Πιερια, ωρα μηδεν

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

!!!!!!!!!!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apatsi την 10 Φεβ 2018, 21:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Ο μεν Βουνίσιος λέει ότι υπάρχουν γιατί έχει χαρτιά και γνωρίζει πρόσωπα και καταστάσεις.
Ο δε χαρισμάτικ, με την περιώνυμη βέργα που του επιτρέπει """απόλυτη""" γνώση των περασμένων, των παρόντων και των μελλουμένων , έχει αποφανθεί ότι το θέμα αντάρτικα στα Πιέρεια έχει κλείσει, δηλαδή γιόκ.
Διορίζουμε ανώτατο κριτή τον panasss και πάμε από την αρχή. :lol: :lol: :lol:
boynisio
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01 Μάιος 2007, 23:08
Τοποθεσία: παντου

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από boynisio »

apatsi έγραψε: 10 Φεβ 2018, 21:37 Ο μεν Βουνίσιος λέει ότι υπάρχουν γιατί έχει χαρτιά και γνωρίζει πρόσωπα και καταστάσεις.
Ο δε χαρισμάτικ, με την περιώνυμη βέργα που του επιτρέπει """απόλυτη""" γνώση των περασμένων, των παρόντων και των μελλουμένων , έχει αποφανθεί ότι το θέμα αντάρτικα στα Πιέρεια έχει κλείσει, δηλαδή γιόκ.
Διορίζουμε ανώτατο κριτή τον panasss και πάμε από την αρχή. :lol: :lol: :lol:
Τα βαζεις ολα σε ενα τσουβαλι φιλε......
Πρεπει να ξεχωριζεις τον ανθρωπο που ειπε κατι και ηθελε να βοηθηση για αυτο που γνωριζει για την ευρυτερη περιοχη........
Οταν μιλαει ο βουνισιος μιλαει.......τελος.
Παντα φιλικα βουνισιος.
Άβαταρ μέλους
charismatic
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 19:14
Τοποθεσία: Καϊλάρ σίτι
Επικοινωνία:

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από charismatic »

Τα βαζεις ολα σε ενα τσουβαλι φιλε......
Πρεπει να ξεχωριζεις τον ανθρωπο που ειπε κατι και ηθελε να βοηθηση για αυτο που γνωριζει για την ευρυτερη περιοχη........
Οταν μιλαει ο βουνισιος μιλαει.......τελος.


Boynisio

Εικόνα

Αν τα ανταρτικα ειναι στο Α (του σχεδιου) και δεν εχουν βγει και τα τουρκικα ειναι στο Β (του σχεδιου) κι εγω βαραω ατο τις θεσεις 1 & 2 μακροσκοπικα (απο τον καμπο του Βελβεντου και απο το Παλιογρατσανο αντιστοιχα), μπορεις να μου πεις που θα πρεπει να πιανει η βεργα μου;;; Στο Β, στο Β1 ή στο Β2;;;

Ασκηση για το σπιτι, για τον καθε βουνισιο.
Άβαταρ μέλους
charismatic
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 19:14
Τοποθεσία: Καϊλάρ σίτι
Επικοινωνία:

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από charismatic »

Και οχι μπλα μπλα μπλα μπλα και κολοκιθια τουμπανα.
boynisio
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01 Μάιος 2007, 23:08
Τοποθεσία: παντου

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από boynisio »

Δεν εχω να πω τιποτα πανω σε αυτο που γραφεις.....Δεν με ενδιαφερει που πιανεις και τι κανεις με την βεργα σου..Αλα παντως ευχομαι τα καλυτερα για σενα....
Μπηκα σφηνα στο θεμα σου μονο για αυτο που γνωριζω για την ευρυτερη περιοχη......μονο για αυτο....φιλικα.
Παντα φιλικα βουνισιος.
ayapia
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 28 Φεβ 2007, 22:31
Τοποθεσία: ΝΑΟΥΣΑ

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από ayapia »

Κύριοι: 1) Βουνίσιε τα ονόματα των χωριών που ανάφερες ήταν με τις τις τωρινές ονομασίες ή τις παλιές ?? επίσης το μονοπάτι δεν ήταν αυτό των Ριζωμάτων - Σφηκίας...αλλά περνούσε έξω από τη Σφηκία.
2) panas το χαρτί που έχεις ή τα αρχεία χαρακτηρίζουν όλες τις αποκρύψεις της περιοχής? επίσημες και μη?
3) apatsi στην τοποθεσία που έκανες την έρευνα, μόνο αυτά που είπες υπήρχαν και υπάρχουν. Αν έχει μείνει κάτι σοβαρό στη περιοχή είναι μόνο πιο πάνω από το χιονοδρομικό προς φλάμπουρο (άποψή μου)
4) χαρισματικ στου παπα χωράφι υπήρχαν κάποια κιβωτία κ βαρελάκια που μεταφέρθηκαν τα περισσότερα και βρέθηκαν ελάχιστα (αυτά που άφησαν). Καλώς τα είπες
Μία λίρα, χίλιες λέξεις
ayapia
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 28 Φεβ 2007, 22:31
Τοποθεσία: ΝΑΟΥΣΑ

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από ayapia »

Τα γραφώμενα μου αφορούν μόνο αντάρτικα
Μία λίρα, χίλιες λέξεις
boynisio
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01 Μάιος 2007, 23:08
Τοποθεσία: παντου

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από boynisio »

ayapia έγραψε: 11 Φεβ 2018, 00:35 Κύριοι: 1) Βουνίσιε τα ονόματα των χωριών που ανάφερες ήταν με τις τις τωρινές ονομασίες ή τις παλιές ?? επίσης το μονοπάτι δεν ήταν αυτό των Ριζωμάτων - Σφηκίας...αλλά περνούσε έξω από τη Σφηκία.
2) panas το χαρτί που έχεις ή τα αρχεία χαρακτηρίζουν όλες τις αποκρύψεις της περιοχής? επίσημες και μη?
3) apatsi στην τοποθεσία που έκανες την έρευνα, μόνο αυτά που είπες υπήρχαν και υπάρχουν. Αν έχει μείνει κάτι σοβαρό στη περιοχή είναι μόνο πιο πάνω από το χιονοδρομικό προς φλάμπουρο (άποψή μου)
4) χαρισματικ στου παπα χωράφι υπήρχαν κάποια κιβωτία κ βαρελάκια που μεταφέρθηκαν τα περισσότερα και βρέθηκαν ελάχιστα (αυτά που άφησαν). Καλώς τα είπες
Οι ονομασιες ηταν οι τορινες...........και ειχε κεντημενο μονο ενα μονοπατι.
Ναι οντως το μονοπατι περνουσε πανω απο την σφηκια ετσι το εδειχνε.......ειχε και αλλα πραγματα που καταλαβαινεις οτι δεν μπορω να αναφερω......για αυτο το μονοπατι αναφερομαι και επεσες μεσα φιλε...ξεκινουσε κατω απο τα ριζωματα και περνουσε πανω απο την σφηκια.....μπραβο.
Σε αυτο το μονοπατι κοντα δινει την δουλεια.....σε καποια μετρα βεβαια ετσι? Και δινει ακριβες σημειο..
Παντα φιλικα βουνισιος.
boynisio
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01 Μάιος 2007, 23:08
Τοποθεσία: παντου

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από boynisio »

Απαντησε μου και εσει σε κατι ayapia
Το μονοπατι σε σχεση με το τωρα. Περνουσε πανω απο την ασφαλτο του δρομου που εγινε μεταγενεστερα? Η απο κατω μερια πιο κοντα στην σφηκια? Φιλικα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος boynisio την 11 Φεβ 2018, 01:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Παντα φιλικα βουνισιος.
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Βουνισιε, συγνωμη φιλε μου, και φυσικα δεν εχω κανενα λογο να αμφισβητισω οσα εγραψες, αφου μιλας με ντοκουμεντα.
Με τον χαρισματικ ειναι το προβλημα. Για μενα που βασιζομαι αποκλειστικα σε μηχανηματα τα οποια παραγουν εικονα του υπεδαφους απο αποσταση, το ερωτημα που θετει μαζι με το σχεδιο των """ ραβδοσκοπικων πυρων""" του , δεν εχει καμμια απολυτως απαντηση. Προκειται για μια εντελως υποκειμενικη. αντιληψη περι ραβδοσκοπιας και κυριως μεταφραση της κινησης της βεργας του προς το πουθενα, αφου μιλαμε για τετοιες αποστασεις. Αναποδεικτα πραγματα, χωρις συνοχη και ειρμο
boynisio
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01 Μάιος 2007, 23:08
Τοποθεσία: παντου

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από boynisio »

Πες για το μονοπατι εαν θελεις διοτι βλεπω πως γνωριζεις.
Στον ayapia αναφερομαι...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος boynisio την 11 Φεβ 2018, 02:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Παντα φιλικα βουνισιος.
boynisio
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01 Μάιος 2007, 23:08
Τοποθεσία: παντου

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από boynisio »

apatsi έγραψε: 11 Φεβ 2018, 01:41 Βουνισιε, συγνωμη φιλε μου, και φυσικα δεν εχω κανενα λογο να αμφισβητισω οσα εγραψες, αφου μιλας με ντοκουμεντα.
Με τον χαρισματικ ειναι το προβλημα. Για μενα που βασιζομαι αποκλειστικα σε μηχανηματα τα οποια παραγουν εικονα του υπεδαφους απο αποσταση, το ερωτημα που θετει μαζι με το σχεδιο των """ ραβδοσκοπικων πυρων""" του , δεν εχει καμμια απολυτως απαντηση. Προκειται για μια εντελως υποκειμενικη. αντιληψη περι ραβδοσκοπιας και κυριως μεταφραση της κινησης της βεργας του προς το πουθενα, αφου μιλαμε για τετοιες αποστασεις. Αναποδεικτα πραγματα, χωρις συνοχη και ειρμο
Οκ.......ολα καλα.
Παντα φιλικα βουνισιος.
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Γραφω απο κινητο και ειναι η τριτη φορα που το ξαναγραφω. Εχω αρκετα χρονια απο την τελευταια μου επισκεψη.Χρονια που δεν υπηρχε δειγμα ασφαλτου. Μαλιστα στο επιμαχο μερος μαλωναν δυο γειτονικα τα Ριζωματα και το Ελατοχωρι αν θα ανοιχθει ο δρομος η οχι. Οποτε δεν μπορω να απαντησω στην ερωτηση σου. Ισως αν ζουσε ακομη ο τοτε φιλος μου και μονος μονιμος κατοικος Καταφυγιου ο Νικος ο κουτσος (τον οποιο ειχαν αιχμαλωτο οι ανταρτες αλλα τον χρησιμοποιουσαν σαν μεταφορεα με τα μουλαρια του και γνωριζε τα μονοπατια της περιοχης σαν την παλαμη του, σιγουρα θα ειχες τις απαντησειςσου.
boynisio
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01 Μάιος 2007, 23:08
Τοποθεσία: παντου

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από boynisio »

apatsi έγραψε: 11 Φεβ 2018, 02:06 Γραφω απο κινητο και ειναι η τριτη φορα που το ξαναγραφω. Εχω αρκετα χρονια απο την τελευταια μου επισκεψη.Χρονια που δεν υπηρχε δειγμα ασφαλτου. Μαλιστα στο επιμαχο μερος μαλωναν δυο γειτονικα τα Ριζωματα και το Ελατοχωρι αν θα ανοιχθει ο δρομος η οχι. Οποτε δεν μπορω να απαντησω στην ερωτηση σου. Ισως αν ζουσε ακομη ο τοτε φιλος μου και μονος μονιμος κατοικος Καταφυγιου ο Νικος ο κουτσος (τον οποιο ειχαν αιχμαλωτο οι ανταρτες αλλα τον χρησιμοποιουσαν σαν μεταφορεα με τα μουλαρια του και γνωριζε τα μονοπατια της περιοχης σαν την παλαμη του, σιγουρα θα ειχες τις απαντησειςσου.
Ειχα κανει λαθος στο ονομα και το διορθωσα παραπανω.....Στον ayapia ηθελα να γραψω....Διοτι με αυτο που εγραψε βλεπω πως γνωριζει.....Παντως σε ευχαριστω και γιαυτο που γραφεις......
Παντα φιλικα βουνισιος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”