Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον κόσμο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από admin »

Θησαυρός ρωμαϊκών τεχνουργημάτων αποκαλύφθηκε στο Worcestershire και θα εκτεθεί στο τοπικό μουσείο. Με την χρήση μεταλλικών ανιχνευτών οι Jethro Carpenter, 43 ετών και Mark Gilmore, 47 ετών ανακάλυψαν περισσότερα από 3.800 νομίσματα μέσα σε πήλινο αγγείο στην περιοχή Bredon Hill, κοντά στο Eveshamτης Αγγλίας.

Εικόνα

Ο ρωμαϊκός θησαυρός – ο μεγαλύτερος που έχει βρεθεί ποτέ στην Αγγλία – αποτελείται κυρίως από χάλκινα νομίσματα του 3ου αιώνα. Τα νομίσματα απεικονίζουν περισσότερους από 16 ρωμαίους αυτοκράτορες και θα εκτεθούν στον μουσείο του Worcester. Προς το παρόν, τα νομίσματα εξετάζονται από ειδικούς του Βρετανικού Μουσείου.

Ο J. Carpenterδήλωσε: «Σαν παιδί έβλεπα ταινίες με πειρατές και πάντα ονειρευόμουν να ανακαλύψω έναν θαμμένο θησαυρό. Την ημέρα που ανακαλύψαμε τον θησαυρό, δεν πέρασαν πάνω από πέντε λεπτά όταν ο μεταλλικός ανιχνευτής μου άρχισε να χτυπά. Τρελάθηκα όταν στην οθόνη του ανιχνευτή αναβόσβηνε η ένδειξη «overload». Ο Mark κι εγώ αρχίσαμε να σκάβουμε και τα νομίσματα αποκαλύπτονταν ένα-ένα στο φως. Ήταν τόσο συγκλονιστική η στιγμή που η καρδιά μου χτύπαγε σαν τρελλή.»

Ο Richard Henry, επικεφαλής της τοπικής υπηρεσίας αρχαιοτήτων, δήλωσε ότι πρόκειται για μια ανακάλυψη εθνικής σημασίας. «Τα 3.784 νομίσματα καλύπτουν μια χρονική περίοδο 38 ετών και αντιπροσωπεύουν μια γοητευτική περίοδο της ρωμαϊκής ιστορίας όπου η αυτοκρατορία ήρθε αντιμέτωπη με επαναστάσεις, εισβολές και την πανούκλα» αναφέρει ο R. Henry.

Εκτιμάται ότι τα αρχαία νομίσματα θάφτηκαν το 350 μ.Χ. περίπου, σχεδόν έναν αιώνα μετά την κοπή τους. Εκείνη την χρονική στιγμή έλαβε χώρα επανάσταση από τις κέλτικες φυλές των Cornoviiκαι Dobunniστην ημπειρωτική χώρα (Welsh Marches).

«Γνωρίζω την περιοχή BredonHill για πάνω από 20 χρόνια και την έχω ψάξει πάρα πολλές φορές με τον μεταλλικό ανιχνευτή μου. Ποτέ όμως δεν πίστευα ότι θα μπορούσα να ανακαλύψω κάτι τέτοιο» δήλωσε ο J. Carpenter.

Ο νομισματικός θησαυρός εξετάζεται στο Βρετανικό Μουσείο, όπου και αναμένεται να κηρυχθεί και επισήμως ως θησαυρός ανεκτίμητης αξίας.


Πηγή: erroso.blogspot.com, 24.10.2011
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
MEXICANOS370
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 14:54

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από MEXICANOS370 »

αν τα ιδια ακριβος τα βρησκαμε στην Ελλαδα και τα παραδιναμε ........τι θα γινοταν???????
1)θα μας μπουζουριαζαν
2)θα γινοταν τακτικη δικασιμος
3)θα μας τραβουσαν τα νεφρα με κανενα ποσο που θα πληροναμε
4)θα μας εγραφαν οι εφημεριδες και στης ειδησης θα λεγαν οτι εξαθροθηκε μεγαλη σπειρα αρχαιοκαπιλων
5)θα τρωγαμε καμια μπατσα με το προσχημα(ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?????)
6)οτι μαλ@@@γινοταν στο σπιτι το δικο μας θα τρεχαν
και γενικα.....μια κολοκατασταση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
georgees

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από georgees »

<<< και θα εκτεθεί στο τοπικό μουσείο>>>

πολυ αξιολογη ειδηση!
σπανιζουν τετοιες στη χωραμας τις τελευταιες δεκαετιες!!
οχι μονο στα τοπικα μουσεια αλλα πουθενα!
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Γεια σου φιλε Μεξικανε. Καλα τα λες.
Αυτο ισχυει ομως για την αστυνομια και οχι για την Αρχαιολογια.
Ομως παιζει ρολο και σε ποιο σημειο βρεθηκανε, γιατι σε αρχαιολογικο χωρο, μονον με σχετικη αδεια και αρχαιολογο μπορουνε να γινουνε εργασιες.
Φιλοι και φιλες βλεπετε τι βρηκανε και ειναι σαν να ανακαληψανε ολοκληρη την γη με θησαυρους κανουνε...
Τι να πουμε εμεις εδω στην Ελλαδα με τοσα που μας κλεψανε, με τοσα που μας πειρανε και συνεχιζουνε να περνουνε.
Με τοσα που εχουμε στα μουσεια, οι συλλεκτες με της ιδιωτικες συλλογες και τοσα πολλα που ειναι ακομη κρυμμενα στο εδαφος και οπου αλλου ειναι,
αλλα οταν εχει καποιος πολλα υπαρχει αδιαφορια...
Τουλαχιστων αυτο για το μεγαλυτερο ποσοστο.
chris
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 10 Φεβ 2007, 17:00
Τοποθεσία: ΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ(ΜΕΓΑΡΑ)

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από chris »

και τα παρδωσαν??????????ειναι πολυ ζωα αυτοι οι αγγλοι τελικα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :shock:
Νους υγιής εν σώματι υγιεί!
Άβαταρ μέλους
nikolas33
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 27 Ιαν 2010, 21:23
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από nikolas33 »

chris έγραψε:και τα παρδωσαν??????????ειναι πολυ ζωα αυτοι οι αγγλοι τελικα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :shock:
Εσυ φιλε αν ευρισκες ελληνικα αρχαια νομισματα τι θα τα εκανες??!! :evil:
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από admin »

Εμ βέβαια δεν ήρθαν σε μας τα σαίνια να τους δώσουμε τα φώτα μας. Που να ξέρουν αυτοί απο λαμογες.
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
asterioss

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από asterioss »

Εμεις απλά θα βρίζαμε την τύχη μας που δεν είναι χρυσά, τον συνεργάτη μας για την γκαντεμιά του, τα μηχανάκια που κουβαλάμε για το τι χτυπήσανε , την γυναίκα μας γιατί κατι θα ειπε πριν φύγεις,,,,,, μετα το κρατος φταιει ε ε χαχαχαχα
georgees

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από georgees »

εχω αντιπαρατεθει πολλες φορες.

δεν υπαρχει λογος για τριβες παληκαρια
ο κλεψας του κλεψαντος και πρωτοι πρωτοι οι φυλακες
chris
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 10 Φεβ 2007, 17:00
Τοποθεσία: ΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ(ΜΕΓΑΡΑ)

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από chris »

θα τα πουλαγα..εδω πουλισαν την ελλαδα και εμας τους ιδιους,αυτο σε πηραψε εσενα
Νους υγιής εν σώματι υγιεί!
Άβαταρ μέλους
nikolas33
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 27 Ιαν 2010, 21:23
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από nikolas33 »

chris έγραψε:θα τα πουλαγα..εδω πουλισαν την ελλαδα και εμας τους ιδιους,αυτο σε πηραψε εσενα
Ξεχνας οτι αυτα που θα πουλουσες δεν ανοικουν σε αυτον που τα βρηκε αλλα σε ολους τους ελληνες!!Κανω λαθος??
Με πειραξε το γεγονος οτι εγω η τα παιδια μου δεν θα μπορουσαμε να δουμε και να θαυμασουμε ενα κομματι της πολιτιστικης μας κληρονομιας γιατι καποιος θεωρισε σωστο να γεμιση με ευροπουλα της τσεπες του........
chris
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 10 Φεβ 2007, 17:00
Τοποθεσία: ΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ(ΜΕΓΑΡΑ)

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από chris »

αυτα μας φαγανε.Αυτο που πρεπει να σκεφτεισ φιλαρακι γαι τα παιδια σου κ για την οικογενια σου ειναι ΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΦΑΕΙ ΝΑ ΦΑΜΕ.ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ
Νους υγιής εν σώματι υγιεί!
Άβαταρ μέλους
nikolas33
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 27 Ιαν 2010, 21:23
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από nikolas33 »

chris έγραψε:αυτα μας φαγανε.Αυτο που πρεπει να σκεφτεισ φιλαρακι γαι τα παιδια σου κ για την οικογενια σου ειναι ΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΦΑΕΙ ΝΑ ΦΑΜΕ.ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ
Ρε φιλε νομιζω οτι μπερδευεις την βουρτσα με την π.....!!!Καταλαβες???!!!
Αλλο το ενα θεμα και αλλο το αλλο!!!!!!!!
Για κοιτα λιγο πανο τον τιτλο του θεματος και μετα τα ξαναλεμε!
Και μου αρεσει κιολας που εσυ(ενας ανθρωπος) μιλας για το συνολο!!Γιατι αυτο που ειπες (αυτα μας φαγανε) ανταποκρινετε στο συνολο και οχι σε σενα....Αυτα μπορει να εφαγαν εσενα αλλα οχι εμενα!!!
dempreli
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 22:37
Τοποθεσία: Kavala

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από dempreli »

,,,,,, μετα το κρατος φταιει ε ε χαχαχαχα
--------------------------------------------------------
Ναι Αστεριε το κρατος φταιει που δεν φτιακτηκε τοσες δεκαετιες.....αυτο οριζει τους κανονες και αυτο ειναι υπευθυνο για την τηρηση τους .
Δεν αρκει μονο ναμε εγω και εσυ σωστος .
Σε ενα οικο ανοχης δεν φταινε οι πελατες - αυτοι πληρωνουν .
Τα λεφτα πανε στα λεφτα..
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από admin »

Νικόλα συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση σου. Επίσης δεν δέχομαι την λογική διεφθαρμένο κράτος – γιατί όχι διεφθαρμένοι και οι πολίτες. Το κάθε αντικείμενο που βρίσκει κάποιος αρχαιοκάπηλος και το πουλάει για λογαριασμό του ή που θα ευχόταν να βρει για να πουλήσει, είναι δικό μου, δικό σου, όλων μας. Και όποιος πουλάει κάτι αρχαίο το οποίο ανήκει σε όλους δεν είναι μόνο αρχαιοκάπηλος, είναι και κλέφτης.

Παρακαλώ περιορίστε την συζήτηση στο θέμα και αφήστε τα πολιτικά στην άκρη.
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στον κόσμο”