Μετά την αναζήτηση του θησαυρού, ήρθε η σύλληψη

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Μετά την αναζήτηση του θησαυρού, ήρθε η σύλληψη

Δημοσίευση από admin »

Από αστυνομικούς του τμήματος Ασφαλείας και της ομάδας πρόληψης και καταστολής εγκληματικότητας της Αστυνομικής Διεύθυνσης Δράμας, συνελήφθησαν δύο ημεδαποί (28 και 39 ετών, αντίστοιχα), διότι την Τετάρτη και ώρα 23:30΄ στη Δράμα, σε γενόμενο αστυνομικό έλεγχο, σε Ι.Χ. φορτηγό αυτοκίνητο που οδηγούσε ο πρώτος εξ’ αυτών και στο οποίο επέβαινε ο δεύτερος, βρέθηκαν να κατέχουν από κοινού, τρεις ανιχνευτές μετάλλων, χωρίς το απαιτούμενο δελτίο κατοχής, ενώ νωρίτερα τους είχαν χρησιμοποιήσει για αναζήτηση θησαυρού σε αγροτική περιοχή του μομού.

Επίσης, στην κατοχή τους βρέθηκαν τρεις τσάπες, δύο φακοί και 22 μπαταρίες για ανιχνευτές μετάλλων και φακούς. Οι ανιχνευτές μετάλλων, οι τσάπες, οι φακοί και οι μπαταρίες κατασχέθηκαν. Οι συλληφθέντες με τη σχηματισθείσα σε βάρος τους δικογραφία θα προσαχθούν στην εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Δράμας.

Πηγή: xronos.gr, 09.04.2010
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Άβαταρ μέλους
ΑPHLIOTHS
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 18:00
Τοποθεσία: 39.21.42Ν 22.56.59Ε

Re: Μετά την αναζήτηση του θησαυρού, ήρθε η σύλληψη

Δημοσίευση από ΑPHLIOTHS »

Δηλωσε το για να το σωσεις,σαν τα αυθερετα καταντησαν,θα μπορουσαν παντος να τα κανουν ποιο απλα τα πραγματα,κατα την αγορα ας πουμε να δηλωνοταν αυτοματα,εκτος απο γραφειοκρατια εχει και φακελομα μετα λες και περνεις δικανο,εγω παντος τα δηλωσα......
''ΔΡΥΟΣ ΠΕΣΟΥΣΗΣ ΠΑΣ ΑΝΗΡ ΞΥΛΕΥΕΤΩ''
sakis69
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 17 Φεβ 2010, 20:42

Re: Μετά την αναζήτηση του θησαυρού, ήρθε η σύλληψη

Δημοσίευση από sakis69 »

φιλε APHLIOTH τα λες πολυ καλα και εγω το εχω δηλωσει για να μην εχω παρατραγουδα στο αυτοκινητο αν και δεν το βλεπω τραγικο το γεγονος να το εχεις μαζι σου αδηλοτο λες και ειμαστε επικυριγμενοι εγκληματιες.ας μη λεμε συνεχεια τα ιδια αλλα ειναι απαραδεκτοι.ακου να κατασχεσουν τους φακους και τις μπαταριες....
Giorgoskalamata
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 21 Φεβ 2010, 23:15

Re: Μετά την αναζήτηση του θησαυρού, ήρθε η σύλληψη

Δημοσίευση από Giorgoskalamata »

Δεν ειναι κοπος να βγαλεις ενα χαρτι.Σε τετοιες περιπτωσεις σου κατασχουν ακομα και τα ψιλα στη τσεπι.
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Μετά την αναζήτηση του θησαυρού, ήρθε η σύλληψη

Δημοσίευση από admin »

Το λυπηρό είναι όταν συλλαμβάνουν ανθρώπους που έχουν πειστεί ότι τα βουλγαρικά οδοιπορικά και οι χάρτες έχουν κάποια θησαυροθηρική αξία και βάση αυτών παίρνουν τα βουνά. Ή κάτι άλλους που τρέχουν γιατί βρήκαν ο γεφύρι του Καραπιπέρη ή νομίζουν ότι βρήκαν το ανύπαρκτο νησί «μπότα» με τους πειρατικούς θησαυρούς. Πραγματικά είναι αμαρτία να συλλαμβάνονται άνθρωποι που κυνηγάνε κάτι ανύπαρκτο. Οι υπόλοιποι είπαμε, γνωρίζουν το ρίσκο που παίρνουν. Το ελάχιστο πια που μπορεί να κάνουν όμως είναι να δηλώσουν τους ανιχνευτές, βλέπετε τι γίνεται έξω.
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Alketas
Δημοσιεύσεις: 503
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009, 18:00

Re: Μετά την αναζήτηση του θησαυρού, ήρθε η σύλληψη

Δημοσίευση από Alketas »

οσο οι νομοθετες μας αντιμετωπιζουν σαν αρχαιοκαπηλους και σαν εγκληματιες θα ταλαιπωρειτε κοσμος που δεν εχει ουτε σχεση ουτε προθεση να ασχοληθη με τα αρχαια
το μονο εγκλημα ειναι το ονειρο και η χρηση ενος αχρηστου μηχανηματος
κατι πρεπει να γινη τουλαχιστον μια διαμαρτυρια μεσα απο τη σελιδα
καποιοι φιλοι θα μπορουσαν να συνταξουν μια εντονη διαμαρτυρια και ολοι εμεις να την υπογραψωμε
η θα μπορουσαμα μεσα απο τις σελιδες να ιδρυσωμε εναν συλλογο που θα βοηθουσε και θα προστατευε τα μελη
τι λετε μπορουμε
Άβαταρ μέλους
patis
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 24 Ιαν 2007, 12:30

Re: Μετά την αναζήτηση του θησαυρού, ήρθε η σύλληψη

Δημοσίευση από patis »

Δεν νομίζω όλοι να μας αντιμετωπίζουν ως αρχαιοκάπηλους!Εχω πολλά τέτοια παραδείγματα.Οταν πας χωρίς άδειες παίρνεις το ρίσκο και αν δεν είσαι σε χώρο αρχαιολογικού ενδιαφέροντος δεν πας φυλακή μην τρελαθούμε ρε παιδιά!!!!
Το ιδανικό στη ζωη δεν ειναι το να κατακτάς αλλά το να μάχεσαι...εμπρος στον αγώνα.....
Άβαταρ μέλους
lordos
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 04 Φεβ 2009, 11:40
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Μετά την αναζήτηση του θησαυρού, ήρθε η σύλληψη

Δημοσίευση από lordos »

Εγώ εχω ένα minelab explorer και δεν των εχώ δήλωσει αν των δηλώσω θα εχω κανα πρόβλημα και πως γινεται μπορει μπορει κανεις να μου εξηγησει ευχαριστω.
ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΠΑΛΙ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΥΠΝΗΤΟΣ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
sakis69
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 17 Φεβ 2010, 20:42

Re: Μετά την αναζήτηση του θησαυρού, ήρθε η σύλληψη

Δημοσίευση από sakis69 »

εγω πηγα στο υπουργειο πολιτισμου στην Αθηνα. συμπληρωσα μια αιτηση αδειας κατωχης ανιχνευτη στοιχεια ταυτοτητας διευθυνση μαρκα και αριθμο μηχανηματος.το πρωτοκολησαν και αυτο ειναι ολο
sakis69
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 17 Φεβ 2010, 20:42

Re: Μετά την αναζήτηση του θησαυρού, ήρθε η σύλληψη

Δημοσίευση από sakis69 »

φιλε lorde υποψην με τη διαδικασια αυτη δεν εχεις αδεια κατωχης στα χερια σου θαααααα σου τη στειλουνε οπως την εχουν στειλει σε ολους.για καλο και για κακο παρε αντιγραφο αιτησης σφραγισμενο και τον αριθμο πρωτοκολου σαν αποδειξη αν σε σταματησουν οτι εχεις προβει στη νομιμη διαδικασια.απο το τιποτα κατι ειναι κιαυτο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”