Έψαχνε το τέλος του ουράνιου τόξου και το θησαυρό

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον κόσμο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Έψαχνε το τέλος του ουράνιου τόξου και το θησαυρό

Δημοσίευση από admin »

Το ουράνιο τόξο γοητεύει τους περισσότερους ανθρώπους κι αυτό γιατί αυτό που «ιντριγκάρει» είναι ότι δύσκολα μπορεί κανείς να εξηγήσει αυτό το εκπληκτικό φαινόμενο.

Φυσικά, όλοι γνωρίζουμε πως δημιουργείται όταν οι ακτίνες του ήλιου συγκρούονται με τα υγρά σταγονίδια της ατμόσφαιρας μετά από βροχή.

Όμως για πολλούς η ερμηνεία αυτή δεν είναι ικανοποιητική και έτσι αναζητούν άλλες. Κατά γενική ομολογία η διάθεσή μας αλλάζει προς το καλύτερο όταν εμφανίζονται στον ουρανό τα πανέμορφα χρώματα του ουράνιου τόξου. Έχουν μία μαγική δύναμη να σπάνε το γκρίζο της συννεφιάς τόσο του ουρανού όσο και της καρδιάς μας.

Ποτέ όμως δεν ξέρουμε πού βρίσκεται η αρχή και το τέλος αυτού του πολύχρωμου τόξου.
Ένας οδηγός που κινούταν επί της λεωφόρου M25 στην περιοχή Surrey, ισχυρίζεται ότι βρήκε το τέλος του ουράνιου τόξου. Γρήγορα όμως απογοητεύτηκε καθώς δεν επαληθεύτηκε ο... ευρωπαϊκός μύθος, που λέει ότι σε εκείνο το σημείο που καταλήγει το ουράνιο τόξο βρίσκεται ένα τσουβάλι με χρυσάφι.

Υπάρχουν όμως και άλλες ερμηνείες που συντηρούν την ιδέα ότι το ουράνιο τόξο κρατάει καλά κρυμμένα τα μυστικά του.

Στην ελληνορωμαϊκή μυθολογία, για παράδειγμα, το ουράνιο τόξο θεωρούταν ένα μονοπάτι ανάμεσα στη Γη και τον Ουρανό.

Σύμφωνα με την κινεζική μυθολογία ωστόσο, πρόκειται για μία σχισμή στον ουρανό, την οποία σφράγισε η θεά Nüwa, χρησιμοποιώντας πέτρες από πέντε διαφορετικά χρώματα.

Πηγή: newsbeast.gr, 23.09.2011
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Έψαχνε το τέλος του ουράνιου τόξου και το θησαυρό

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Γιαννη Αντμιν και φιλοι μου,ξερω οτι θα με πειτε τωρα που το γραφω ονειροπαρμενο...
Γιαννη, πριν λιγες ημερες παλι ειχες γραψει πως μυθοι λενε οτι απο εκει που ξεκιναει η καταληγει το ουρανιο τοξο εχει χρυσο θησαυρο.
Το διαβασα, το κρατησα μεσα μου, αλλα σημερα που το ξαναγραφεις, μου ερχετε στο μυαλο μου, οτι στο χωριο μου δυο φορες που θυμαμαι το ουρανιο τοξο
σε ποια μερη εμφανιστηκε, με βαζει σε περιεργεια την επομενη φορα που θα το δω εαν το δω, να το φωτογραφισω και να φωτογραφισω και τα σημαδια
της περιοχης. Εννοω σημαδια που εμεις τα γραφουμε, τα ερμηνευουμε και τα πιστευουμε Ανταρτικα.
Δεν νομιζω να ειναι ολα τυχαια, καποια ειναι και πραγματικοτητα!!!
PATZOS
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 08 Σεπ 2008, 23:14
Τοποθεσία: THESSALONIKI

Re: Έψαχνε το τέλος του ουράνιου τόξου και το θησαυρό

Δημοσίευση από PATZOS »

η λεξη ιρις σημαινει το ματι του ουρανου.το ονομα που δωθηκε στην θεα,στο λουλουδι,κ στην κορη των ματιων μας.το λαμπερο μετεωρο που απλωνετε απο τον ουρανο κ στον γηινο οριζοντα λεγανε κατα μια εκδοχη οι αρχαιοι οτι επικοινωνει η κατοικια των ανθρωπον με την κατοικια των θεων..κ προσθετω εγω οτι θα επρεπε να επικοινωνει με την κατοικια των πολιτικων...ισως ετσι ειχαμε κ εμεις μια ελπιδα φωτος απο δαυτους.....
skorpions
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 06 Μάιος 2011, 13:41

Re: Έψαχνε το τέλος του ουράνιου τόξου και το θησαυρό

Δημοσίευση από skorpions »

Οταν πρωτοπερπατησα το πρωτο μου ανδραγαθημα ηταν το εξης.
βλεποντας ισως το ωραιοτερο ουρανιο τοξο να σχηματιζει ολοχρυσα συνεφα,βρηκα καποιον συνομηλικο φιλο και του ειπα να παμε να παρουμε το χρυσαφι,περπατουσαμε μεχρι το μεσημερι,κουραστηκαμε και πεινασαμε και ακομα μακρια ηταν,τα μερη αγνωστα,πρωτη φορα εβγενα απο το σπιτι,ευτυχως δεν χαθηκαμε,γυριζωντας στο σπιτι φαγαμε και το ξυλο.
Αντε τωρα εσυ να εξηγησεις τους γονεις σου οτι πηγες να βρης το χρυσαφι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στον κόσμο”