Τεράστιος θησαυρός στα έγκατα της Βρετανίας

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον κόσμο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Τεράστιος θησαυρός στα έγκατα της Βρετανίας

Δημοσίευση από admin »

Θησαυρό ανεκτίμητης αξίας του 7ου αιώνα έφερε στο φως ένας άνεργος Βρετανός, χάρη στον ανιχνευτή μετάλλων του. Πρόκειται για τον σημαντικότερο αγγλοσαξονικό αρχαιολογικό θησαυρό που έχει ανακαλυφθεί ποτέ, με περισσότερα από 1.500 αντικείμενα από χρυσό και άργυρο, τα οποία ήταν θαμμένα σε αγρό.

Ο 55χρονος Terry Herbert ανακάλυψε το θησαυρό ενώ εξερευνούσε μία αγροτική έκταση ενός φίλου, τον Ιούλιο, στο Staffordshire. Η ανακάλυψή του, η σημασία της οποίας συγκρίνεται με την ανακάλυψη του τάφου του φαραώ Tutankhamen, περιέχει διάφορα πολεμικά αντικείμενα, μεταξύ των οποίων τουλάχιστον 84 λαβές σπαθιών και 71 ασπίδες, οι περισσότερες με περίτεχνες διακοσμήσεις.

Περιλαμβάνει, επίσης, περίπου πέντε κιλά χρυσού, 2,5 κιλά αργύρου και μεγάλη ποσότητα πολύτιμων λίθων. Τα εύρετρα θα μοιραστούν ο Herbert, ο οποίος σκοπεύει να αγοράσει ένα σπίτι, και ο ιδιοκτήτης του αγρού. Μερικά αντικείμενα θα εκτεθούν από την Παρασκευή και έως τις 13 Οκτωβρίου στο Μουσείο του Birmingham.

Πηγή και εικόνες: zougla.gr, 24/09/2009, link: http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=64571&cid=5
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Πνεύματα, δείξτε μου τον δρόμο του χρυσού

Δημοσίευση από admin »

Ο σημαντικότερος και μεγαλύτερος θησαυρός χρυσού και αργύρου, που βρέθηκε ποτέ στη Βρετανία, ανακαλύφθηκε από άνεργο Βρετανό σε ιδιωτική φάρμα στο Σταφορντσάιρ. Η εντυπωσιακή αρχαιολογική συλλογή, που αποτελείται από 1.500 αντικείμενα που χρονολογούνται στον 7ο αιώνα και εντοπίστηκαν από τον ανιχνευτή μετάλλων του 55χρονου Τέρι Χέρμπερτ, θα επαναπροσδιορίσει την έως τώρα αντίληψή μας για την Αγγλοσαξονική Αγγλία, όπως εκτιμούν οι αρχαιολόγοι.

Δεδομένου, όμως, του μεγέθους του θησαυρού -5 κιλά χρυσός και 2,5 κιλά ασήμι στολισμένα με πολλούς ημιπολύτιμους λίθους- η αξία του μπορεί να χρειαστεί περισσότερο από έναν χρόνο για να εκτιμηθεί επακριβώς.

Η σημασία της ανακάλυψης στα βρετανικά μέσα συγκρίνεται με αυτήν του τάφου του Τουταγχαμών. Πολλά από τα αντικείμενα είναι πολεμικά αντικείμενα, μεταξύ των οποίων 84 σπαθιά και 71 ασπίδες, οι περισσότερες με περίτεχνες διακοσμήσεις και ημιπολύτιμους λίθους.

Πολύ ενδιαφέρουσα είναι και η ιστορία της εύρεσης από τον Χέρμπερτ, ο οποίος υπήρξε χρήστης ανιχνευτή μετάλλων τα τελευταία 18 χρόνια. «Εχω αυτήν τη φράση που λέω κάποιες φορές», περιγράφει ο τυχερός Βρετανός: «Πνεύματα, δείξτε μου τα κέρματα».

Αλλά εκείνη τη μέρα το άλλαξα και είπα: «Πνεύματα του παλιού καιρού, δείξτε μου τα βήματα στον δρόμο του χρυσού». Δεν ξέρω γιατί το είπα εκείνη τη μέρα, αλλά πιστεύω ότι κάποιος άκουγε και με οδήγησε κατευθείαν σε αυτό. Είναι ακριβώς ό,τι οι ανιχνευτές μετάλλων ονειρεύονται. Αλλά το μέγεθός του είναι ασύλληπτο».

Ο δρ Κέβιν Λίχι, σύμβουλος Εθνικών Ευρημάτων, είπε: «Ανήκε στην πολύ υψηλή αριστοκρατία η βασιλεία της Σαξονίας. Ανήκε στην ελίτ». Η συλλογή βρίσκεται προς το παρόν στις αποθήκες του Μουσείου του Μπέρμιγχαμ.

Πηγή: Έθνος, 25/09/2009, Σοφία Στυλιανού

Σημείωση: Έμεινα έκπληκτος από την φράση του Χέρμπερτ. Είναι απίστευτο τι συμπεράσματα μπορεί να βγάλει κανείς από αυτή σε επίπεδο λαϊκής πίστης και δεισιδαιμονιών.
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Τεράστιος θησαυρός στα έγκατα της Βρετανίας

Δημοσίευση από admin »

Να ευχαριστήσω τον φίλο ή την φίλη που μου έστειλε τον σύνδεσμο με το βίντεο της ανακάλυψης του θησαυρού. μπορείτε να το δείτε ακολουθώντας τον κάτωθι σύνδεσμο:

http://www.in.gr/video/Default.aspx?videoID=92021
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
georgees

Re: Τεράστιος θησαυρός στα έγκατα της Βρετανίας

Δημοσίευση από georgees »

παιδια στις ειδησεις νομιζω ειπαν οτι ηταν εντελως στην επιφανεια!!
asterioss

Re: Τεράστιος θησαυρός στα έγκατα της Βρετανίας

Δημοσίευση από asterioss »

μετα απο 18 χρονια βρηκε οποτε νεοι μου και ωραιοι μου εχετε ακομα καιρο μην απελπιζεστε, η διαφορα ειναι οτι ο τυπος ηταν ανετος ενω εσεις πατε με την ψυχη στο στομα να μην σας παρουμε νε χαμπαρι
Άβαταρ μέλους
skarakis
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 20:36

Re: Τεράστιος θησαυρός στα έγκατα της Βρετανίας

Δημοσίευση από skarakis »

Εγω αυτο που παρατηρησα στο βιντεο που ειδα ειναι την Βρετανικη κυβερνηση να λεει οτι τα αντικειμενα θα εκτιμηθουν και οτι θα περιμενουν ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ απο τα μουσεια τους για την αποκτηση των εν λογω αντικειμενων!!Και επισεις αναφερετε οτι και ο ανακαλυψας τον θησαρο και ο οικοπεδουχος θα παρουν καλα λεφτα!!! Ας ερθουμε τωρα στην Ελλαδα και συγκεκριμενα στην Ροδο οπου δυτης ανακαλυψε το 2006 (αν θυμαμε καλα) καπου 8 κιλα χρυσων τουρκικων νομισματων!!Αληθεια τι εγιναν αυτα τα νομισματα??? Σε ποιο μουσειο πηγαν ΑΝ ΠΗΓΑΝ?? Τι σκοπευουν να τα κανουν?? Τι πηρε το παλικαρι που τα ανακαλυψε??Καιρο τωρα ξεσκονιζω σελιδες στο Ιντερνετ προσπαθωντας να μαθω αλλα τιποτα..... Αν καποιος ξερει κατι ας με διαφωτισει παρακαλω!! 8)
Άβαταρ μέλους
django
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 16 Δεκ 2008, 12:34
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ , ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ

Re: Τεράστιος θησαυρός στα έγκατα της Βρετανίας

Δημοσίευση από django »

Φιλε skarakis , θα σου πω εντος διημερου τι ακριβως συνεβη στη Ροδο , διοτι ειναι φιλος , φιλου μου . Κατι μου εχει διηγηθει αλλα παει καιρος τωρα. Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι τα βρηκαν ενω ειχαν μαζεψει σχεδον τα πραγματα τους , για να αποχωρησουν.
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα. Αρκας
asterioss

Re: Τεράστιος θησαυρός στα έγκατα της Βρετανίας

Δημοσίευση από asterioss »

καλη ερωτηση κρητηκε αλλα ρε φιλε θελεις πολλες απαντησεις μαζι το οτι πηγανε στο κρατος δεν σου λεει τιποτα; ποια μουσεια;
Άβαταρ μέλους
skarakis
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 20:36

Re: Τεράστιος θησαυρός στα έγκατα της Βρετανίας

Δημοσίευση από skarakis »

asterioss έγραψε:καλη ερωτηση κρητηκε αλλα ρε φιλε θελεις πολλες απαντησεις μαζι το οτι πηγανε στο κρατος δεν σου λεει τιποτα; ποια μουσεια;
Γιαυτο και θετω αυτα τα ερωτηματα αγαπητε Αστεριε....... Μπας και τα δουν τιποτα υπευθηνοι και αλλαξει τιποτα σε αυτη την χωρα!!!Ακουω συνεχεια για ανεκτιμητους θησαυρους που ανακαλυπτοντε σε ανασκαφες θεμελιων για οικοδομες και τελικα αυτα τα αριστουργηματα 'η να θαβοντε ή να πεταγοντε σε χωματερες (απο τον φοβο οτι θα τους σταματησουν την οικοδομη) ή να τα εκμεταλευοντε επιτηδειοι και να προσπαθουν να τα πουλησουν στο εξωτερικο για να βγαλουν φραγκα !!Αν ομως το κρατος ηταν δικαιο απεναντι στον καθενα που τυχαια εβρισκε εναν θησαυρο και του εδινε αυτα που επρεπε (οπως η Αγγλια) θα ειχαμε πολυ μεγαλυτερη ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ απο την αρχαιοτητα να δειξουμε στα μουσεια μας!! :cry: :|
Άβαταρ μέλους
skarakis
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 20:36

Re: Τεράστιος θησαυρός στα έγκατα της Βρετανίας

Δημοσίευση από skarakis »

Χαρακτηριστικο παραδειγμα του τι εστι κρατος εχουμε αυτην την στιγμη στο κεντρο του Ηρακλειου!!Ενα μεγαλο τετραγωνο που το ειχε αναλαβει μια μεγαλη κοινοπραξια για να κανει μια τεραστια οικοδομη - εμπορικο κεντρο καθως κατεβηκαν σε μεγαλο βαθος διοτι ηθελαν να κανουν δυο υπογεια κατω του εδαφους <επεσαν> πανω σε οθωμανικα χτισματα τουλαχιστον 200 ετων πισω!!Το αποτελεσμα??Η εργασιες σταματησαν, πλακωσαν αρχαιολογοι και μελετουν τα ερειπια το εργο εχει παγωση και το γελείο της υποθεσης ειναι οτι ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΕΕΙ ΛΕΦΤΑ να πληρωνει για της ανασκαφες τους αρχαιολογους και ΥΠΟΧΡΕΩΣΑΝ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ!!! Το θεμα το εβγαλαν προσφατα στα τοπικα καναλια οι υπευθηνοι του εργου..........
Άβαταρ μέλους
ΑPHLIOTHS
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 18:00
Τοποθεσία: 39.21.42Ν 22.56.59Ε

Re: Τεράστιος θησαυρός στα έγκατα της Βρετανίας

Δημοσίευση από ΑPHLIOTHS »

Ρε παιδια,ο συναδελφος τι ανιχνευτη ειχε;το λεει πουθενα; :roll: :roll: :roll:
''ΔΡΥΟΣ ΠΕΣΟΥΣΗΣ ΠΑΣ ΑΝΗΡ ΞΥΛΕΥΕΤΩ''
georgees

Re: Τεράστιος θησαυρός στα έγκατα της Βρετανίας

Δημοσίευση από georgees »

<<. Μπας και τα δουν τιποτα υπευθηνοι και αλλαξει τιποτα σε αυτη την χωρα!!!Ακουω συνεχεια για ανεκτιμητους θησαυρους που ανακαλυπτοντε σε ανασκαφες θεμελιων για οικοδομες και τελικα αυτα τα αριστουργηματα 'η να θαβοντε ή να πεταγοντε σε χωματερες (απο τον φοβο οτι θα τους σταματησουν την οικοδομη) >>>>

η κοινοπραξια καλα να παθει.!!
γιατι σαν κοινοπραξια επρεπε να εχει προσλαβει ενα γεωλογο με ειδικο μηχανημα .η να εχουν μαθει οι ιδιοι να το δουλευουν.
να εχει κανει ειδη διασκοπιση του χωρου ωστε να μη βρεθει προ εκπληξεως.!!
και κακος που δεν εχει γινει νομος.

<<<<ή να τα εκμεταλευοντε επιτηδειοι και να προσπαθουν να τα πουλησουν στο εξωτερικο για να βγαλουν φραγκα !>>>
η λεξη επιτηδειοι εχει ευρεια ενοια.μεσα σε αυτη χωρουν και καποιοι με επισημα πτυχια και αδειες.
georgees

Re: Τεράστιος θησαυρός στα έγκατα της Βρετανίας

Δημοσίευση από georgees »

εξαλου οι υπευθηνοι αρεσκονται να διασκεδαζουν με το θησαυροκυνηγι δεκετιες τωρα.

εδω ειναι το θεμα ποιος θα πρωτοαρπαξει.
τα υπολοιπα περι ηθικης που διαδιδονται εχουν σχεση με κολπα που συμφερουν τους λιγους ωστε να βαζουν στην τσεπητους πρωτοι τα καλυτερα .!!
ioannis karanikolas
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 05 Μαρ 2008, 17:26
Τοποθεσία: δωδεκανησσος

Re: Τεράστιος θησαυρός στα έγκατα της Βρετανίας

Δημοσίευση από ioannis karanikolas »

django έγραψε:Φιλε skarakis , θα σου πω εντος διημερου τι ακριβως συνεβη στη Ροδο , διοτι ειναι φιλος , φιλου μου . Κατι μου εχει διηγηθει αλλα παει καιρος τωρα. Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι τα βρηκαν ενω ειχαν μαζεψει σχεδον τα πραγματα τους , για να αποχωρησουν.
Τιποτα δεν πηραν φιλε μου.. Και θα σου πω γιατι ειμαι απο ροδο και ο δυτης εινα πελατης μου ασε που παρακουλουθουσα συνεχεια την κατασταση.
Μαλιστα ειχα και αποκομα της εφημεριδας ροδιακη για το φορουμ αλλα πρεπει να το εχασα. Οπως ξερεις το ναυαγιο βρεθηκε στο λιμανι το εν λογω ναυαγιο ειχε δηλωθει απο τον δυτη ενα χρονο πριν. Ξερεις τι γινεται στην ουσια τα πλοια το φεραν στην επιφανεια με τις προπελες τους γιατι ηταν ρηχα. Τα ευρετρα τα διεκδικουν δυο ο πρωτος που σου ειπα που ειδα με τα ματια μου την δηλωση για το ναυαγιο και ο τελευταιος ενα χρονο μετα που το ξαναδηλωσε και αρχισε η ερευνα. Η εφημεριδα των ημερων ειπανε για πανω απο 10.000 χρυσα νομισματα αφου βγαζανε για μερες. Παντως ο πρωτος που ειναι και πελατης μου πηρανε να μη πω τι...Θα ψαξω για το αποκομα και αν το βρω θα το στειλω στο Γιαννη..

Ιωαννης
georgees

Re: Τεράστιος θησαυρός στα έγκατα της Βρετανίας

Δημοσίευση από georgees »

καλα φιλε καρανικολα!
ενταξει.τωρα σε πιστεψαμε!

και τοτε ποιος τα ματσαλαει τωρα?
οι δυτες οι τα λαμογια?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στον κόσμο”