Έσκαβαν για λίρες αλλά τους έπιασαν με τα φτυάρια στα χέρια

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Έσκαβαν για λίρες αλλά τους έπιασαν με τα φτυάρια στα χέρια

Δημοσίευση από admin »

Ξεκίνησαν από τον Πύργο Ηλείας και ήρθαν στην ανατολική Φθιώτιδα για να βρουν το θησαυρό, αλλά βρέθηκαν με χειροπέδες....

Πρόκειται για 6 συλληφθέντες, 3 Έλληνες και 3 Αλβανούς, τους οποίους έπιασαν "επί τω έργω" στην περιοχή της Νεράιδας, οι αστυνομικοί του Α.Τ. Στυλίδας.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ οι επίδοξοι χρυσοθήρες είναι από τον Πύργο Ηλείας και ήρθαν με δυο αυτοκίνητα, έναν χάρτη, ειδικό μηχάνημα και σκαπτικά εργαλεία, στην ανατολική Φθιώτιδα για να βρουν λίρες.

Χθες το απόγευμα οι αστυνομικοί της Στυλίδας τους εντόπισαν σε ένα ρέμα κοντά στη Νεράιδα, όπου ήδη είχαν σκάψει σε ένα σημείο και συνέχιζαν τις ανασκαφές.

«Κατά καιρούς έρχονται πολλοί "χρυσοθήρες" στην περιοχή της Νεράιδας και αλλού στην ανατολική Φθιώτιδα, που ψάχνουν για λίρες και αρχαία. Οι περισσότεροι εμφανίζονται ως κυνηγοί και ρωτάνε διάφορα πράγματα τους ντόπιους για τοποθεσίες και άλλα...», μας είπε κάτοικος της περιοχής που μας έστειλε και την επόμενη φωτογραφία, όπου φαίνεται το σημείο που είχαν σκάψει οι έξι "χρυσοθήρες" πριν πιαστούν από τους αστυνομικούς.

http://www.lamiareport.gr/index.php/top ... -sta-xeria
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Άβαταρ μέλους
spartakus
Δημοσιεύσεις: 1615
Εγγραφή: 20 Δεκ 2015, 14:56

Re: Έσκαβαν για λίρες αλλά τους έπιασαν με τα φτυάρια στα χέ

Δημοσίευση από spartakus »

Λίρες και κουραφέξαλα. Καθαρά αρχαιοκάπηλοι ήταν . Όλη η περιοχή είναι αρχαιολογικός χώρος. Το λέω διότι είμαι από Φθιώτιδα. Δηλαδή σεβόμαστε το χώρο εμείς και έρχονται τα λαμόγια? Στη ψειρού τα λαμόγια. Κι όταν ορισθεί δικάσιμος θα αθωωθούν, διότι θα επικαλεστούνε ότι είδανε όνειρο ότι εκεί έχει λίρες. Βρε δε πάνε από κει που ήρθανε!!!!!
«Ανδρός χαρακτήρ εκ λόγου γνωρίζεται».
panasss

Re: Έσκαβαν για λίρες αλλά τους έπιασαν με τα φτυάρια στα χέ

Δημοσίευση από panasss »

Τώρα τι να πεις? Απλά θα το τονίσω!!! «Ανδρός χαρακτήρ εκ λόγου γνωρίζεται».
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Έσκαβαν για λίρες αλλά τους έπιασαν με τα φτυάρια στα χέ

Δημοσίευση από admin »

Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Άβαταρ μέλους
spartakus
Δημοσιεύσεις: 1615
Εγγραφή: 20 Δεκ 2015, 14:56

Re: Έσκαβαν για λίρες αλλά τους έπιασαν με τα φτυάρια στα χέ

Δημοσίευση από spartakus »

panasss έγραψε:Τώρα τι να πεις? Απλά θα το τονίσω!!! «Ανδρός χαρακτήρ εκ λόγου γνωρίζεται».
Εννοείται και έχω την άποψή μου panaaa ή ΄'οπως αλλιώς θέλεις .. Εσύ ίσως γουστάρεις τέτοιες καταστάσεις εγω είμαι ενάντια τις αρχαιοκαπηλίας. Όπως και ν χει δε σε αφορά ή άποψή μου ώστε να την κρίνεις. Στο έχω πει κι αλλη φορά. Εισαι το μόνο άτομο που αδιαφορώ για το ποιόν σου (αν και το γνωρίζω καλά) και τις εριστικές απόψεις. Πάψε επιτέλους να γίνεσαι εριστικός μαζί μου διότι σε περιμένω στη γωνία. Σε παρακαλώ πολύ. Πως αλλιως να στο πω.

Όσο αφορά τώρα τις εξελίξεις , μέχρι και χθες ήταν υπο κράτηση στο Α.Τ Φθιώτιδας.
«Ανδρός χαρακτήρ εκ λόγου γνωρίζεται».
JIKER
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 25 Απρ 2010, 22:46

Re: Έσκαβαν για λίρες αλλά τους έπιασαν με τα φτυάρια στα χέ

Δημοσίευση από JIKER »

εδω με τον νομο του παρασκευοπουλου βγαινουν εξω καταδικοι με 15 και 20 χρονια καθειρξη και εσεις μιλατε για πταισματα οι πρωτοι παρανομοι στην αρχαιοκαπηλια ειναι οι ντοπιοι και μετα ερχονται ολοι οι αλλοι και οχι μονο χωρια που καθε απογευμα πινουν τα τσιπουρακια τους μαζι με αγροφυλακες -δασοφυλκες - θηροφυλακες - χωροφυλακες συζιτωντας και ταυτοχρονα τραγουδοντας το ποιηματακι τους
panasss

Re: Έσκαβαν για λίρες αλλά τους έπιασαν με τα φτυάρια στα χέ

Δημοσίευση από panasss »

Μήτσο τι έπαθες και είσαι τόσο στενοχωρημένος?
Άσε γέροντα δανείστηκα ένα εργαλείο και κάποιος πέρασε και το πήρε μέσα από την αυλή
Ξευτιλίστηκα τι θα πω στους ανθρώπους?
Θα πας την Κυριακή το πρωί στην εκκλησία και θα κάτσεις να βλέπεις ποιος θα κάνει το μεγαλύτερο Σταυρό και θα έρθεις να μου το πεις
Γέροντα τον μεγαλύτερο τον έκανε ο Γιάννης Τ…
Πήγαινε και πες του αυτό
Γιάννη το πήρες που το πήρες το εργαλείο έκανες την δουλειά σου αλλά δεν το έφερες πίσω και τώρα το χρειάζομαι!
Μήτσο μου να συμπαθάς το αστόχησα αύριο πρωί θα στο φέρω!!!
Aγγελος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 04 Σεπ 2014, 21:26
Τοποθεσία: Καβάλα - Θες/νίκη

Re: Έσκαβαν για λίρες αλλά τους έπιασαν με τα φτυάρια στα χέ

Δημοσίευση από Aγγελος »

spartakus έγραψε:Λίρες και κουραφέξαλα. Καθαρά αρχαιοκάπηλοι ήταν . Όλη η περιοχή είναι αρχαιολογικός χώρος. Το λέω διότι είμαι από Φθιώτιδα. Δηλαδή σεβόμαστε το χώρο εμείς και έρχονται τα λαμόγια? Στη ψειρού τα λαμόγια. Κι όταν ορισθεί δικάσιμος θα αθωωθούν, διότι θα επικαλεστούνε ότι είδανε όνειρο ότι εκεί έχει λίρες. Βρε δε πάνε από κει που ήρθανε!!!!!
SPARTAKUS , εγώ ξέρω πως και οι αντάρτικες λίρες με νόμο του Ευάγγελου Βενιζέλου ανήκουν πλέον στα αρχαία .
Άβαταρ μέλους
MoYiA
Δημοσιεύσεις: 1373
Εγγραφή: 01 Μάιος 2007, 02:14

Re: Έσκαβαν για λίρες αλλά τους έπιασαν με τα φτυάρια στα χέ

Δημοσίευση από MoYiA »

Ότι είναι πριν τη δημιουργία του σύγχρονου ελληνικού κράτους μπορεί να οριστεί σαν "κληρονομιά" εάν ήταν ή λίρα παράνομη δε θα υπήρχαν καθημερινά δελτία τιμών...
"Οτι αξιζε να ειπωθει εχει ηδη ειπωθει."
Άβαταρ μέλους
spartakus
Δημοσιεύσεις: 1615
Εγγραφή: 20 Δεκ 2015, 14:56

Re: Έσκαβαν για λίρες αλλά τους έπιασαν με τα φτυάρια στα χέ

Δημοσίευση από spartakus »

JIKER έγραψε:εδω με τον νομο του παρασκευοπουλου βγαινουν εξω καταδικοι με 15 και 20 χρονια καθειρξη και εσεις μιλατε για πταισματα οι πρωτοι παρανομοι στην αρχαιοκαπηλια ειναι οι ντοπιοι και μετα ερχονται ολοι οι αλλοι και οχι μονο χωρια που καθε απογευμα πινουν τα τσιπουρακια τους μαζι με αγροφυλακες -δασοφυλκες - θηροφυλακες - χωροφυλακες συζιτωντας και ταυτοχρονα τραγουδοντας το ποιηματακι τους

δε διαφωνώ φίλε μου. Εννοείται οτι τη μεγαλύτερη χαλάστρα τη κάνουν οι ντόπιοι. Δηλαδή οι συληφθέντες έτσι στο ξεκάρφωτο ήρθαν? Τη δευτέρα θα μάθουμε όταν θα κελαιδήσουν
«Ανδρός χαρακτήρ εκ λόγου γνωρίζεται».
Άβαταρ μέλους
spartakus
Δημοσιεύσεις: 1615
Εγγραφή: 20 Δεκ 2015, 14:56

Re: Έσκαβαν για λίρες αλλά τους έπιασαν με τα φτυάρια στα χέ

Δημοσίευση από spartakus »

Aγγελος έγραψε:
spartakus έγραψε:Λίρες και κουραφέξαλα. Καθαρά αρχαιοκάπηλοι ήταν . Όλη η περιοχή είναι αρχαιολογικός χώρος. Το λέω διότι είμαι από Φθιώτιδα. Δηλαδή σεβόμαστε το χώρο εμείς και έρχονται τα λαμόγια? Στη ψειρού τα λαμόγια. Κι όταν ορισθεί δικάσιμος θα αθωωθούν, διότι θα επικαλεστούνε ότι είδανε όνειρο ότι εκεί έχει λίρες. Βρε δε πάνε από κει που ήρθανε!!!!!
SPARTAKUS , εγώ ξέρω πως και οι αντάρτικες λίρες με νόμο του Ευάγγελου Βενιζέλου ανήκουν πλέον στα αρχαία .
Μπορεί. Αλλά οι συλληφθέντες είχαν άλλες βλέψεις. Μετά επικαλούνται ότι έψαχναν για λίρες
«Ανδρός χαρακτήρ εκ λόγου γνωρίζεται».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”