Αναζητούν θησαυρό του Αλή Πασά στην Βασιλική Τρικάλων

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Αναζητούν θησαυρό στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από apatsi »

Σωστος Manabellas.
Άβαταρ μέλους
maggiver
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: 23 Φεβ 2007, 19:07
Τοποθεσία: Δυτική Αττική

Re: Αναζητούν θησαυρό στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από maggiver »

Καπου πιο παλια σε ενα θεμα εδω μεσα ειχε αναφερθει οτι ο πατερας του Γεωργιου Σταυρου, ιδρητη της Τραπεζας της Ελλαδος, ηταν γραμματεας του Αλη Πασα..... και τεκτονας προσκολημενος σε καποια απο τις τοτε στοες, Ροδοσταυροι ή τους αλλους με την φιλικη εταιρια.... και ο νωον νωητω. Για κρατηστε το στην ακρη του μυαλους για το που πηγαν οι θυσαυροι του Αλη Πασα.

Εψαξα λιγο αλλα δεν το βρηκα το θεμα.
Άβαταρ μέλους
django
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 16 Δεκ 2008, 12:34
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ , ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ

Re: Αναζητούν θησαυρό στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από django »

Εικαζεται οτι εμπιστος του Αλη , νομιζω Οικονομου το επιθετο του , ηταν υπευθυνος , μετα απο διαταγη του πασα , για καποια αποκρυψη κοντα ομως στα Ιωαννινα . Αν θυμαται καποιος την ιστορια , ας μας τη θυμισει .
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα. Αρκας
Άβαταρ μέλους
Vng
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: 27 Ιαν 2010, 00:32

Re: Αναζητούν θησαυρό στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από Vng »

django
Εικαζεται οτι εμπιστος του Αλη , νομιζω Οικονομου το επιθετο του , ηταν υπευθυνος , μετα απο διαταγη του πασα , για καποια αποκρυψη κοντα ομως στα Ιωαννινα . Αν θυμαται καποιος την ιστορια , ας μας τη θυμισει
Ιωαννίτες Φιλικοί, μέσα στην αυλή του Αλή πασά.
Απ’ αυτούς σημαντικότεροι φέρονται οι Μάνθος Οικονόμου, Αλ. Μούτσος, Γ. Τουρτούρης, Ι. Κωλέττης, Ι. Βηλαράς, Σπ. Κολοβός κ.ά.
Μιλάμε για το ίδιο άτομο ;
Στη ζωή τα τρία καλύτερα πράγματα είναι ένα ποτό πριν, και ένα τσιγάρο μετά...
Άβαταρ μέλους
Vng
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: 27 Ιαν 2010, 00:32

Re: Αναζητούν θησαυρό στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από Vng »

maggiver:
καπου πιο παλια σε ενα θεμα εδω μεσα ειχε αναφερθει οτι ο πατερας του Γεωργιου Σταυρου, ιδρητη της Τραπεζας της Ελλαδος, ηταν γραμματεας του Αλη Πασα..... και τεκτονας προσκολημενος σε καποια απο τις τοτε στοες, Ροδοσταυροι ή τους αλλους με την φιλικη εταιρια.... και ο νωον νωητω. Για κρατηστε το στην ακρη του μυαλους για το που πηγαν οι θυσαυροι του Αλη Πασα.
Σταύρος Ιωάννου-Τσαπαλάμος (†1823) ( πατέρας του Γεώργιου Σταύρου ).
Σπουδασμένος στη Βιέννη, απ’ όπου ξεκίνησε την εμπορική του δραστηριότητα γύρω στο 1770, χρημάτισε για χρόνια οικονομικός σύμβουλος και γενικός εισπράκτορας του Αλή Πασά. Μεγαλέμπορος και τραπεζίτης, με αναπτυγμένο δίκτυο αντιπροσώπων από το Λιβόρνο, τη Φλωρεντία και τη Βιέννη μέχρι το Βουκουρέστι, το Μπρασόβ (Brasov) και το Σιμπίου (Sibiu) της Τρανσυλβανίας, υπήρξε επίσης επιφανές μέλος της ελληνικής κοινότητας της Βιέννης και αργότερα προεστός, οικονομικός διαχειριστής και δικαστής στην πόλη των Ιωαννίνων, με αξιόλογη κοινωνική δράση στην Ήπειρο και στη Βιέννη. Στήριξε τα γράμματα και όλες τις προσπάθειες των λογίων για την ανάπτυξη του πνευματικού επιπέδου του υπόδουλου γένους: συνέβαλε στην ίδρυση της Καπλανείου Σχολής το 1805, ενίσχυσε τα εκπαιδευτήρια των Ιωαννίνων και υπήρξε πολύτιμος συνεργάτης του Αδαμάντιου Κοραή. Το εκτεταμένο εμπορικό του δίκτυο αποτέλεσε το μέσο με το οποίο διακινούνταν τα βιβλία του σοφού διδασκάλου των Παρισίων την έκδοση των οποίων χρηματοδοτούσαν οι Ζωσιμάδες. Για αυτούς τους λόγους οι συμπολίτες του τον αποκαλούσαν «διηνεκή άρχοντα της παιδείας», προσδίδοντάς του το προσωνύμιο Τσαπαλάμος, δηλ. μεγάλος άρχοντας.

Άρα παλικάρια μήπως έγινε αναδιανομή πλούτου από τα θησαυροφυλάκια του Αλή πασά, προς τις μεγαλοοικογένειες, που με την σειρά τους έγιναν με τον ένα ή άλλο τρόπο Εθνικοί Ευεργέτες ;
Μήπως όσο και να ψάχνουμε δεν πρόκειται να βρεθεί τίποτα από τα του Αλή, γιατί τα έχουν ήδη αναδιανείμει οι τότε οικονομικοί σύμβουλοι του Αλή ;
Στη ζωή τα τρία καλύτερα πράγματα είναι ένα ποτό πριν, και ένα τσιγάρο μετά...
Άβαταρ μέλους
maggiver
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: 23 Φεβ 2007, 19:07
Τοποθεσία: Δυτική Αττική

Re: Αναζητούν θησαυρό στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από maggiver »

Ακριβως αυτο ειπα κι εγω φιλε μου, μηπως με τα λεφτα του Αλη Πασα φτιαξανε την Ελλαδα??????????????????????????????
psaxtiri
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 12 Ιαν 2007, 21:03

Re: Αναζητούν θησαυρό στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από psaxtiri »

σωστα τα παραπανω, και συμφωνω και εγω, αλλα αφηνω και ενα περιθωριο να υπαρχουν και αλλα. οταν γυρισε η κυρα βασιλικη, θελησε να υποδειξει καποιους χωρους που ηξερε για να βοηθησει την πατριδα, αλλα οι τοτε κατεχοντες την εκραζαν σαν προδοτρια, π@@@@, κτλ και δεν της εδωσαν σημασια.
κατι παρομοιο εχει γινει και στο χωριο μου. ειναι μια οικογενεια που βγαζει παμελες. την γιαγια τους λοιπον την ειχαν παρει οι τουρκοι και την ειχαν αιχμαλωτη στην πολη. οταν μεγαλωσε και δεν τους εκανε πια, την αφησαν και γυρισε στο χωριο. φυσικα δεν την κοιταγε κανενας. πηγε λοιπον και εβγαλε μια δουλεια απο αυτες που ειχε ακουσει οταν ηταν στο χαρεμι, και μετα εκαναν ουρα οι γαμπροι. αυτη διαλεξε τον πιο φτωχο, και τον πιο ασχημο, που δεν τον ηθελε καμια αλλη, και ζησανε μαζι μεχρι τα βαθια γεραματα. τα εγγονια τωρα, που ειναι και αυτες παμελες :roll: :roll: :roll: :roll: , εχουν γραμματα της γιαγιας που αναφερει και αλλες κρυπτες, αλλα επειδη ζουν καλα, δεν τα εχουν προσπαθησει ποτε. με φωναξανε και τα ειδα τα γραμματα, και πηγα σε ενα μερος, οι βεργες δειχνουν οτι ειναι ακομα εκει, αλλα δεν τα προσπαθησα παραπανω, γιατι με αυτες εκει περα, δουλευε το αλλο κεφαλι :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: και δεν μπορουσα να συγκεντρωθω ....και τα παρατησα.
ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΕ ΠΑΛΙ
ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑΣΑΙ ΞΥΠΝΗΤΟΣ.... ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Αναζητούν θησαυρό στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Γεια σας φιλαρακια.
Ειχα γραψει και πιο παλια για την αποκρυψη του Αλη πασα.
Προσωπικη μου γνωμη ειναι πως κανενας μα κανενας Ελληνας δεν θα αφηνε ο Αλης να ξερει που ειναι η κεντρικη του αποκρυψη.
Σιγουρα γνωριζουμε οτι Ελληνες ητανε σε κυρια ποστα αλλα με μικρα κεφαλαια και οχι στον πλουτο του.
Ειμαι σιγουρος πως Αλβανικης καταγωγης, η Αρβανιτικης Καταγωγης ατομα γνωριζουνε πολυ καλυτερα την ιστορια,
αν οχι ακριβως το μερος της μεγαλης αποκρυψεις.
Πριν 2 χρονια που ειχα παει σε ενα νηση των κυκλαδων σε μια ταβερνα δουλευε και ενας σερβιτορος απο την Αλβανια.
Οταν μου ειπε περασε και εζησε και στην περιοχη απο εκει που καταγομαι του ειπα να σου δειξω καποιες φωτογραφιες
της περιοχης μου.
Οταν του εδιξα μια συγκεκρυμενη φωτογραφια, μου εκανε εντυπωση ποσο τον επειρεασε και πως ειπε στον αλλον
πατριωτη του κοιτα εδω αυτην την φωτογραφια, ενω στις αλλες απλα τις κοιτουσε.

Το συμπερασμα μου απο πολλα χρονια ητανε παντα πως σε αυτο το μερος ειναι οτι ειχε κρυψει ο Αλης, και εννοω την
μεγαλυτερη ποσοτητα γιατι φυσικα απο οτι συμπερενει ο καθενας μας ειχε σε πολλα μερη και ολο μαζευε και συνεχεια..
Αυτο το γραφω γιατι σε πολλα ιστορικα βιβλια σε ολα γραφει το ιδιο και αυτο για εμενα ειναι μια πιστωποιηση
για τα χρηματα του Αλη Πασα.
Δεν αναφερει για τον πλουτο η αποκρυψη του Αλη αλλα για αποφασεις του Αλη και καποια αλλα...

Δυστυχως δεν υπαρχη στην Ελλαδιτσα μας η πολυτελια να εχει χρημα να γινεται οτι χρειαζεται οπως στις χωρες που
υπολογιζουν τους νομους και τους πολιτες τους! Εννοω πως εαν ειχε χρηματα για ανασκαφες η ελεγχο θα ξεραμε...
Η Μαλλον θα ειχε χρηματα (η Ελλαδα ) εαν ομως δεν ητανε οι εξυπνη πολιτικη μας που ειναι αχορταγοι απο παντα....

Σας χαιρετω
VOLKAN
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 17 Δεκ 2009, 22:50

Re: Αναζητούν θησαυρό στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από VOLKAN »

Καλο κουραγιο-Καλη επιτυχια.Μακαρι ολα να εχουν αισιο τελος.
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Αναζητούν θησαυρό στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από admin »

Ψάχνουν τον θησαυρό του Αλή Πασά στα Τρίκαλα

Εδώ και περίπου δύο μήνες, η ζωή του δημάρχου Βασιλικής Τρικάλων, Βάιου Ζιάκα, έχει αλλάξει άρδην. Κι αυτό, επειδή το κινητό του τηλέφωνο χτυπά αδιάκοπα και όσοι είναι στην άλλη άκρη της γραμμής έχουν μια και μόνη ερώτηση: πότε ξεκινά το κυνήγι του θησαυρού;

Πρόκειται για το θησαυρό του Αλή Πασά, τον οποίο θα προσπαθήσει να ανιχνεύσει ένας Ελληνοαυστραλός, σε μια τοποθεσία που εκτείνεται μεταξύ των περιοχών των Αγίων Θεοδώρων και της Θεόπετρας, στον Νομό Τρικάλων.

Από τότε που ανακοινώθηκε το φιλόδοξο αυτό σχέδιο, ο δήμαρχος Βασιλικής δέχεται καθημερινά δεκάδες τηλεφωνήματα από δημοσιογράφους, Έλληνες και ανταποκριτές ξένων πρακτορείων ειδήσεων στην Ελλάδα, οι οποίοι ζητούν να μάθουν πότε θα ξεκινήσουν οι εργασίες για την ανακάλυψη του τεράστιου, όπως λέγεται, θησαυρού του Αλή Πασά.

Μάλιστα, υπάρχουν και κάποιοι που δεν κλείνουν το ακουστικό τους, αν δεν ακούσουν από τον κ. Ζιάκα τον αριθμό τηλεφώνου του επίδοξου κυνηγού του θησαυρού του Αλή Πασά, για να επικοινωνήσουν μαζί του.

Στις επίμονες αυτές ερωτήσεις, ο δήμαρχος Βασιλικής απαντά σύμφωνα μ' αυτά που γνωρίζει και ακούστηκαν στην πρόσφατη συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου, στην οποία παρέστη και ο Ελληνοαυστραλός, ο οποίος είπε πως, εφόσον το επιτρέψουν οι καιρικές συνθήκες, οι εργασίες θα ξεκινήσουν στις 12 Οκτωβρίου, με τη χρήση δύο γεωτρύπανων.

Όπως δήλωσε ο κ. Ζιάκας στο ΑΠΕ-ΜΠΕ, ο Ελληνοαυστραλός δηλώνει σίγουρος για το ακριβές σημείο που βρίσκεται ο θησαυρός καθώς και για την πραγματική του αξία. «Πέντε ολόκληρα χρόνια έψαχνε το συγκεκριμένο σημείο» επισημαίνει χαρακτηριστικά ο κ. Ζιάκας και προσθέτει πως ο Ελληνοαυστραλός διαθέτει χάρτες κι έναν ντόπιο, που κι αυτός γνωρίζει το ακριβές σημείο του θησαυρού.

Ευχής έργον και για τον Δήμο Βασιλικής είναι η εύρεση του πολυπόθητου θησαυρού, αφού ο Ελληνοαυστραλός «κυνηγός» θα δώσει το 11% από το μερίδιό του στο δήμο. Σύμφωνα με τον δήμαρχο Βασιλικής, από τότε που δημοσιοποιήθηκε το θέμα, παρατηρείται έντονη κινητικότητα, που δεν αποκλείεται να αφορά στην έλευση κι άλλων επίδοξων χρυσοθήρων στην περιοχή.

Άτομα, από διάφορα μέρη της χώρας, επισημαίνει ο κ. Ζιάκας, έρχονται στο σημείο που έχουν μάθει πως θα γίνουν οι εργασίες εύρεσης του θησαυρού, λέγοντας πως δεν είναι σε αυτό το σημείο ο θησαυρός, αλλά λίγο πιο κάτω ή λίγο πιο πάνω...

«Αυτοκίνητα πάνε κι έρχονται, ενώ όλοι ζητούν να μάθουν για την ημερομηνία που θα ξεκινήσουν οι εργασίες» λέει χαρακτηριστικά ο δήμαρχος Βασιλικής. Παρατηρεί ακόμη πως το «κυνήγι του θησαυρού» αποτελεί μόνιμο θέμα συζήτησης των κατοίκων και στα καφενεία των χωριών του δήμου, έχοντας υπερκεράσει ακόμη και το ζήτημα της οικονομικής κρίσης!

Πηγή: zougla.gr, 06/10/2010
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Άβαταρ μέλους
chris65
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 22 Ιουν 2010, 12:36

Re: Αναζητούν θησαυρό στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από chris65 »

'' Άτομα, έρχονται στο σημείο λέγοντας πως δεν είναι σε αυτό το σημείο ο θησαυρός, αλλά λίγο πιο κάτω ή λίγο πιο πάνω..''
Εχω μια απορία φίλοι μου : Κανένας ραβδοσκόπος δεν είχε ένδειξη για το σημείο αυτό ; Το βάθος ήταν η δυσκολία ;
Αυτή η ποσότητα νομίζω θα τραβούσε ραβδοσκόπους από πάρα πολλά χιλιόμετρα .Τι άποψη έχουν οι φίλοι ραβδοσκόποι εδώ μέσα στο site ;
saxa
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 14:04
Τοποθεσία: Φλώρινα

Re: Αναζητούν θησαυρό στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από saxa »

chris65 καλη ερωτηση αλλα περιμενω απο αλλους να πουν την γνωμη τους και μετα σου απανταω.....
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Αναζητούν θησαυρό στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

H δικη μου απαντηση ειναι πως και οι αποκρυψεις των ανατρτων η οι αλλες διαφορες
αποκρυψεις ειναι σε μεγαλη ποσοτητα βαρους... και αφου ο χρυσος ειναι το μεταλλο που εχει
0 απωλεια στην συχνοτητα του τοτε ανιχνευονται οι πιο κοντινες αποκρυψεις.
Δεν διαφωνω οτι μια αποκρυψει μπορει να ανιχνευτει σε απιστευτα μεγαλες αποστασεις...
αλλα στην Ελλαδα ιδιος αυτο το πειραμα μας δεν μπορουμε να το κανουμε, γιατι καθε λιγο και λιγακι
ειναι μεγαλες ποσοτητες στο εδαφος.
Αυτα απο εμενα.

Συγνωμη ξεχασα να πω το τι πιστευω εγω για τα παραπανω...
Πραγματικα ειναι και επιθυμεια μου να βρεθουνε τα παραπανω λεγομενα, αλλα
ξαναγραφω οτι κατα την προσωπικη μου αποψη οτι δεν ειναι ο μεγαλος θησαυρος του Αλη.
Δεν εχει σημασια βεβαια το τι πιστευω εγω και αν ειναι ετσι η οχι, αυτο που θελω να τονισω
εγω ειναι... κατα ποσο βγαινει σε εμας γνωστο,δηλαδη εκτος τους συμμετεχοντες της ανασκαφης,
αν καποιος βρισκει κατι, και εννοω σε περιπτωσεις
νομιμες με αδειες, και που πανε αυτα τα χρηματα...!
PATRA
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 14 Μάιος 2010, 13:34

Re: Αναζητούν θησαυρό στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από PATRA »

η θα τον πιανουν απο πολυ μακρια..........η θα τους πεταει πολυ μακριτερα.............ειναι πολυ δυσκολο να βρεις το ακριβες σημειο εως αδυνατον με την βεργα και μονο.......υπαρχει ραβδοσκοπος χωρις τοπικο μηχανακι???????κανενας!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Αναζητούν θησαυρό στην Βασιλική Τρικάλων

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Φιλε μου απο την Πατρα, ο σκοπος μας δεν ειναι να τσακωνομαστε εδω μεσα,
και φυσικα δεν εννοω οτι προκαλεσες εσυ κατι τετοιο, απλα θελω να τονισω πως
οτι δεν ξερουμε, η δεν το πιστευουμε εμεις μην το αποκλειουμε...
Εγω θα σου πω οτι ειναι κατι μαγκες τετοιοι που ειναι σαν τα τοπογραφικα
GPS με αποκληση χιλιοστου...
Μην αμφιβαλεις καθολου αν πιστευεις τα παραπανω που γραφω, η αν αμφιβαλεις κανεις
λαθος...Κωστας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”