Ο χρυσός των ΝΑΖΙ στην βαθύτερη φυσική "πισίνα"

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον κόσμο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hythbreed
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2012, 09:50

Ο χρυσός των ΝΑΖΙ στην βαθύτερη φυσική "πισίνα"

Δημοσίευση από hythbreed »

Εικόνα

Η λίμνη Otjikoto Lake ανακαλύφθηκε τυχαία το 1850 από έναν Άγγλο, τον Sir Francis Galton, και έναν Σουηδό, τον Charles Anderson, οι οποίοι βρέθηκαν στην περιοχή για εξερευνήσεις.

Η λίμνη βρίσκεται κοντά στην πόλη Tsumed της Ναμίμπια και οφείλει την ονομασία της στη λέξη «οtjiherero» που στη διάλεκτο των ντόπιων σημαίνει «βαθιά τρύπα». Αποτελεί τμήμα ενός υπόγειου ποταμού, η οποία ήρθε στην επιφάνει όταν ένα τμήμα σπηλαίου που κάλυπτε την επιφάνειά της έπεσε στα νερά.

Εικόνα
Εικόνα

Κατά τη διάρκεια του Α’ Παγκοσμίου Πολέμου, και πιο συγκεκριμένα στις τελικές εχθροπραξίες που έλαβαν χώρα στην περιοχή, οι Γερμανοί έριξαν στη λίμνη πάνω από 6 εκατομμύρια χρυσά μάρκα, τα οποία δεν βρέθηκαν ποτέ.

Πηγή: http://www.paraxeno.com/21069/o-chrisos ... smo-video/
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Ο χρυσός των ΝΑΖΙ στην βαθύτερη φυσική "πισίνα"

Δημοσίευση από admin »

Φοβερό τοπίο!!!
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Adventurer
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: 17 Οκτ 2009, 20:03
Τοποθεσία: Περαμα-Πειραια.

Re: Ο χρυσός των ΝΑΖΙ στην βαθύτερη φυσική "πισίνα"

Δημοσίευση από Adventurer »

Θυμιζει αρκετα την λιμνη Αβυθο στην Κεφαλονια και εκει υπαρχει υπογειο ποταμι από κατω και η εικονα της προκαλει δεος (δυστηχως εχω χασει τις φωτο που εχω βγαλει για να την βλέπατε). Παντως είναι λιγο παραξενο, ειδικα για τους γερμανους,να εριξαν μεσα θησαυρο χωρις να γνωριζουν εάν θα μπορουσαν καποια στιγμη να τον ανακτησουν παλι.
N E V E R - S T O P - E X P L O R I N G
Άβαταρ μέλους
molo
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 15 Μαρ 2014, 21:54
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ο χρυσός των ΝΑΖΙ στην βαθύτερη φυσική "πισίνα"

Δημοσίευση από molo »

φιλε μου θα την ανατοιναζαν ,και θα αδιαζε το νερο .μαζι με τον χρυσο . η και να εμενε μεσα ο χρυσος και να μην εφευγε με το νερο .θα μπαιναν μεσα και θα τον επερναν .δεν θελη κοπο ,αλα τροπο .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στον κόσμο”