Ο Έλληνας στρατιώτης και οι γερμανοί χρυσοθήρες

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Ο Έλληνας στρατιώτης και οι γερμανοί χρυσοθήρες

Δημοσίευση από admin »

Την παρακάτω αληθινή ιστορία μας διηγήθηκε ο Γιάννης Παπαδόπουλος:
"Στον Έβρο που υπηρετούσα την θητεία μου σαν υπαξιωματικός στρατιώτης, παρατηρητής της 50 ταξιαρχίας πεζικού, αποσπάστηκα στον τρίτο λόχο που είχε αρμοδιότητα τα φυλάκια των ελληνοτουρκοβουλγαρικών συνορών στο τριεθνές ανάμεσα στην Ορεστιάδα και το Διδυμότειχο.

Εκεί στο φυλάκιο που υπηρετούσα είχα παρατηρήσει ένα παρατημένο ακατοίκητο χωριό. Είχε διασωθεί μόνο μια ωραία εκκλησία. Το χρονικό εκείνο διάστημα παρατήρησα ένα αυτοκίνητο όπου επέβαιναν δυο άντρες και μια γυναίκα. Το αυτοκίνητο είχε ξένες πινακίδες Γερμανίας. Πήγαν στο χωριό, έστησαν μια μεγάλη σκηνή και διανυκτέρευαν και έμεναν εκεί. Το γεγονός αυτό μου κίνησε την περιέργεια και πλησίασα να δω τι συμβαίνει. Διαπίστωσα ότι έψαχναν τα ντουβάρια ενός μισογκρεμισμένου σπιτιού με ανιχνευτές χρυσού.

Εγώ κατέβηκα στην ταξιαρχία στο Σουφλί και με έστειλαν στην Αλεξανδρούπολη για 10 ολόκληρες ημέρες. Όμως το μυαλό μου ήταν συνέχεια στο φυλάκιο και στους γερμανούς.

Γυρνώντας στο φυλάκιό μου εγώ και ένας στρατιώτης πήγαμε στο μέρος που είχαν κατασκηνώσει οι Γερμανοί αλλά αυτοί είχαν φύγει. Είχαν σκάψει δίπλα στο ντουβάρι του παλιού σπιτιού γύρω στους 60 πόντους. Εκεί βρήκαμε τρεις χρυσές λίρες. Καταλάβαμε ότι στην τρύπα υπήρχε θησαυρός. Ξαφνιαστήκαμε και ψάξαμε τριγύρω αλλά δεν βρήκαμε άλλες χρυσές λίρες. Μοιραστήκαμε τις τρεις λίρες. Την μία την παίξαμε κορώνα γράμμα χουμάρι. Και αυτή την έχασα. Αυτή ήταν η τύχη μου!"

Τα συμπεράσματα δικά σας ....Έχουν γίνει πολλά τέτοια όπως καταλαβαίνετε...

Πηγή: zoomblog.org, 09.05.2013
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
discmen
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 11:53

Re: Ο Έλληνας στρατιώτης και οι γερμανοί χρυσοθήρες

Δημοσίευση από discmen »

ετσι συμβαινει παντα!
αφου δεν ειναι ικανοι οι Ελληνες να παρουν τους θησαυρους που τους ανηκουν!
ερχονται τα λαμογια και τους παιρνουν ανετα!
οι Ελληνες ειναι ικανοι για δηλωτη στα καφενεια ,για ταβλακι για να πειραξουν την γυναικα του γειτονα για κουτσομπολιο και για αλλα τετοια αδραγανθηματα με πολυ ουζο μπυρα ουσκι και τσιπουρο.και γενικα για τετοια ανδραγανθηματα.
οχι για το συμφεροντους!
JIKER
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 25 Απρ 2010, 22:46

Re: Ο Έλληνας στρατιώτης και οι γερμανοί χρυσοθήρες

Δημοσίευση από JIKER »

τα λαμογια δυστιχως ειχαν σωστη πληροφορια
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 07 Ιουν 2007, 21:22

Re: Ο Έλληνας στρατιώτης και οι γερμανοί χρυσοθήρες

Δημοσίευση από ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ »

Πού να πάει ο Έλληνας να ψάξει βρε παιδιά? Ειδικά να έβλεπαν έλληνες να έχουν εγκατασταθεί και να κινούνται ύποπτα σε παλιό χωριό? Σε λίγες ώρες θα τους είχαν μπουζουριάσει....Ενώ τους γερμανούς δεν τους πειράζει κανένας....Δε φτάνει που μας πήραν τους μισθούς, τις συντάξεις, τις καταθέσεις και τα σπίτια μας οι γερμανοί, τώρα θα μας πάρουν και τους θησαυρούς που έχουν απομείνει ακόμα στα βουνά της πατρίδας μας....Δυστυχώς τέτοια είναι η ελληνική νομοθεσία...δυστυχώς....Γιατί αυτές τις λίρες να μην τις χαίρεται τώρα ένας φτωχός μεροκαματιάρης ταλαίπωρος έλληνας? Είναι καλύτερα που τις χαίρονται οι γερμανοί?
discmen
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 11:53

Re: Ο Έλληνας στρατιώτης και οι γερμανοί χρυσοθήρες

Δημοσίευση από discmen »

Aκριβως Πλατανια . ειμαστε μακακες μας γκαμουν και οι νομοι που εχουν θεσπισει ατομα......
δενει το γλυκο!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”