Παπάς ψάχνει για θησαυρό σε χωριό της Αχαϊας

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Παπάς ψάχνει για θησαυρό σε χωριό της Αχαϊας

Δημοσίευση από admin »

Τι μάθαμε; Ιερέας από την Αχαϊα έχει επιδοθεί σε αναζητήσεις θησαυρών! Μάλιστα έχει τεθεί επικεφαλής μίας προσπάθειας που βρίσκεται σε... εξέλιξη σε χωριό της Αχαϊας! Λέτε να είναι τυχερός ο παπάς και να ενισχύσει ακόμη περισσότερο... το φιλανθρωπικό του έργο; Πάντως σίγουρα κάθε βράδυ... θα αυξάνει τις επικλήσεις του στον Θεό με σκοπό να τον βοηθήσει να βρει το χρυσάφι!

Πηγή: dete.gr, 16.01.2011
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
PATRA
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 14 Μάιος 2010, 13:34

Re: Παπάς ψάχνει για θησαυρό σε χωριό της Αχαϊας

Δημοσίευση από PATRA »

καλημερα.σε ποιο χωριο της αχαιας ψαχνει ο παππας ξερουμε?ειμαι κοντα να παω να βοηθησω αν θελουν βεβαια......
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Παπάς ψάχνει για θησαυρό σε χωριό της Αχαϊας

Δημοσίευση από admin »

Δεν διευκρινίζει το άρθρο. Πάρε με την σειρά τις εκκλησίες και ζήτα την ευλογία του παππά, κάπου θα τον πετύχεις. Χαχαχαχα!
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
PATRA
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 14 Μάιος 2010, 13:34

Re: Παπάς ψάχνει για θησαυρό σε χωριό της Αχαϊας

Δημοσίευση από PATRA »

δυστυχως δεν εχω χρονο για κατι τετοιο αλλα και να ειχα δεν συμπαθω ιδιετερα τους παππαδες λογο κακων εμπεριων.ελαχιστοι ειναι αυτοι που εχουν θαρρως και λενε τα πραγματα με το ονομα τους.δηλ:2 μελη απ την παρεα μου βρηκαν καποια εκλησιαστικα ειδη θαμενα καπου.δεν τα πειραξαν και δεν πειραν τιποτα απο σεβασμο και πιστη.ρωτησαμε λοιπον 6 διαφορετικους παππαδες σε διαφορετικες περιοχες τι πρεπει να κανουμε με αυτα τα πραγματα.οι 5 ειπαν να τα διαβασουν αυτοι και να τα παρουμε για πουλημα(πραγμα αδιανοητο για εμας)και ο εκτος ειπε το σωστο ειναι να πατε στην μητρωπολη να το πειτε αλλα θα μπλεξετε.οποτε αφηστετα εκει και μην το λετε πουθενα.ειναι καθαρα στην κριση σας αν τελικα θα τα παρετε και τι θα κανετε.τωρα ειναι σωστα πραγματα αυτα?
Adventurer
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: 17 Οκτ 2009, 20:03
Τοποθεσία: Περαμα-Πειραια.

Re: Παπάς ψάχνει για θησαυρό σε χωριό της Αχαϊας

Δημοσίευση από Adventurer »

Γιατι οχι, εκτος απο ιερεας ειναι και ανθρωπος. Εξαρτατε απο το πως θα τα διαχειριστει εαν τα βρει. Παντως πολλοι ειναι ενημερωμενοι και ψαχνονται, καθως οι ναοι ειναι το ποιο χρησιμοποιημενο σταθερο σημειο, επισης ερχονται σε επαφη με πολυ κοσμο,ιδιως γεροντακια που γνωριζουν. Ιερεας πριν καμποσα χρονια περιοχη Μεσσηνιας,γνωστος για την ασωτη ζωη του,ειχε βρει 70.000 κομματια!!! Τελικα βρεθεικε νεκρος σ' ενα χωραφι πριν μερικα χρονια.Το θεμα εγινε γνωστο απο δυο φιλους του μετα τον θανατο του.Τα κομματια ακουστηκε οτι τα πηραν αλβανοι. Και κατι ακομα, σε οικογενειακο τραπεζι προ μηνος,παρευρισκετο και ιερεας, πληρως ενημερωμενος, ανεφερε τα εξης: 1) πριν 1,5 χρονο σε ετοιμοροπο ακινητο της Μητροπολης, στην Καλαματα (στεκι τοξικομανων. Ειρωνια της τυχης!!!) κατα την κατεδαφιση του,κατω απο τα πατωματα του 1ου ορο. βρεθηκαν πολλες χιλ. κομματια. 2) Στο χωριο Αγ. Φλωρος,( οπου πριν 15 χρονια, ειχαν βρεθει τρεις τενεκεδες λιρες, στην κουφαλα του υπερωνοβιου γεροπλατανου απο εναν πιτσιρικο), πριν ενα χρονο αγορασθηκε παλιο σπιτι. Στην ανακαινιση που εκανε ο νεος ιδιοκτητης,βρηκε μεσα στα τοιχεια μεγαλο,αλλα αγνωστο αριθμο κομ. αυτη την στιγμη ανεγειρει ενα αρχοντικο. Αυτα για την ωρα. Αντε και στα δικα μας !!!!
N E V E R - S T O P - E X P L O R I N G
PATRA
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 14 Μάιος 2010, 13:34

Re: Παπάς ψάχνει για θησαυρό σε χωριό της Αχαϊας

Δημοσίευση από PATRA »

φιλε μου εγω δεν μηλησα για λεφτα.ειπα εκλλησιαστικα ειδη!!αν ηταν λεφτα ευχαριστω πολυ το ξερω και εγω.εκει υπαρχουν ολλα τα ταματα των πιστων!εγω δεν τα ακουμπαω με τιποτα!τι να παρω το δικο σου π χ ταμα που ηταν για το παιδι σου η για καποιον αλλο σοβαρο λογο και να το πουλησω???σε καμια περιπτωση! αυτοι ομως θα τα (διαβαζαν) και θα τα επερναν να τα πανε για πουλημα! γι αυτο δεν τους γουσταρω.
Adventurer
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: 17 Οκτ 2009, 20:03
Τοποθεσία: Περαμα-Πειραια.

Re: Παπάς ψάχνει για θησαυρό σε χωριό της Αχαϊας

Δημοσίευση από Adventurer »

Φιλε PATRA δεν εχει να κανει καθολου μαζι σου, αφορα την αρχικη δημοσιευση του admin. Ειχε συνταχθει πριν τη δημοσιευση σου.
N E V E R - S T O P - E X P L O R I N G
GATE 7
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010, 15:24

Re: Παπάς ψάχνει για θησαυρό σε χωριό της Αχαϊας

Δημοσίευση από GATE 7 »

αν ειναι αυτος που ξερω. μεγαλος παπατζεις εχω φαει πολι περπατημα και ξερω
το χωριο ειναι νοτιοδυτικα
Greektraveller
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 27 Μάιος 2015, 18:42

Re: Παπάς ψάχνει για θησαυρό σε χωριό της Αχαϊας

Δημοσίευση από Greektraveller »

Άκουσα πρόσφατα μια ιστορία για έναν παπά στην πάτρα άλλα δεν γνωρίζω αν είναι ίδιες οι ιστορίες.Ο συγκεκριμένος έκανε μπάνιο σε μια πολυσύχναστη παραλία του Νομού και είδε στον βυθό ένα μεταλλικό κιβώτιο δεμένο με μια παλιά αγκυρα.
Μεχρι να βγει να ορθανωθεί το κιβώτιο είχε καλυφθεί απο τα ρεύματα απο την άμμο ξανα. Στην περιοχή λέγεται ότι βάρκα με αντάρτες που προσπαθούσε να περάσει απέναντι δέχτηκε επίθεση και έριξαν ένα κιβώτιο στην θάλασσα για να μην το βρούν οι επιτιθέμενοι.
michalischo67

Re: Παπάς ψάχνει για θησαυρό σε χωριό της Αχαϊας

Δημοσίευση από michalischo67 »

αυτή η ιστορια είναι αληθινη ....ξερω το γεροντα που ηξερε τον βαρκαρη και του το ειπε ,ξερω επισηςκαι τον μαθητη στη ραβδοσκοπια του γερονταπου είναι φιλος και εχουμε συνεργαστεί...ξερω επισης και τον ....δυτη που τους τα πηρε όπως και...περισσοτερες λεπτομέρειες για την περιπτωση αυτή..Ggeektravel δεν είναι οπως στην ειπαν με τον παπα....
michalischo67

Re: Παπάς ψάχνει για θησαυρό σε χωριό της Αχαϊας

Δημοσίευση από michalischo67 »

ο δυτης κανει την ιδια δουλεια με εμενα ....εγω δεν είναι δυτης...δεν ειχε μια....και ξερω ακριβως γιατι εμαθα τι αγορες εχει κανει σε ...κωμοπολη της πατρας ...οποιος θελει το πιστευει ..δεν με ενδιαφερει ..αγορες της ταξεως του 1.2 εκατ.ευρω ....το κακο στην υποθεση είναι ότι....ο φιλος μου εχει δυο ...καθυστερημένα παιδια...και ογεροντας δάσκαλος του γιο που ηθελε να τον στειλει ελβετια για απεξερτηση!!!....τα λεφτα ησαν σκαρτα 5 μετρα από ένα λιμανακι του αιγιου ..τα λεφτα εκλαπησαν από τους ανθρώπους πριν 3 μισυ χρονια ...οποοιος θελει λεπτομέρειες ευχαρίστως ,,,
Greektraveller
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 27 Μάιος 2015, 18:42

Re: Παπάς ψάχνει για θησαυρό σε χωριό της Αχαϊας

Δημοσίευση από Greektraveller »

michalischo67 έγραψε:ο δυτης κανει την ιδια δουλεια με εμενα ....εγω δεν είναι δυτης...δεν ειχε μια....και ξερω ακριβως γιατι εμαθα τι αγορες εχει κανει σε ...κωμοπολη της πατρας ...οποιος θελει το πιστευει ..δεν με ενδιαφερει ..αγορες της ταξεως του 1.2 εκατ.ευρω ....το κακο στην υποθεση είναι ότι....ο φιλος μου εχει δυο ...καθυστερημένα παιδια...και ογεροντας δάσκαλος του γιο που ηθελε να τον στειλει ελβετια για απεξερτηση!!!....τα λεφτα ησαν σκαρτα 5 μετρα από ένα λιμανακι του αιγιου ..τα λεφτα εκλαπησαν από τους ανθρώπους πριν 3 μισυ χρονια ...οποοιος θελει λεπτομέρειες ευχαρίστως ,,,

Φίλε μου η ιστορία που έγραψα έχει να κάνει με παραλία στην άλλη πλευρά του νομού Αχαίας και όχι με αίγιο. Αν δεν κάνω λάθος κοντά στην παραλία της καλογριάς.
michalischo67

Re: Παπάς ψάχνει για θησαυρό σε χωριό της Αχαϊας

Δημοσίευση από michalischo67 »

ok.....εκει βγαζεις μεροκαματακι τον χειμωνα εκει που είναι οι οργανωμένες καντινες....οσο για την ιστορια ...από τις εκατομυρια !!!...την αποψη μου λεω..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”