Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

PATRA
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 14 Μάιος 2010, 13:34

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από PATRA »

ναι φιλε μου θα το εβισκε αλλα 400 κιλα ηταν? ε απο 400 μετρα εως 4000 μετρα μακρια.τοσο μεγαλη ποσοτητα δεν κεντραρετε με τιποτα.μικροποσοτητες 10-40 κομματια κεντραρονται σχετικα ευκολα.θα το επιανε λοιπον απο 2000 μετρα πισω και αλλα 2000 μετρα μετα.
panosx199
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 18:40

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από panosx199 »

ελα μου ντε κι εγω πιο πανο σχεδον αυτο ελεγα με σενα...
Adventurer
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: 17 Οκτ 2009, 20:03
Τοποθεσία: Περαμα-Πειραια.

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από Adventurer »

Φιλε apatsi αναφερθηκες οτι στις μεγαλες ποσοτητες, ακομη και απο 4-5 ποντους τα παλμικα και τα VLF κανουνε μουγγα. Εαν εχεις την διαθεση γινε λιγο πιο σαφης, ειναι κατι που εχεις διαπιστωσει ο ιδιος ; σε χωρους εργαστηριων, δοκιμαστηρια η σε πραγματικο στοχο; μπλοκαρει ο ανιχνευτης στην ποσοτητα; η εχει να κανει με την συσκευασια την περιτυλιξη (κερωμενα) κ.τ.λ.;
N E V E R - S T O P - E X P L O R I N G
PATRA
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 14 Μάιος 2010, 13:34

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από PATRA »

φιλε adventurer το εχω ξαναγραψει εδω μεσα οτι:τα περισοτερα μηχανακια μουγγενονται οταν περασουν πανω απο 2-3 κιλα χρυσο!!!!φιλος χρυσοχοος μας εβαλε 5-7 πλακες χρυσου διπλωμενες σε ενα πανι.τις ακουμπησε στο εδαφος και ειπε βαλτε τα μηχανακια επανω να δουμε βαρανε???το αποτελεσμα ΜΟΥΓΓΑ!!! καποιοι εκει τα σπασανε επιτοπου.τα βαραγαν κατω σαν χταποδια.ειναι η αληθεια........
Adventurer
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: 17 Οκτ 2009, 20:03
Τοποθεσία: Περαμα-Πειραια.

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από Adventurer »

Φιλε PATRA δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου τετοια αναφορα, και η αληθεια ειναι οτι μενω αφωνος. Τελικα δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο απαγορευουν την ανιχνευση. Καθαριζουμε απο καθε λογης σκουπιδι, της τελευταιας εκατονταετιας τον τοπο (προκες, βιδες, μπρικια, κατσαρολικα, κουτακια αναψυκτικων ιδιως κι ενα σωρο αλλες σαβουρες) ενω θα επρεπε να το προτειναν και να την επιδοτουσαν!!!!
N E V E R - S T O P - E X P L O R I N G
PATRA
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 14 Μάιος 2010, 13:34

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από PATRA »

αυτο στην ελλαδα δεν υπαρχει περιπτωση να γινει φιλε μου.ειναι ολλος ο τοπος τεζα στα αρχαια.οπου και να σκαψεις κατι θα βρεις.δεν μπορουν να σε επιδοτησουν για τετοια δουλεια.
Adventurer
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: 17 Οκτ 2009, 20:03
Τοποθεσία: Περαμα-Πειραια.

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από Adventurer »

Πλακα εκανα φιλε PATRA στην Ελλαδιτσα ζω και γω.
N E V E R - S T O P - E X P L O R I N G
Άβαταρ μέλους
night-scan
Administrators
Administrators
Δημοσιεύσεις: 3928
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 12:00
Τοποθεσία: ΑΙΤ/ΝΙΑ

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από night-scan »

panosx199 έγραψε: .... ενας ογκος 400 κιλον δεν το πιανανε οι ραβδοσκοποι? και σε ξυλινο κυβοτιο? αφηστε που θα διαλιοταν .... ενασ ικανος ραβδοσκοπος απο 500 μετρα θα το εβρισκε .... λιγο τρελλα μου ακουγοντε ...
Αυτη η ποσοτητα για καποιους που ας πουμε εχουν κανει ενα βημα παραπερα στη ραβδοσκοπια θα ανιχνευτοταν ανετοτατα απο αρκετα μακρια, αυτο ομως δεν παει να πει οτι αυτη η ποσοτητα θα σου επετρεπε να την πλησιασεις δουλευοντας μεχρι τελους με την συχνοτητα του χρυσου, αν, λεω αν χρησιμοποιουσαν [αυτοι που προσπαθησαν στη συγκεκριμμενη περιπτωση] τη συχνοτητα του μεταλλου που ειχε το μπαουλο, ισως να πλησιαζαν... θα μου πεις τωρα, τοσα αλλα μεταλλικα αντικειμενα εχει ο χωρος αφου ειναι σπιτι...κι ομως υπηρχε τροπος να γινει καποια συγκριση με τα υπολοιπα μεταλλικα σκουπιδια... βλεπεις ομως ολοι ειμαστε πλεονεκτες και εγωιστες στο να παμε και να κεντραρουμε και καλα τα λεφτα με την πρωτη, αμ δε!!! :roll: :roll:
Ερπιστρυοφορα...............για αποτελεσματα χωρις ιδρωτα.
Άβαταρ μέλους
diolkos
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 12 Φεβ 2007, 01:26
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από diolkos »

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους μας.
Και να σκεφθείτε οτι κατάγομαι απο την Αμαλιάδα , το σπίτι μου ειναι 3 χλμ απόσταση απο την Αγία Μαρίνα, το καλοκαίρι πηγαίνουμε 2-3 φορές το μήνα για ψαράκι
στο παραλιακό ταβερνάκι της Αγιας Μαρίνας και το χειμώνα μια φορά το μήνα ανελιπώς για ψαράκι βράδι ( εχει και τζάκι ) και ποτέ μα ..... ποτέ !!!!!! δεν γνωρίζαμε
κάτι, ουτε μας πήγαινε το μυαλό μας σε κάτι , ομως φθάναμε στη Μακεδονία ή στη Θεσσαλία για να βρούμε μιά πληροφορία!!!! Τυχαίο ;;; Δεν νομίζω.
Τελικά μάλλον ειναι θέμα κάρματος δηλαδή άμα στα χρωστάει .... θα στα δώσει.
Φιλικά
diolkos
Adventurer
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: 17 Οκτ 2009, 20:03
Τοποθεσία: Περαμα-Πειραια.

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από Adventurer »

Πριν 20 λεπτα μιλησα με ατομο, που διατηρει επειχ/ση πωλησης ανιχνευτων. Ηταν κατηγορηματικος και θεωρουσε αδιανοητο, τοπικος ανιχνευτης να μην εχει ενδειξη σε μεγαλη ποσοτητα χρυσου. Μαλιστα στοιχηματιζει την πορσε του, εναντι του ανιχνευτη που θα δοκιμαστει !!!!!!!
N E V E R - S T O P - E X P L O R I N G
ΑΝΔΡΕΑΣ
Δημοσιεύσεις: 1125
Εγγραφή: 13 Αύγ 2007, 17:26

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ »

αυτα ειναι οι εμποροι με πορσε και μεις με τ μπαμπα μας τ παλιοαμαξα
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από admin »

Υπενθυμίζω αυτό που έγραψα, ότι ο άνθρωπος έψαξε παντού εκτός από το σπιτάκι του σκύλου, το οποίο, να σημειώσω, όταν πλησίαζε τον ανιχνευτή στην τριγύρω περιοχή και άρχιζε αυτός να επηρεάζεται, πήγαινε πιο πέρα γιατί θεωρούσε ότι ο ανιχνευτής επηρεαζόταν από την λαμαρίνα που είχε το σπιτάκι. Και λογικό είναι αφού το κιβώτιο ήταν κάτω από το σπιτάκι και το σπιτάκι είχε λαμαρίνες, πως θα μπορούσε να ψάξει εκεί; Θα έπρεπε να το ξηλώσει πρώτα.

Επίσης αυτό για την μεγάλη ποσότητα, μου έχει πει άνθρωπος ότι πέρασε τον ανιχνευτή του πάνω από δομικό πλέγμα που ήταν χωμένο στο χώμα χωρίς να το γνωρίζει και ο ανιχνευτής κάηκε. Δεν ξέρω, ίσως η ποσότητα τα υπερφορτώνει.
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Adventurer
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: 17 Οκτ 2009, 20:03
Τοποθεσία: Περαμα-Πειραια.

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από Adventurer »

Admin ο πωλητης που μιλησα, μου ανεφερε οτι, οποιοδηποτε ανιχνευτη, πλησιασουμε πολυ κοντα (4-5 εκατοστα) σ'ενα στοχο και μικρος να ειναι ,το μηχανημα τυφλωνετε, δεν τον διαβαζει και βγαζει ενδειξη (μου ειπε την ορολογια,δεν την θυμαμε τωρα), για απομακρυνση του απο τον στοχο. Μεχρι εδω κατανοητο και ευκολο να το διπιστωσουμε. Σε ερωτηση μου μηπως το 1-1,5 μετρο, που τυχων γινει ανιχνευση σε μεγαλο στοχο (απο 50 κιλα και πανω) ειναι σαν να τον κολαμε πανω του,(κατα αντιστοιχια μιλαω παντα μεγεθος- αποσταση),ισχυριζοταν οτι θα εβγαζε ενδειξη για στοχο κανονικα.Παντως δεν μ' έπεισε λαμβανοντας υποψι και τις παραπανω μαρτυριες των παιδιων.Στην πλειοψηφια τους τελικα, τα μηχανηματα αυτα εχουν κατασκευαστει, να βρησκουν ψιγματα πολυτιμων μεταλλων και οχι δεκαδες η εκατονταδες κιλα που εχουμε απαιτηση εμεις, εκει βγαινουν πιθανων off.
N E V E R - S T O P - E X P L O R I N G
Άβαταρ μέλους
night-scan
Administrators
Administrators
Δημοσιεύσεις: 3928
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 12:00
Τοποθεσία: ΑΙΤ/ΝΙΑ

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από night-scan »

Φιλε Adventurer ετσι ειναι, οταν τα πλησιασεις πολυ κοντα, χτυπανε οβερ-λοαντ, το γραφω ελληνικα γιατι ετσι σου το ειπε και αυτος.

Υπαρχει και περιπτωση να καει το μηχανημα απο την επιστροφη του δυνατου σηματος, οπως το λεμε χωριατικα, μερικοι νομιζουν οτι ειναι στοιχιωμενα, αλλοι οτι ειναι διαβασμενα και ολα τα ...ενα.

Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι δεν περναμε απο πανω για να χτυπησουν τα μηχανηματα, εκτος βεβαια και ψαχνουμε με τσικρικια-η τζαμποπλαστ και παζαρισια μηχανηματα, το αλλο σεναριο που συμβαινει σε μεγαλο ποσοστο ειναι οτι μερικοι εχουν καλα μηχανακια αλλα, δεν ξερουν να τα δουλεψουν, στο τελος δε βαραει και τους φταιει το μηχανημα... μην απελπιζεσε λοιπον, αν ασχοληθεις με μηχανηματα που δουλευουν σχετικα καλα, και περασεις απο πανω θα τα παρεις.
Ερπιστρυοφορα...............για αποτελεσματα χωρις ιδρωτα.
Άβαταρ μέλους
NAZIR
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 22:19
Τοποθεσία: ΜΕΣΣΗΝΙΑ

Re: Αποκλειστικό: Βρέθηκαν 50.000 χρυσές λίρες στην Αμαλιάδα

Δημοσίευση από NAZIR »

ειναι :!: :?: αν ξερεις πολυ καλα το μηχανιμα σου τετοιο στοχο δεν το χανεις με τιποτα και οβερ λοαντ να σου κανει οταν πλησιαζεις θα εχεις σημα τρελο ειναι θεμα εμπειριας :idea:
ΟΥΚ ΕΝ ΤΩ ΠΟΛΛΩ , ΤΟ ΕΥ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”