Ψάχνουν θησαυρό στην Κερασιά.

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Κυριάκος
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 20:18

Re: Ψάχνουν θησαυρό στην Κερασιά.

Δημοσίευση από Κυριάκος »

Γεια σου ρε Νικόλα. Πολύ καλά τα ιστορικά αρχεία που μοιράζεσαι μαζί μας, όμως όλα τους έχουν μία μικρή λεπτομέρεια, που αν δεν την προσέξουμε θα οδηγηθούμε σε λάθος συμπεράσματα. Είναι όλα τους μέχρι το 1944.
Αν αυτά ήταν γραμμένα το 47-48 και κυρίως το 49, τότε θα ήμουν και εγώ μαζί σου.
Η ιστορία του Πέτρου είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα νομίζω, είτε μας φαίνεται ακραία ή όχι. Δυστυχώς τέτοια ήταν τα χρόνια εκείνα.
Ο,τι ουκ έστιν ο πόλεμος και η πάλη προς αίμα και σάρκα αλλά προς τις σκοτεινές δυνάμεις (δαίμονες) του αιώνος τούτου...
ASTOR
Δημοσιεύσεις: 497
Εγγραφή: 25 Ιαν 2007, 19:43

Re: Ψάχνουν θησαυρό στην Κερασιά.

Δημοσίευση από ASTOR »

Geia sou Κυριακο.Αν μιλαμε για λιρα Κυριακο τοτε μιλαμε αυστηρα μεχρι το 44.Απο κει και μετα--45 μεχρι 49-- δεν εβρεχε λιρα για το ανταρτικο παρα μονο βομβιδια σαν του vng.Αν υπηρχαν κρυμμενα αποθεματα--ισως να υπηρχαν και τετοια--ειναι ελαχιστα σε σχεση με τα ποσα που διαχειριστηκαν απο 42-44.Τα γυναικοπαιδα καλα?
Όταν κάποιος σου πει ότι πλούτισε με σκληρή δουλειά, ρώτα τον: "Ποιανού;"
Άβαταρ μέλους
Vng
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: 27 Ιαν 2010, 00:32

Re: Ψάχνουν θησαυρό στην Κερασιά.

Δημοσίευση από Vng »

Επίσημα δεν υπάρχει ούτε μία καταγραφή ή μαρτυρία για κάτι τέτοιο.
Στην περίπτωση που σκοτώνονταν μεταξύ τους, πάνω σε μια απόκρυψη, ήταν σε προσωπικές "ληστείες" - αποκρύψεις.
Ξέκοβαν λίγα από το φορτίο από κανένα μουλάρι και για λόγους πλεονεξίας και ασφάλειας της ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ απόκρυψης, συνήθως αυτός που έσκαβε τελευταίος, βρισκόταν ξαφνικά θαμμένος πάνω από το αντικείμενο.

Από ημερολόγια ανταρτών ( 1ο και 2ο αντάρτικο ) που έχω μελετήσει, προκύπτει ότι υπήρχε μεγάλη αυστηρότητα στο βουνό ( ο καπετάν Γιώτης ήταν από τους αυστηρότερους ) και μπορούσες να χάσεις το κεφάλι σου, χωρίς σοβαρό λόγο, για ψύλλου πήδημα. Άρα για να κάνεις μια προσωπική μπάζα, ήθελε μεγάλο θράσος και θάρρος.

Προκύπτει επίσης ότι στο 2ο αντάρτικο υπήρχαν οι αναλώσιμοι. Αυτοί ήταν συνήθως οι χαμηλά στην ιεραρχία, αναγκαστικά στρατευμένοι τουρκόφωνοι και σλαβόφωνοι.

Αν έγιναν τέτοιες δολοφονίες που περιγράφει ο φίλος MPOGDANOS, θα πρέπει να ήταν ιδιαίτερα βαρύ το φορτίο, γεωγραφικά θα έπρεπε να γίνει στην περιοχή της δυτικής Μακεδονίας που υπήρχαν ιδιαίτερες καταστάσεις, στην αρχή του εμφύλιου, που δεν υπήρχε ακόμη η οργάνωση του τακτικού στρατού που μετεξελίχθηκε ο Δ.Σ.Ε. ή στην υποχώρηση τον Αύγουστο του 1949.

Πάντως αυτό το γεγονός, δεν έγινε σίγουρα από τον συγκεκριμένο καπετάνιο, στον συγκεκριμένο τόπο.
Στη ζωή τα τρία καλύτερα πράγματα είναι ένα ποτό πριν, και ένα τσιγάρο μετά...
psaxtiri
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 12 Ιαν 2007, 21:03

Re: Ψάχνουν θησαυρό στην Κερασιά.

Δημοσίευση από psaxtiri »

απο την μια λες οτι............μπορούσες να χάσεις το κεφάλι σου, χωρίς σοβαρό λόγο, για ψύλλου πήδημα... και οτι στο 2ο αντάρτικο υπήρχαν οι αναλώσιμοι... και απο την αλλη οτι Επίσημα δεν υπάρχει ούτε μία καταγραφή ή μαρτυρία για κάτι τέτοιο. τι αλλο δηλαδη θελεις να σου πουνε??? οτι καθαρισαν τον ταδε τοτε, για αυτο και για αυτο τον λογο??? περιμενεις να γραψουν στα βιβλια για τις δολοφονιες??? εδω υπαρχει λογοκρισια για τις λιρες, δεν βρισκεις τιποτα στα κειμενα τους, και θα βρεις για φονους???
δεν υπηρχε, δεν υπαρχει, και δεν θα υπαρξει ποτε σοβαροτερος λογος για φονο, απο το χρημα. και σημερα αλλα και στο μελλον, ολοι οι πολεμοι του πλανητη, ειναι και θα ειναι για το χρημα.
ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΕ ΠΑΛΙ
ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑΣΑΙ ΞΥΠΝΗΤΟΣ.... ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
plavos
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: 22 Ιαν 2007, 10:28
Τοποθεσία: Ιτεα -Φωκιδας

Re: Ψάχνουν θησαυρό στην Κερασιά.

Δημοσίευση από plavos »

Αν ζωντανεύαν οι νεκροί δεν θάχαμε τόπο να σταθούμε εμείς οι ζωντανοί!!!
ASTOR
Δημοσιεύσεις: 497
Εγγραφή: 25 Ιαν 2007, 19:43

Re: Ψάχνουν θησαυρό στην Κερασιά.

Δημοσίευση από ASTOR »

psaxtiri έγραψε:δεν υπηρχε, δεν υπαρχει, και δεν θα υπαρξει ποτε σοβαροτερος λογος για φονο, απο το χρημα. και σημερα αλλα και στο μελλον, ολοι οι πολεμοι του πλανητη, ειναι και θα ειναι για το χρημα.
Καμια αντιρρηση.Οτι εγιναν τετοιοι φονοι δεν μπορει κανεις να το αποκλειση.Αλλα μαλλον θα οφειλοτανε στο κακο ενστικτο των ανθρωπων και οχι σε διαταγη
Όταν κάποιος σου πει ότι πλούτισε με σκληρή δουλειά, ρώτα τον: "Ποιανού;"
Άβαταρ μέλους
ΑPHLIOTHS
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 18:00
Τοποθεσία: 39.21.42Ν 22.56.59Ε

Re: Ψάχνουν θησαυρό στην Κερασιά.

Δημοσίευση από ΑPHLIOTHS »

MPOGDANOS έγραψε:Φίλε Manabella γειά σου. Καλά μην παίρνεις και όρκο ότι δεν βλέπουμε το Αιγαίο ! Παληκάρι μου μετά την τοποθεσία "Σταυρός" κατεβαίνοντας για το δίστρατο βλέπουμε ή δεν βλέπουμε το Αιγαίο ? Μόλις βγούμε από το δάσος των οξυών στην ανατολική πλευρά του αντερείσματος - διάσελο όχι μόνο βλέπεις το Αιγαίο αλλά και τον Κίσσαβο.
Φιλικά και καλοπροαίρετα Mpogdanos
Eτσι ακριβος ειναι οπως τα λεει και αν λαβεις υπ οψην,οτι τωρα δεν κυκλωφορουν κοπαδια εκει πανω,ενω τοτε ηταν γεματο,το μερος δασοσε και δεν εχει την τοτε ορατοτητα.Οι σπηλιες υπαρχουν και ηταν κοντα στο στρατηγειο.
''ΔΡΥΟΣ ΠΕΣΟΥΣΗΣ ΠΑΣ ΑΝΗΡ ΞΥΛΕΥΕΤΩ''
manabellas
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 25 Φεβ 2009, 14:10
Τοποθεσία: περιοχη θεσσαλονικης

Re: Ψάχνουν θησαυρό στην Κερασιά.

Δημοσίευση από manabellas »

τώρα εχει δάση ,τότε επειδη βοσκούσαν τα κοπάδια ήταν γυμνά !!
προφανως αυτό θές να πείς.
πρώτα η πίστη,μετά η πατρίδα,μετά η οικογένεια,μετά οι φίλοι,μετά η ανθρωπότητα.
mirmidonas55
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 22 Ιαν 2007, 11:20
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Ψάχνουν θησαυρό στην Κερασιά.

Δημοσίευση από mirmidonas55 »

Ψάχνωντας στο διαδίκτυο έπεσα πάνω σε αυτό το έγγραφο

Περιέχει 610 σελίδες επιστολών ανταρτών προς ΚΚΕ και τούμπαλιν:
http://www.scribd.com/doc/36134198/%CE% ... E%B9%CE%BD


Ένα σημαντικό έγγραφο κατά την γνώμη μου έχει στην σελίδα 259 με ημερομηνία 9/11/1943 (σαν χτες που βρήκα το έγγραφο πριν 67 χρόνια δηλαδή!!!) το οποίο μιλάει για μια διαταγή λόγω της κίνησης Γερμανικών δυνάμεων προς την Κάτω Κερασιά:

Το Σύνταγμα μόλις έλαβε την πληροφορίαν εφήρμοσε το
σχέδιον συναγερμού βάσει εκ των προτέρων εκδοθείσης σχετικής
διαταγής και προέβη με την πρόβλεψιν αποφυγής συγκρούσεως και
θυμάτων εις ενδεχόμενον βομβαρδισμόν εις αποσυμφόρησιν της ΑΝΩ
ΚΕΡΑΣΙΑΣ και την μεταφοράν Νοσοκομείου και κρατουμένων εις
ΒΕΝΕΤΟΝ και την απόκρυψιν και μεταφοράν του υλικού.
Άβαταρ μέλους
ΑPHLIOTHS
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 18:00
Τοποθεσία: 39.21.42Ν 22.56.59Ε

Re: Ψάχνουν θησαυρό στην Κερασιά.

Δημοσίευση από ΑPHLIOTHS »

mirmidonas55 έγραψε:Ψάχνωντας στο διαδίκτυο έπεσα πάνω σε αυτό το έγγραφο

Περιέχει 610 σελίδες επιστολών ανταρτών προς ΚΚΕ και τούμπαλιν:
http://www.scribd.com/doc/36134198/%CE% ... E%B9%CE%BD


Ένα σημαντικό έγγραφο κατά την γνώμη μου έχει στην σελίδα 259 με ημερομηνία 9/11/1943 (σαν χτες που βρήκα το έγγραφο πριν 67 χρόνια δηλαδή!!!) το οποίο μιλάει για μια διαταγή λόγω της κίνησης Γερμανικών δυνάμεων προς την Κάτω Κερασιά:

Το Σύνταγμα μόλις έλαβε την πληροφορίαν εφήρμοσε το
σχέδιον συναγερμού βάσει εκ των προτέρων εκδοθείσης σχετικής
διαταγής και προέβη με την πρόβλεψιν αποφυγής συγκρούσεως και
θυμάτων εις ενδεχόμενον βομβαρδισμόν εις αποσυμφόρησιν της ΑΝΩ
ΚΕΡΑΣΙΑΣ και την μεταφοράν Νοσοκομείου και κρατουμένων εις
ΒΕΝΕΤΟΝ και την απόκρυψιν και μεταφοράν του υλικού.
Σωστος ο παιχτης.Το παλιο αρχηγειο,με οτι αυτο συνεπαγεται,βρισκονταν στο βουνο Σουβαλα.
''ΔΡΥΟΣ ΠΕΣΟΥΣΗΣ ΠΑΣ ΑΝΗΡ ΞΥΛΕΥΕΤΩ''
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Ψάχνουν θησαυρό στην Κερασιά.

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Φιλοι μου γεια σας.
Να σας πω εγω τι εχω ακουσει απο εμπιστω φιλο που προσπαθουσε να παρει
αποκρυψεις απο ατομο που ηξερε παρα μα παρα πολλες αποκρυψεις,
και μαλιστα ειχε αλλαξη και παρα πολλες απο κωδικες σε δικες του και μονον!!!
Οταν ο φιλος του ειχε πει καποιες περιοχες που ειχανε βρει τις αποκρυψεις,
ο παππους ειπε.<<< ΩΣΤΕ ΖΗΣΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΙ...>>>
Απο οτι εγω γνωριζω ητανε για αυτους πιο πολυτιμη η λιρα απο την ζωη ενως ανθρωπου.
Εδω και χρονια, και δεν ξερω εαν ακομη ζει ενας παππους, εκανε αποκρυψεις, δεν ητανε επιμελιτης,
αλλα ισως, ισως...απο τους λιγους αν οχι ο μοναδικος που γλυτωσε την ζωη του!!!
Δεν το λεω εγω, αλλα ο ιδιος το ειχε πει και μακαρι να ζει ο ανθρωπος!!!
ASTOR
Δημοσιεύσεις: 497
Εγγραφή: 25 Ιαν 2007, 19:43

Re: Ψάχνουν θησαυρό στην Κερασιά.

Δημοσίευση από ASTOR »

Χρηματικός εφοδιασμός

Γϊνεται διά της μεγάλης οικονομίας των ελαχίστων λιρών αι οποίαι μας απόμειναν δι' αιματηρών οικονομιών και δι' ολίγας ενισχύσεις εκ μέρους της περιφερειακής επιμελητείας Αντάρτη ΠΗΛΙΟΥ.
Κεφάλαιον Ε. Οπλισμό
Απο το παραπανω....
Όταν κάποιος σου πει ότι πλούτισε με σκληρή δουλειά, ρώτα τον: "Ποιανού;"
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Ψάχνουν θησαυρό στην Κερασιά.

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Εγω παντως πιστευω οτι υπηρχε πολυ χρυσος κρυμμενος γιατι πως ενας απλος
ανταρτης, ( η μαλλον ενας απο τους 10 σωματοφυλακες καπετανιου, το κεφαλακι τους
οι μεγαλοι... το προστατευανε και με το παραπανω) απο το χωριο μου, μου ειπε η ανηψια του,
( ειναι ανθρωπος τιμιοτατος και δεν ξερει το ψεμα για τιποτα και εγγυημενα η κυρια αυτη)
πως ελαβε ο πατερας της 1 γραμμα που τους εγραφε:::
....το ονομα του αδερφου του, και παρακατω εγραφε,
εαν μου κανετε τα χαρτια και ερθω πισω στην Ελλαδα, εχω τοσα χρηματα να ζησω εγω,
εσυ και ολο μας το σοι.
Ειναι αληθεια οτι μετα απο λιγο χρονικο διαστημα επεστρεψε στην Ελλαδα, ολο το χωριο γνωριζει
οτι εβγαλε τουλαχιστον 2 αποκρυψεις και αλλαξε νομο και κατοικια, και οσοι μαλιστα φιλοι του
και γνωστοι τον επισκεφτηκανε γνωριζουνε πως τα κτιρια που εκανε δεν γινονται με λιγα χρηματα,
και μαλιστα στο μερος που πηγε και εμεινε ειχε πολυ ανταρτικη δραση!!!
Χαιρετω.
Άβαταρ μέλους
liropsaxtis
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 12:23
Τοποθεσία: ΠΗΛΙΟ

Re: Ψάχνουν θησαυρό στην Κερασιά.

Δημοσίευση από liropsaxtis »

Γεια χαρα σε ολους,αντε παρτε και μια ιδεα απο τον χωρο..

Εικόνα
Θα γυρισει ο τροχος θα τα βρει και ο φτωχος......
Άβαταρ μέλους
ΑPHLIOTHS
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 18:00
Τοποθεσία: 39.21.42Ν 22.56.59Ε

Re: Ψάχνουν θησαυρό στην Κερασιά.

Δημοσίευση από ΑPHLIOTHS »

Γεια σου Γιωργο,χαθηκες,καλο χειμωνα.
''ΔΡΥΟΣ ΠΕΣΟΥΣΗΣ ΠΑΣ ΑΝΗΡ ΞΥΛΕΥΕΤΩ''
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”