είχε βρει τέσσερα κασόνια με χρυσές λίρες, από αυτά που έριχναν οι Άγγλοι με τα αεροπλάνα και τα οποία είχαν χαθεί κατά την ρίψη. Εκείνη την εποχή τον είχαν πιάσει οι αντάρτες, τον είχαν κρεμάσει ανάποδα και τον βασάνιζαν για να μαρτυρήσει αν είχε βρει τις λίρες και που τις έκρυψε. Ο παππούς δεν μίλησε και μετά την απελευθέρωση, όταν έκρινε ο ίδιος ότι ήρθε ο καιρός, λέγεται πως έδωσε στα παιδιά του από ένα κιβώτιο και κράτησε ο ίδιος το τέταρτο για τον εαυτό του με σκοπό να μοιράσει και αυτές τις λίρες στα παιδιά του όταν θα πλησίαζε το τέλος του.

Ο παππούς όμως πέθανε ξαφνικά και ο ένας ο γιός που πήρε το σπίτι άρχισε να αναζητεί επί μία δεκαετία το κασόνι με τον θησαυρό. Στην αρχή έψαχνε σε ένα κτήμα που είχαν, το οποίο απείχε δύο χιλιόμετρα από το πατρικό του, στο οποίο ο πατέρας του είχε ιχθυοτροφείο. Αφού έψαξε πιθαμή προς πιθαμή το κτήμα, άρχισε να ψάχνει τον χώρο γύρω από το πατρικό του. Τι ραβδοσκοπική έρευνα έκανε, τι μηχανήματα, τίποτε, μηδέν, καμία ένδειξη. Έψαξε στα κεραμίδια του σπιτιού. Τίποτε. Το πάτωμα του σπιτιού ήταν ξύλινο και ο ίδιος είχε ρίξει από πάνω πλέγμα και μπετό και στο τέλος έστρωσε πλακάκια. Πάνω που ετοιμαζόταν να ξηλώσει το πάτωμα, μην τυχόν και τα είχε κρύψει εκεί ο πατέρας του, του ζήτησαν από τον δήμο της περιοχής να τους παραχωρήσει δύο μέτρα από την αυλή του για διαπλάτυνση του δρόμου.

Ο ιδιοκτήτης δέχτηκε και μάλιστα πήρε ως αποζημίωση 2.500 ευρώ. Ο πατέρας του ιδιοκτήτη σε εκείνο το σημείο είχε έναν παλιό φούρνο τον οποίο ο γιός μετά τον θάνατο του τον γκρέμισε και έφτιαξε ένα σπιτάκι για τον σκύλο.

Την Δευτέρα 10/01/2011 τα συνεργεία του δήμου ξεκίνησαν εργασίες και μόλις γκρέμισαν το σπιτάκι του σκύλου, σε μια πιθαμή βάθος εμφανίστηκε το κασόνι το οποίο περιείχε 50.000 χρυσές λίρες και ήταν τοποθετημένο μέσα σε ένα τσουβάλι. Αμέσως σταμάτησαν οι εργασίες και κατέφθασαν αρμόδιοι από διάφορες υπηρεσίες (αρχαιολογία, εφορία, κ.λπ.).

Ο ιδιοκτήτης του σπιτιού έπαθε εγκεφαλικό και αυτή την στιγμή βρίσκεται στο νοσοκομείο. Ένας φίλος του δήλωσε ότι «μαζί φτιάξαμε το σπιτάκι του σκύλου. Το παλούκι που καρφώσαμε για να βάλουμε από πάνω την λαμαρίνα, το μπήξαμε πιο βαθιά από το κασόνι αλλά δυστυχώς ακριβώς δίπλα του. Και αυτό το βρομόσκυλο δεν έσκαβε λίγο το χώμα, στην μια πιθαμή ήταν θαμμένο το κασόνι».

Τελικά άμα δεν σε θέλει η τύχη …
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
dempreli
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 22:37
Τοποθεσία: Kavala

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από dempreli »

Περαστικα νανε αλλα αυτος πηρε και καποιο κυβωτιο . Τωρα αλλοι εχουν σειρα .....
Τα λεφτα πανε στα λεφτα..
ΑΝΔΡΕΑΣ
Δημοσιεύσεις: 1125
Εγγραφή: 13 Αύγ 2007, 17:26

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ »

το σκυλι τους εφταιγε χαχαχαχα
Άβαταρ μέλους
charismatic
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 19:14
Τοποθεσία: Καϊλάρ σίτι
Επικοινωνία:

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από charismatic »

Περιείχε 50.000 χρυσές λίρες; 400 κιλα; Μαλλον στα παιδια ρεστα εδωσε. :|
HARRISGREECE
Δημοσιεύσεις: 599
Εγγραφή: 10 Μαρ 2007, 10:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από HARRISGREECE »

να πω και εγω τωρα οτι ημουν εκει το καλοκαιρι για δεκα ημερες και εκανα και μπανακια στην παραλια της αγιας μαρινας με την οικογενεια .........
αλλα που να ξερω για το σημειο ο αμυρος στην θαλασσιτσα πηγα και κολυμπαγα και ελεγα να παρω κανενα εργαλειο απο την αθηνα πριν ξεκινησω ετσι για το χομπι αλλα δεν χωρουσαν απο τα υπολοιπα μπαγκαζια ....
στο χωριο κρυονερι ( εκει εμενα ) στο νεκροταφειο του χωριου και ακριβως απο πανω του ( σε λιγα μετρα αποσταση ) βρεθηκε αλλο ενα κιβωτιο με αρκετα χιλιαδες κομματια πριν μερικα χρονια ........
ο κατοχος του οικοπεδου ( αθηναιος ) τα βρηκε τυχαια με παρομοιο τροπο απο τον πατερα του και εκει τωρα εκτισε βιλα με πισινα .............
η μαρτυρια ειναι απο τον ιδιο που τα εδειξε στον συγγενη μου που μενει ακριβως απεναντι του ...... :lol: :lol: :lol:
αχ αχ αχ αυτα ειναι τα ωραια ................
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από admin »

Επίσης όσοι ραβδοσκόποι πέρασαν από εκεί, κανείς μα κανείς δεν έπιασε σήμα και ο ιδιοκτήτης του σπιτιού είχε ψάξει τα πάντα με μηχανήματα εκτός από το σημείο που ήταν το σπιτάκι του σκύλου, εκεί δεν ασχολήθηκε ποτέ. Άμα δεν σε θέλει …
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Άβαταρ μέλους
ghjk
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1223
Εγγραφή: 12 Ιουν 2007, 08:56
Τοποθεσία: Άργος

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από ghjk »

admin έγραψε:Επίσης όσοι ραβδοσκόποι πέρασαν από εκεί, κανείς μα κανείς δεν έπιασε σήμα …
Λογικα γιατι "στηνανε" χωρις φυσικα να το ξερουν σχεδον στο κεντρο.
Γενικοτερα ομως με τσακισες... τετοια μακαβρια θεματα να μου λετε να μην τα διαβαζω.... τον καημενο.. :roll:
Tα εμπόδια τα συναντάει μόνο όποιος αποφάσισε να νικήσει τον εαυτό του. Στην πτώση δεν υπάρχουν εμπόδια, είναι ελεύθερη κ ανώδυνη.
http://www.youtube.com/watch?v=U_8PLcQONcA
Άβαταρ μέλους
ghjk
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1223
Εγγραφή: 12 Ιουν 2007, 08:56
Τοποθεσία: Άργος

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από ghjk »

Κ για να σπασω κ λιγο τα νευρα του φιλου μου apatsi.... :lol: :lol: :lol:
Aυτες οι λιρες τωρα ανηκουν στο Ελληνικο κρατος, η αξια τους ειναι κουτσουρεμενα κιολας, 12,5 εκατομμυρια ευρακια.
Θα μπουν φανταζομαι στην προσπαθεια που γινετε να ξεχρεωθουμε εεεεεεεεεεεεε????????????????? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Tα εμπόδια τα συναντάει μόνο όποιος αποφάσισε να νικήσει τον εαυτό του. Στην πτώση δεν υπάρχουν εμπόδια, είναι ελεύθερη κ ανώδυνη.
http://www.youtube.com/watch?v=U_8PLcQONcA
paroulis

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από paroulis »

Ρε τους απατεωνες 250 ευρω την μια τις κοστολογησανε?
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από apatsi »

φίλε μου εγώ μόνο για τα αρχαιολογικού ενδιαφέροντος ευρύματα είμαι απόλυτος ότι ανήκουν στο κράτος και σε κανέναν -απολύτως- άλλον. Όσο για τα της Αμαλιάδος θα 'ελεγα ότι λυπάμαι, γιατί όλα αυτά τα καθίκια που μας κυβερνάν, τώρα με αυτά ενισχύονται. Και δεν λέω ενισχυόμαστε, γιατί από τον εαυτό τους όχι μόνο δεν κόψαν κάτι, αλλά ούτε που διανοούνται να κόψουν. Άρα είμαστε δυό φορές χαμένοι. Οταν τα παρακαλάγαμε -ρε σταματήστε να αλιχτάτε και να είστε αρνητικοί απέναντι σε οτιδήποτε μπορεί να γίνει για να μην μας πάρει και μας σηκώσει η κρίση που όπου νάναι έρχεται- αυτοί ρίχναν ακόμη περισσότερο λάδι στη φωτιά).
Όσο για το ότι δεν πιάσαν τίποτε οι ραβδοσκόποι, είναι όπως τα λέγαμε τόσο καιρό. Δεν υπάρχει δικαιολογία για κεντραρίσματα και άλλα τέτοια. Σου έχω πεί ότι είμαι αυτόπτης μάρτυρας σε τέτοιες περιπτώσεις . Θα έλεγα πάνω από εκατό δοκιμές σε όλες τις διευθύνσεις από κάθε γνωστό μου ραβδοσκόπο. Ένδειξη ουδεμία. Ή μάλλον κάτι πολύ μακρυνές και αδύναμες για τις οποίες ουδεμία υποψία, ότι μπορεί να έχουν σχέση με αυτά που βρέθηκαν αργότερα, με το κλασσικότερο κι αποτελεσματικότερο μηχάνημα όλων των εποχών. Ένα JCB. Όταν υπάρχει φίλε μου ποσότητα, οι ραβδοσκόποι πάνε ...άτα. Γι αυτό και τα θέματα της ραβδοσκοπίας δεν τα ανοίγω σχεδόν ποτέ. Έχω κουραστεί να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια με διάφορες παραλλαγές, αλλά επί της ουσίας τίποτε το σπουδαίο. Τέλος πάντων, είναι ένα θέμα που απασχόλησε και απασχολεί πολύ κόσμο, και φυσικά δεν μπορώ και δεν επιδιώκω να πείσω κανέναν για την παραπάνω βεβαιότητά μου. Και να μην το ξεχάσω. Πιστεύω ακριβώς τα ίδια και για τα παλμικά και για τα VLF. Στα πολλά, μούγγα. Ακόμη και από τους 4-5 πόντους απόσταση. Μόλις όμως βγούν, και τα σκορπίσεις στο έδαφος, όλα χτυπάνε , κ-α-ν-ο-ν-ι-κ-ό-τ-α-τ-α.
Apatsi
panosx199
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 18:40

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από panosx199 »

καλησπερα παιδεια.... 50.000 κομματια σε ενα κασονι? η συνολικα ηταν ολα μαζι τοσα? γιατι 50.000 κομματια σε ενα κασονι το κασονι απο τι ηταν φτιαγμενο? λιγο κουφο μου ακουγετε.....να μου ελεγε εργαλειοθυκες να πω ναι....
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από admin »

Ήταν 50.000 κομμάτια συσκευασμένα σε ξύλινο κιβώτιο.
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
panosx199
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 18:40

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από panosx199 »

δε σηκονετε με τιποτα.....αν παρουμε τα γραμμαρια μιας λιρας επι 50.000 δες ποσο βγενει? βγενει περιπου 400 κιλα .... ενας ογκος 400 κιλον δεν το πιανανε οι ραβδοσκοποι? και σε ξυλινο κυβοτιο? αφηστε που θα διαλιοταν .... ενασ ικανος ραβδοσκοπος απο 500 μετρα θα το εβρισκε .... λιγο τρελλα μου ακουγοντε ...
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από admin »

Η περιγραφή ήταν: «…μεγάλο σαν μπαούλο και είχε ξύλο με σίδερο. Όπως το είδα απ’ έξω ήταν ξύλο και σίδερο ενδιάμεσα - ξύλο και σίδερο ενδιάμεσα …».

Πρόκειται λοιπόν για ξύλινο κιβώτιο με μεταλλικές ενισχύσεις, πιθανό επενδυμένο και από μέσα με λαμαρίνα. Όσο για τους ραβδοσκόπους, θα σου απαντήσουν αυτοί που έχουν εμπειρία.
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
panosx199
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 18:40

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από panosx199 »

οκ καλος .... !!! αλλα μαλλον θα τα εβαλε ο ιδιος ο παππους εκει ετσι με τετοιο τροπο....γιατι αυτα που ριχνανε με αλεξυπτοτα αποτι ξερω κι εχω δει ηταν 60 χ 30 χ 20 ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”