Λαθρανασκαφές στην Αρχαία Αλυζία

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με το πεδίο ενδιαφέροντος μας, που δεν υπάγονται σε κάποια από τις υπάρχουσες κατηγορίες.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Λαθρανασκαφές στην Αρχαία Αλυζία

Δημοσίευση από admin »

Alyzia.jpg
Υπόθεση αρχαιοκαπηλίας απασχολεί από χθες τις αρμόδιες αρχές, την εφορεία Αρχαιοτήτων και την αστυνομία αφού διαπιστώθηκε ότι στον αρχαιολογικό χώρο «Καστρί» της αρχαίας Αλυζίας έχουν εκτελεστεί εκσκαφές, πιθανότατα προς αναζήτηση αρχαιοτήτων.

Το Καστρί βρίσκεται στην κορυφή βράχου, λίγο έξω από το χωριό Αρχοντοχώρι Ξηρομέρου και εντυπωσιάζει για τα γλυπτά, που είναι λαξευμένα σε μονόλιθο βράχο, που αναπαριστούν τον Ασκληπιό και την Υγεία, τον Άρη και την Αθηνά....

Σύμφωνα με πληροφορίες εντοπίστηκαν μεγάλης έκτασης λαθρανασκαφές στο Καστρί, ακριβώς μπροστά στο σημείο που βρίσκονται τα μνημειακά ανάγλυφα στο βράχο.

Να τονίσουμε ότι κρούσματα λαθρανασκαφής επισημαίνονται συνεχώς τα τελευταία χρόνια και οι κάτοικοι της περιοχής είναι ανάστατοι αφού εντοπίζουν συνεχώς μεγάλους λάκκους όπου δρούν οι λαθρανασκαφείς και φυσικά άγνωστο παραμένει πόσα και ποια ευρήματα βρίσκονται πλέον στα χέρια αρχαιοκαπήλων.

Από την πλευρά τους οι κάτοικοι ζητάνε από την πολιτεία να λάβει αυστηρά μέτρα και τη συνεχή περιφρούρηση του χώρου για να προστατευθεί η πολιτιστική μας κληρονομιά.

Πηγή: xiromeronews.blogspot.com, 21.04.2012

Σημείωση admin: Το συγκεκριμένο θέμα το δημοσίευσα γιατί η αίσθηση που έχω είναι ότι δεν πρόκειται για αρχαιοκάπηλους αλλά για πανάσχετους χρυσοθήρες που θεωρούν ότι οι αρχαιοελληνικές παραστάσεις αποτελούν σημάδια που παραπέμπουν σε μεγάλη απόκρυψη θησαυρών. Άτομα σαν αυτά ευθύνονται για το κακό όνομα που έχει το χόμπι και οι σταθερές ευχές μας είναι, «καλό κάγκελο», αυτό δηλαδή που τους πρέπει.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Άβαταρ μέλους
da capo
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 25 Μαρ 2012, 22:31

Re: Λαθρανασκαφές στην Αρχαία Αλυζία

Δημοσίευση από da capo »

admin έγραψε:
Το συγκεκριμένο θέμα το δημοσίευσα γιατί η αίσθηση που έχω είναι ότι δεν πρόκειται για αρχαιοκάπηλους αλλά για πανάσχετους χρυσοθήρες που θεωρούν ότι οι αρχαιοελληνικές παραστάσεις αποτελούν σημάδια που παραπέμπουν σε μεγάλη απόκρυψη θησαυρών. Άτομα σαν αυτά ευθύνονται για το κακό όνομα που έχει το χόμπι και οι σταθερές ευχές μας είναι, «καλό κάγκελο», αυτό δηλαδή που τους πρέπει.
Οι περισσότερες αναφορές ή καταγγελίες που φτάνουν στις κατά τόπους Ε.Π.Κ.Α. και Ε.Β.Α. για λαθρανασκαφές έχουν να κάνουν συνήθως με "χρυσοθήρες" και όχι με επαγγελματίες αρχαιοκάπηλους. Και δυστυχώς οι "χρυσοθήρες" είναι πιο επικίνδυνοι από τους αρχαιοκάπηλους γιατί καταστρέφουν τα ευρήματα. Μου έχει τύχει να πάω σε αυτοψία και να βρούμε οξυπύθμενους αμφορείς σπασμένους σε χίλια δυο κομμάτια, διότι τα δίποδα ζώα που τους ξέθαψαν περίμεναν να βρουν ,κι εγώ δεν ξέρω τι, σε ένα αρχαίο δοχείο μεταφοράς λαδιού και κρασιού... Αν ήταν αρχαιοκάπηλοι θα προσπαθούσαν τουλάχιστον να τους βγάλουν ακέραιους για να τους πουλήσουν βέβαια μετά, με ισχυρές πιθανότητες να πέσουν πάνω σε "αγοραστή" που υπηρετεί στο Τμήμα Δίωξης Αρχαιοκαπηλείας. Και μετά κάνουν ενδιαφέρουσες γνωριμίες (και αποκτούν και ενδιαφέρουσες εμπειρίες) στις ντουζιέρες των φυλακών Κορυδαλλού.
audi, vide, tace...
Άβαταρ μέλους
night-scan
Administrators
Administrators
Δημοσιεύσεις: 3928
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 12:00
Τοποθεσία: ΑΙΤ/ΝΙΑ

Re: Λαθρανασκαφές στην Αρχαία Αλυζία

Δημοσίευση από night-scan »

da capo έγραψε:.......
Οι περισσότερες αναφορές ή καταγγελίες που φτάνουν στις κατά τόπους Ε.Π.Κ.Α. και Ε.Β.Α. για λαθρανασκαφές έχουν να κάνουν συνήθως με "χρυσοθήρες" και όχι με επαγγελματίες αρχαιοκάπηλους. Και δυστυχώς οι "χρυσοθήρες" είναι πιο επικίνδυνοι από τους αρχαιοκάπηλους γιατί καταστρέφουν τα ευρήματα....
Φιλε αυτοι που τα κανουν αυτα και αυτοαποκαλουνται χρυσοθηρες, ισως εχουν μπερδεψει τους ορους.
Ερπιστρυοφορα...............για αποτελεσματα χωρις ιδρωτα.
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Λαθρανασκαφές στην Αρχαία Αλυζία

Δημοσίευση από admin »

da capo έγραψε:...διότι τα δίποδα ζώα που τους ξέθαψαν περίμεναν να βρουν ,κι εγώ δεν ξέρω τι, σε ένα αρχαίο δοχείο μεταφοράς λαδιού και κρασιού....
Πόσο δίκιο έχεις ντα Κάπο και πόσο σημαντικό είναι να πολλαπλασιάζονται οι φωνές των μελών που καταδικάζουν απερίφραστα τέτοιες ενέργειες. Όλοι και συνεχώς πρέπει να συμβάλουμε στην δημιουργία σωστών συνειδήσεων.
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα της επικαιρότητας”