Πιερια, ωρα μηδεν

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

Είπα την άποψη μου,που απορρέει από την τριακονταετή ενασχόληση μου με το άθλημα....
Άλλωστε δεν την έγραψα για να σας την επιβάλω ούτε για να σας παραπλανήσω.
Σε όποιον δεν αρέσει κτλ,όπως είπα και στο προηγούμενο μου ποστ,ας μην την λάβει υπ'όψιν ....
panasss

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από panasss »

Εδώ δεν θα συμφωνήσω μαζί σου γιατί είναι μια άποψη που λες όποιος θέλει να την λάβει υπόψη του αλλά τσοντάρεις τριακονταετία ενασχόλησης στο αόριστο!
Και εδώ κάποιο μπορούν να πλανευτούν δεν διευκρινίζεις αν ασχολήθηκες ποτέ με το θέμα ανάγνωση κολαούζου?
Η να το πω διαφορετικά μπορεί στην πορεία να βρήκα κάποια κολαούζα αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να τα αποκωδικοποιήσω
συνεπώς δεν βοηθήθηκα!!!
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Panasss,
επειδή νομίζω ότι αυτό που λές εσύ κολαούζο είναι (είτε στη μιά του μορφή είτε στην άλλη ) μιά ελάχιστη ποσότητα νομισμάτων, ένα ασφαλές σημάδι ύπαρξης αυτού που ψάχνεις. Αυτό λοιπόν σε παραπέμπει κάπου αλλού ή σου υποδεικνύει το πού είναι ο θησαυρός. Αλλά πρόκειται για μιά ελαχιστότατη ποσότητα, δίκην σημαδιού. Όταν αναφερόμαστε σε τούρκικο κολαούζο, πολλές φορές μπορείς να αρκεστείς και σ' αυτό. Είναι μιά πολύ καλή ποσότητα. Και έχω πλείστες όσες αποδείξεις για κάτι τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
charismatic
Δημοσιεύσεις: 3165
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 19:14
Τοποθεσία: Καϊλάρ σίτι
Επικοινωνία:

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από charismatic »

Το Αμπρι και το Καταφυγιο των Πιεριων.

Εικόνα

Απο την ακρη της λιμνης του πολυφυτου.
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Χαρισματίκ,
η φωτό δεν είναι από το Καταφύγιο
1. Δεν υπάρχουν τέτοια δέντρα και τόση απλωσιά στο Καταφύγι, ακόμη και στον δρόμο προς Κατερίνη
2. Το χώμα είναι κόκκινο παντού, κανονικό βουνίσιο κοκκινόχωμα. Εδώ μου δείχνεις ασπροχώματα.
Και τα καταφύγια του ΔΣΕ ήταν /είναι στο δρόμο προς Δασιο-Ριζώματα, στη νοητή ευθεία Καταφυγίου-Ριζωμάτων, αν δηλαδή ακολουθήσεις τον δρόμο που ενώνει πλέον κατευθείαν Ριζώματα -καταφύγι. .
Άβαταρ μέλους
charismatic
Δημοσιεύσεις: 3165
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 19:14
Τοποθεσία: Καϊλάρ σίτι
Επικοινωνία:

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από charismatic »

Απο την ακρη της λιμνης του πολυφυτου.
kosta66
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2010, 13:32

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από kosta66 »

apatsi έγραψε: 10 Ιαν 2018, 22:33 Panasss,
επειδή νομίζω ότι αυτό που λές εσύ κολαούζο είναι (είτε στη μιά του μορφή είτε στην άλλη ) μιά ελάχιστη ποσότητα νομισμάτων, ένα ασφαλές σημάδι ύπαρξης αυτού που ψάχνεις. Αυτό λοιπόν σε παραπέμπει κάπου αλλού ή σου υποδεικνύει το πού είναι ο θησαυρός. Αλλά πρόκειται για μιά ελαχιστότατη ποσότητα, δίκην σημαδιού. Όταν αναφερόμαστε σε τούρκικο κολαούζο, πολλές φορές μπορείς να αρκεστείς και σ' αυτό. Είναι μιά πολύ καλή ποσότητα. Και έχω πλείστες όσες αποδείξεις για κάτι τέτοιο.
καληνυχτα. απο που και πως ξερεισ οτι προκειται για κολαουζο?
panasss

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από panasss »

apatsi έγραψε: 10 Ιαν 2018, 22:33 Panasss,
επειδή νομίζω ότι αυτό που λές εσύ κολαούζο είναι (είτε στη μιά του μορφή είτε στην άλλη ) μιά ελάχιστη ποσότητα νομισμάτων, ένα ασφαλές σημάδι ύπαρξης αυτού που ψάχνεις. Αυτό λοιπόν σε παραπέμπει κάπου αλλού ή σου υποδεικνύει το πού είναι ο θησαυρός. Αλλά πρόκειται για μιά ελαχιστότατη ποσότητα, δίκην σημαδιού. Όταν αναφερόμαστε σε τούρκικο κολαούζο, πολλές φορές μπορείς να αρκεστείς και σ' αυτό. Είναι μιά πολύ καλή ποσότητα. Και έχω πλείστες όσες αποδείξεις για κάτι τέτοιο.
Ναι τα λίγα είναι κατευθυντήρια αλλά όμως έχουν υπάρξει κολαούζα των 300 τεμαχίων
Αυτά πως θα τα χαρακτηρίσεις δεν είναι παραπλανητικά αντίστοιχα με τα τούρκικα?
Για σκέψου το νούμερο με τρία κομμάτια αγόραζες σπίτι!!!
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Χαρισματικέ, από τις άκρες της λίμνης, το Καταφύγιο είναι κανα 800 μέτρα πιό ψηλά και 15 και χιλ μακρυά (πάνε και χρόνια ρε γ@μwto που έχω να πάω).
Άβαταρ μέλους
spartakus
Δημοσιεύσεις: 1615
Εγγραφή: 20 Δεκ 2015, 14:56

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από spartakus »

Είναι δεδομένο ότι σε όποιον κρασαρει ο εγκέφαλος οχι μόνο καταφύγια βλέπει, αλλα και την οχυρωματικη γράμμη Μεταξα :lol: :lol: :lol: :lol: . .....
«Ανδρός χαρακτήρ εκ λόγου γνωρίζεται».
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Με τέτοιο νούμερο, ναι, σίγουρα κάτι άλλο επιδιώκουν. Ξέρεις, τέτοια κόλπα έκανε ο φίλος μας ο Τσεκούρας.
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Ψάχνοντας καταφύγια με τον Χαρισματικό στο Καταφύγι
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

panasss έγραψε: 10 Ιαν 2018, 22:22 Εδώ δεν θα συμφωνήσω μαζί σου γιατί είναι μια άποψη που λες όποιος θέλει να την λάβει υπόψη του αλλά τσοντάρεις τριακονταετία ενασχόλησης στο αόριστο!
Και εδώ κάποιο μπορούν να πλανευτούν δεν διευκρινίζεις αν ασχολήθηκες ποτέ με το θέμα ανάγνωση κολαούζου?
Η να το πω διαφορετικά μπορεί στην πορεία να βρήκα κάποια κολαούζα αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να τα αποκωδικοποιήσω
συνεπώς δεν βοηθήθηκα!!!

Αν διαβάσεις καλύτερα...τα χρόνια που ανάφερα,ήταν περί της γενικής ενασχόλησης μου με το άθλημα και όχι με κάποιον επί μέρους τομέα....
Τώρα όλα αυτά τα χρόνια,το πόσα είδα στην πράξη....το πόσα άκουσα από μαρτυρίες ανταρτών(που ανήκαν και στις δύο παρατάξεις)και το πόσα χαζά έχω ακούσει από μυθοπλάστες άσχετων τρίτων....είναι ένα άλλο θέμα που δεν έχει νόημα να το αναλύσω περαιτέρω....
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

panasss έγραψε: 10 Ιαν 2018, 22:56
apatsi έγραψε: 10 Ιαν 2018, 22:33 Panasss,
επειδή νομίζω ότι αυτό που λές εσύ κολαούζο είναι (είτε στη μιά του μορφή είτε στην άλλη ) μιά ελάχιστη ποσότητα νομισμάτων, ένα ασφαλές σημάδι ύπαρξης αυτού που ψάχνεις. Αυτό λοιπόν σε παραπέμπει κάπου αλλού ή σου υποδεικνύει το πού είναι ο θησαυρός. Αλλά πρόκειται για μιά ελαχιστότατη ποσότητα, δίκην σημαδιού. Όταν αναφερόμαστε σε τούρκικο κολαούζο, πολλές φορές μπορείς να αρκεστείς και σ' αυτό. Είναι μιά πολύ καλή ποσότητα. Και έχω πλείστες όσες αποδείξεις για κάτι τέτοιο.
Ναι τα λίγα είναι κατευθυντήρια αλλά όμως έχουν υπάρξει κολαούζα των 300 τεμαχίων
Αυτά πως θα τα χαρακτηρίσεις δεν είναι παραπλανητικά αντίστοιχα με τα τούρκικα?
Για σκέψου το νούμερο με τρία κομμάτια αγόραζες σπίτι!!!


@Panasss
Έχω να σου κάνω δύο ερωτήσεις επ' αυτού...
1)Τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι αυτά τα 300 κομμάτια ήταν κολαούζο ?
2)Ποιος ο λόγος ύπαρξης χρηματικού κολαούζου σε αντάρτικη απόκρυψη ?
panasss

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από panasss »

Το φτυάρι που είναι? Ρώτησε ένας δικό μου έναν τέτοιο -τι το θες ήταν η απάντηση
Να σου ρίξω μια στην μάπα να συνέρθεις!!!
Αυτό έπρεπε να κάνεις και εσύ!!! :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”