Πιερια, ωρα μηδεν

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
panasss

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από panasss »

Πρώτα από όλα για να σου δώσει την μεγάλη αν χαθεί τυχαία η μικρή πολύ δύσκολα θα βρεις την μεγάλη!
Και έγραψα ότι η μικρές ήταν εύκολες στην επέμβαση!!!
panasss

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από panasss »

Μεγάλης Μηδέν στο χαρτί πολλή σπάνια θα δεις! Εκεί εφαρμόζεις τα εθιμοτυπικά !!!
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

Δεν μου απαντάς όμως από ποιον κινδύνευαν ????
Μήπως από αυτούς που έσκαψαν τον λάκο ?? ...και κάθονται ξάπλα(σε οριζόντια θέση) από πάνω τους ???
panasss

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από panasss »

Κάποιες ιστορίες για μεταφορά ντορβάδων η κιβώτιων σε συγγενείς καπεταναίων τις έχεις ακούσει?
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

Αυτό δεν το έχω απλά ακούσει,από άσχετους τρίτους,ως μια συνηθισμένη ιστορία αμφιβόλου αλήθειας...αλλά από καπετάνιο....που είχε "φάει" λίγα και είχε παράπονο επειδή κάποιοι άλλοι έφαγαν πολύ περισσότερα....
Αυτά που έπαιρναν οι καπεταναίοι για τις ομάδες τους ήταν άσχετα όμως με τις πολύ μεγάλες ποσότητες που τις διαχειριζόταν κάποιοι άλλοι ....

Υγ: Όλα αυτά όμως δεν απαντούν στο προηγούμενο ερώτημα που σου έκανα....
panasss

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από panasss »

Πως δεν απαντούν?
Θα σου πω μια ιστορία που έγινε σε συνεννόηση επιμελητή και καπετάνιου!!!
Έβαλαν σκοπιά τον βοηθό του επιμελητή επάνω στην απόκρυψη
Τον άφησαν τρεις ημέρες νηστικό και διψασμένο τον αλλάζουν για μια ώρα να πάει για φαγητό!
Στην ώρα επάνω τα σήκωσαν και ξανά έκαναν αποκατάσταση! Και των ξανα έβαλαν να τα φυλά για ημέρες!
Τελικά είχαν μάρτυρα ότι η απόκρυψη έγινε!!!
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

Τέλος πάντων...
Δεν επιμένω περισσότερο...
Εσύ έχεις το σκεπτικό σου....εγώ το δικό μου....
Όλα καλά....άλλωστε δεν έχουμε τίποτα να μοιράσουμε.....
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Panasss,
θα συμφωνήσω με το Λύκο. Το κολαούζο για να υπάρχει θα πρέπει να έχει κάποιον ουσιαστικό λόγο.Στα χρόνια της τουρκοκρατίας ήταν το μαχαίρι. Και χαρακτηριστικά, δουλειές που έκτυψε ο τουρκικός στρατός ουδέποτε έβαλε κολαούζο. Διότι είχε στα σχέδιά του την επιστροφή και ανάκτησή του. Ούτε και σε χρήματα που έκρυψαν συλλογικά οι κάτοικοι μαχαλάδων. Ότι έχουμε, το έχουμε σε ιδιωτικό επίπεδο και αυτό αφορούσε όλες τις εθνότητες και όλα τα χρόνια της τουρκοκρατίας. Λογικό λοιπόν το βρίσκω, τουλάχιστον σε δουλειές των επιμελητών, τέτοια πράγματα να μην υπάρχουν. Αυτό που πιστεύω όμως είναι ότι κρατάγαν δεν αποτυπώναν ποτέ το μηδεν σημείο. Ήταν η ασφάλειά τους. Η μ' αυτούς η άρση ή κανείς.
Άβαταρ μέλους
charismatic
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 19:14
Τοποθεσία: Καϊλάρ σίτι
Επικοινωνία:

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από charismatic »

Ψάχνοντας κολαουζα με τον apatsi επικεφαλης

.
panasss

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από panasss »

apatsi έγραψε: 12 Ιαν 2018, 01:24 Panasss,
θα συμφωνήσω με το Λύκο. Το κολαούζο για να υπάρχει θα πρέπει να έχει κάποιον ουσιαστικό λόγο.Στα χρόνια της τουρκοκρατίας ήταν το μαχαίρι. Και χαρακτηριστικά, δουλειές που έκτυψε ο τουρκικός στρατός ουδέποτε έβαλε κολαούζο. Διότι είχε στα σχέδιά του την επιστροφή και ανάκτησή του. Ούτε και σε χρήματα που έκρυψαν συλλογικά οι κάτοικοι μαχαλάδων. Ότι έχουμε, το έχουμε σε ιδιωτικό επίπεδο και αυτό αφορούσε όλες τις εθνότητες και όλα τα χρόνια της τουρκοκρατίας. Λογικό λοιπόν το βρίσκω, τουλάχιστον σε δουλειές των επιμελητών, τέτοια πράγματα να μην υπάρχουν. Αυτό που πιστεύω όμως είναι ότι κρατάγαν δεν αποτυπώναν ποτέ το μηδεν σημείο. Ήταν η ασφάλειά τους. Η μ' αυτούς η άρση ή κανείς.
Να αλλάξτε νοοτροπία και τρόπο σκέψεις ανεκαθεν υπήρχαν χρυσοθήρες
Άρα η τεχνοτροπίες δεν μπορούν να μην έχουν συνέχεια και να σταματούν στα τούρκικα!
Απλά δεν σας κάθισε να πλησιάσετε αντάρτικη απόκρυψη η δεν την καταλάβατε?
Έστω και αργά ασχοληθείτε με αυτόν τον τομέα γιατί τα μηχανήματα δεν σε πάνε
εσύ πρέπει να πας το μηχάνημα!!!
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Panasss
έτσι έρχεσαι σε ευθεία αντίθεση με τον Χαρισματικό, ο οποίος τα τσακώνει από χιλιόμετρα μακρυά με τις θαυματουργές βέργες του και τα αντιπαρασιτικά και τα αντιπαραισθησιογόνα του αλλά κωλώνει στο κάρφωμα του μηδέν σημείου. Πώς να πάέι πχ το αυτοκίνητο κοντά στη δουλειά -αρα και τα μηχανήματα- αν ο δρόμος είναι κατσικόδρομος? Όχι, η δουλειά θα ρθεί κοντά στα μηχανήματα. Οι δουλειές πάνε κοντά στους χρυσοθήρες που εδρεύουν στο Καϊλαρ Σιτυ, όχι τ' αντίθετο. :lol:
Χαρισματίκ, την γιαπωνεζούλα μου τη μόστραρες, αλλά για την Πέλα δεν μου είπες ευχαριστώ. :oops:
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Χαρισματικέ, οι τελευταίες πληροφορίες μου λένε, ότι έκανες μισή δουλειά στα Πιέρεια. Οπότε, ή την έκανες ανόρεχτα την έρευνα, ή το μηχάνημα δέεεεεν........ Διαλέγεις εσύ.
panasss

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από panasss »

Έλα δεν θέλω να ακούω κακιουλές πως είναι δυνατόν να μην τα λέει το μηχάνημα?
Να πεις ότι ο χειριστής δεν ήταν στην μέρα του να το δεχτώ!!!
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Αλλες φορές μας έλεγε """παρμένα"". Τώρα, νεμα, σαν να μην μπήκαν ποτέ. Αλλά μπήκαν.
Να υποθέσω ότι γριπώθηκε η βέργα? ότι στο μεγάλο υψόμετρο δεν δουλεύει? Αβυσσος η μέθοδος ερεύνης του Χαρισματίκ.
Άβαταρ μέλους
charismatic
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 19:14
Τοποθεσία: Καϊλάρ σίτι
Επικοινωνία:

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από charismatic »

apatsi έγραψε: 14 Ιαν 2018, 19:09 Χαρισματικέ, οι τελευταίες πληροφορίες μου λένε, ότι έκανες μισή δουλειά στα Πιέρεια. Οπότε, ή την έκανες ανόρεχτα την έρευνα, ή το μηχάνημα δέεεεεν........ Διαλέγεις εσύ.
Εσυ εβαλες την πληροφορια και εγω βαζω την ερευνα.
Τα σεναρια, εαν και οταν σκαψω, ειναι δυο:
Σεναριο 1) βρω δεν βρω, τα εξοδα φιφτι-φιφτι.
Σεναριο 2) αν δεν βρω, τα εξοδα ειναι δικα μου αλλα αν βρω, τα εξοδα ειναι δικα σου.
Εσυ διαλεγεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”