Παραπλάνησαν ηλικιωμένο... Indiana Jones

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με το πεδίο ενδιαφέροντος μας, που δεν υπάγονται σε κάποια από τις υπάρχουσες κατηγορίες.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Παραπλάνησαν ηλικιωμένο... Indiana Jones

Δημοσίευση από admin »

Θύμα ληστείας έπεσε 70χρονος σε χωριό της Πιερίας την ώρα που αναζητούσε έναν κρυμμένο... θησαυρό.

Η υπόθεση ανακοινώθηκε σήμερα καθώς ταυτοποιήθηκαν τα στοιχεία των τεσσάρων κατηγορουμένων δύο Ελλήνων 30 και 26 χρόνων και δύο Αλβανών 20 και 21 χρόνων.

Συγκεκριμένα ο 30χρονος οδήγησε τον 70χρονο σε αγροτική περιοχή με την πρόφαση ότι θα αναζητήσουν θησαυρό, όμως εκεί εμφανίστηκαν οι υπόλοιποι που τον χτύπησαν, θεωρώντας ότι είχε κοσμήματα στο αυτοκίνητό του.

Πηγή: zougla.gr, 20.07.2012
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Παραπλάνησαν ηλικιωμένο... Indiana Jones

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Ειναι δυνατον να σεβονται και να ντρεποντε για οσα κανουνε τετοιου ειδους ηλιθια ζωα, οπως τα 4 παραπανω που χτυπησανε τον παππου...
Ομως αν δεν σου τα χρωσταει, αν δεν μας τα χρωσταει δεν μας τα δινει ποτε...!!!
Ασχετως την ηλικια, αν και παππους 70 ετων, ακομηηη χειροτερα, τον δειρανε...!!! Μπραβο τους που τα καταφερανε!!!
Αν ητανε ωραιοι τοτε οι πιθανοτητες να συνεργαστουνε να ειναι και τυχεροι και μαγκες, καθαρες δουλειες, συνεργασια και εαν δεν επιθυμουσανε να ανακατευτουνε με αδειες και νομιμοτητα που ειμαι μπερδεμενος αν θα πρεπει καποιος να επιλεξει την νομιμη οδο και οσα πρεπει, αλλα οπως τα εχουνε κανει καποιοι.... δυσκολο, ιδιως σε περιοχες που δεν γινεται στοχος καποιος δεν μπαινει σε τρεχαματα και να ειναι και στοχος,
τουλαχιστων σε ενα τοσο μεγαλο ευρημα οπως μια αποκρυψη, οσο μικρη και να ειναι ειναι ενα ποσο τεραστιο....θα μπορουσε καποιος οι ολοι, να βγαλουνε ενα καλο μεριδιο για να δωθει δωρεα σε καποιο ιδρυμα, σε ατομα που εχουνε αναγκη, σε συσιτια η και σε πολλα απο αυτα η αλλα διαφορετικα ιδρυματα.
Ξερω καποιοι μαζι μου συμφωνητε και καποιοι με βλεπετε οπως εσεις νομιζεται και δικαιωμα σας, αφου εγω με οσα γραφω δινω το δικαιωμα σχολιασμου προς εμενα. Κανενα προβλημα! Αυτα νιωθω και αυτα γραφω! Θελω να πω τηνεμπειρια μου, σε οσους εχω πραγματικα φιλους και οσους πραγματικα σεβομαι, σε οσους διαβαζουνε οσα γραφω και συμφωνουνε η ειναι περιπου κοντα σε οσα γραφω. Πριν λιγο καιρο γραφτηκα σε εναν συλλογο. Μου δωσανε ενα χαρτι που αναφερει το ονομα μου και πως ειμαι καινουριο μελλος. Ητανε η πρωτη μου φορα που συνατηθηκαμε και σχεδον ολοι μου ειναι αγνωστοι στα ονοματα, αλλα ειμαι σιγουρος οπως τους βλεπω το 80% αυτων που ειμαστε ειναι ανθρωποι που εχουνε περασει πολλα στην ζωη τους και αξιζει καθε σεβασμος σε αυτους. Εγω σε καποιους απο αυτους, αν και δεν ειμαι μικρος στην ηλικια, μαγαλος γαιδαρος ειμαι και μαλιστα θα ειχα ψωφισει πολλες φορες αν ζουσαμε οσο τα γαιδουρια, αλλα μοιαζω μπροστα τους εγγονακι.
Σε αυτην λοιπον την συζητηση, συζητησαμε καποια θεματα του συλλογου και στο τελος καποιος προτεινε, 850 ευρω να δωσουμε σε ενα ιδρυμα παιδιων χωρις γονεις, ορφανοτροφειο! Συγκινηθηκα πολυ και χαρηκα. Εμεις απο την τσεπη μας βαζουμε τα χρηματα και κανουμε το ταμειο μας. Εμεις ανα ενα χρονικο διαστημα βαζουμε λιγα χρηματα στην ακρη, οχι γιατι μας περισσευουνε, δεν μας φτανουνε ουτε για τις αναγκες μας, αλλα εχουμε υγεια και τα εχουμε ολα!!! Τα καταφερνουμε ολα τα αλλα, οτι και δυσκολια να ειναι!!! Συγκινηθηκα τοσο πολυ για την εξυπνη ενεργεια που υποσχεθηκα στον εαυτο μου πως σε αυτα τα 850 ευρω που θα δωσουμε στο ορφανοτροφειο, θα δωσω ενα μικρο ποσο, και οταν γινει ξανα σε λιγο καιροη επομενη συγκεντρωση να υπαρχη ανοιχτο το ενδεχομενο να μπορεσουμε να νιωσουμε εστω λιγο χαρα να φανε ψωμι, λιγο φαγητο λιγα ανθρωπακια που πραγματικα εχουνε αναγκη να φανε, που σκεφτονται αυριο τι θα φανε;;;
Θελω πραγματικα να με πιστεψετε πως οσα γραφω δεν βαζω ουτε γραμματακι να φανω αν ειμαι καλος και ποσο καλος ειμαι, η τι αλλο μπορει να σκεφτει καποιος γιατι τα γραφω τα παραπανω. Θελω απλα να μην ξεχναω οσα πρεπει να κανω εγω, οσα νιωθω εγω και οτι και οσα νιωθει ο καθε ενας μας και πως ειναι ενα τιποτε σε μια τοσο μεγαλη... η μικρη... υποθεση ειναι να βρει ενα καποιον θησαυρο και ξαφνικα απο το να ειναι μια ζωη σε προβληματα οικονομικα, αγχους, στεναχωριας και ολων των υπολοιπων κακων... ξαφνικα να αλλαζει την εικονα και το προγραμμα της ζωης του με την λυση του οικονομικου προβληματος. Να δικαιωνει την επιλογη της τυχης η την δοκιμασια που δωθηκανε σε αυτον ο θησαυρος, τα χρηματα και απο εκει και περα να φανει λιγο ανοιχτοχερεις εκει που πρεπει, που νομιζει και οχι μονον στα μπουζουκια και μετα στην πορσε και εκει και εκει... Φυσικα και εκει και στην Θεοδωριδου και οπου γουσταρη.
Φιλαρακια σας χαιρετω και ευχομαι υγεια και χαρα! Μπραβο στους μαχιμους και ευχαριστουμε ολους οσους μας δινεται φωτογραφιες και θεματα να ειμαστε και εμεις μαζι σας στη φυση, εσω και μεσω υπολογιστη! Γεια σας σε ολους και ολες!Φιλους, γνωστους και αγνωστους αναγνωστες.
Άβαταρ μέλους
vetnm
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: 18 Απρ 2011, 10:31

Re: Παραπλάνησαν ηλικιωμένο... Indiana Jones

Δημοσίευση από vetnm »

Περισσότερες λεπτομέρειες της υπόθεσης:

Φιλοδοξούσε να βρει χρυσό σε ένα ρέμα στην αγροτική περιοχή Κονταριώτισσα της Πιερίας, αλλά η ηλικία του δεν του επέτρεπε να σκάψει και χρειάστηκε βοηθό. Πού να φανταστεί, όμως, ο 70χρονος χρυσοθήρας ότι ο νεαρός Έλληνας είχε σχεδιάσει τη… ληστεία του;

Την ώρα που εκείνος έκανε έρευνες με μια αυτοσχέδια ράβδο ανίχνευσης μετάλλων, τον πλησίασαν τρεις κουκουλοφόροι που είχαν φτάσει αθόρυβα με ένα αυτοκίνητο και, αφού τον χτύπησαν, του άρπαξαν τον ραβδοσκόπο, έναν ανιχνευτή μετάλλων, έναν ηλεκτρικό τροχό, ένα τρυπάνι και το κινητό του και έσπευσαν να εξαφανιστούν. Ταυτόχρονα, το έβαλε στα πόδια και ο 30χρονος βοηθός του, αφού πρώτα είχε ερευνήσει το αυτοκίνητο του χρυσοθήρα γιατί πίστευε ότι έκρυβε χρυσά κοσμήματα!

Ο 70χρονος βρέθηκε αιμόφυρτος από έναν διερχόμενο οδηγό και μεταφέρθηκε στο Γενικό νοσοκομείο Κατερίνης για τις πρώτες βοήθειες. Εκεί κατήγγειλε στους αστυνομικούς την επίθεση που δέχθηκε, αλλά βρέθηκε κατηγορούμενος για παράβαση του νόμου περί προστασίας αρχαιοτήτων και παράνομη ανασκαφή! Ωστόσο, στον εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Κατερίνης διαβιβάστηκε και η δικογραφία για τη ληστεία, δράστες της οποίας φέρονται ο 30χρονος «βοηθός» του χρυσοθήρα, ένας 26χρονος Έλληνας φίλος του στο σπίτι του οποίου βρέθηκαν τα κλοπιμαία και δυο Αλβανοί ηλικίας 19 και 20 χρόνων.(πηγή Πρώτο Θέμα, 21.07.2012)

Και κερατάς και δαρμένος ,που λέει και ο λαός.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα της επικαιρότητας”