Βρετανία και Ισπανία αναζητούν τον χαμένο θησαυρό

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον κόσμο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Βρετανία και Ισπανία αναζητούν τον χαμένο θησαυρό

Δημοσίευση από admin »

Η Βρετανία και η Ισπανία συμφώνησαν να αρχίσουν υποβρύχια εξερεύνηση για να εντοπίσουν το ναυάγιο βρετανικού πολεμικού πλοίου που είχε βυθιστεί στα ανοιχτά της νότιας Ισπανίας το 1864.

Στόχος των ερευνητών είναι να διαπιστώσουν εάν το «Σάσεξ», που βυθίστηκε εξαιτίας καταιγίδας κοντά στο Γιβραλτάρ, μετέφερε θησαυρό σε χρυσά νομίσματα.

Το Ισπανικό υπουργείο Εξωτερικών έκανε σαφές με ανακοίνωσή του πως εάν βρεθεί, ο θησαυρός θα ανήκει στη Βρετανία.

Το «Σάσεξ» μετέφερε χρήματα στον Δούκα της Σαβοΐας στην Ιταλία ως αντάλλαγμα για την βοήθειά του στον πόλεμο εναντίον του Γάλλου βασιλιά Λουδοβίκου ΙΔ'. Εκτιμάται ότι τα χρυσά νομίσματα μπορεί να έχουν σημερινή αξία εκατοντάδες εκατομμύρια δολάρια.

Η Βρετανία ανέθεσε στην εταιρία διάσωσης Odyssey Marine Exploration τη διενέργεια των υποβρύχιων ερευνών. Η συμφωνία προβλέπει πως η Odyssey θα πάρει ένα μέρος από τα πιθανά ευρήματα του ναυαγίου.

Πηγή: typos.com.cy
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος admin την 06 Ιαν 2008, 16:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Άβαταρ μέλους
asvos
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 10:08

Δημοσίευση από asvos »

ΑΧ!!!! :( Εμενα γιατι δεν μου ζητησανε βοηθεια :evil: :evil: :evil:
Classic

Δημοσίευση από Classic »

Ειπα και εγω πως το εκαναν μονο και μονο για την διαφωτηση της ιστοριας.... χα...χα..χα.....μα τοσο μα....ς ειμαι :D
Bye-Bye
Dennis
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 24 Ιαν 2007, 18:19
Τοποθεσία: Ελλας

Δημοσίευση από Dennis »

Τον θησαυρο που ειναι τεραστιος τον ηξεραν απο την αρχη, αλλα εγινε αγριο παζαρι για την μοιρασια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στον κόσμο”