Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον κόσμο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
dempreli
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 22:37
Τοποθεσία: Kavala

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από dempreli »

Και τι συμπερασμα θα βγαλουμε αν τα απομονοσουμε απο την πολιτικη χροια τους ?
Τα λεφτα πανε στα λεφτα..
Άβαταρ μέλους
λοκατζης
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Ιαν 2011, 17:12
Τοποθεσία: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από λοκατζης »

παιδια η διαφορα ειναι οτι σε ολα τα κρατη επιτρεπετε το ψαξιμο.αυτη που τα βρηκαν αυτα τα νομισματα και τα παρεδοσαν θα παρουν ενα ποσοστο χρηματων απτο κρατος.αν και εδω σου ελεγε οτι αν βρεις αρχαια νομισματα η οτι αλλο και τα παραδοσεις,για αρχαια παντα μιλαμε και υπαρχει ενα συμβολικο ποσο,πιστευω πως η αρχαιοκαπιλια δεν θα υπηρχε.αν θυμαστε και ενας αλλος ξενος ειχε βρει στην αγγλια ενα πυθαρι με 40000 νομισματα ρωμαικα και το κρατος τον εδωσε το ποσο των 350000 λυρων,αν θυμαμε καλα.εμεις ετσι και καταλαθος μας κατσει κατι τετοιο θα πρεπει να το σκεπασουμε και να την κανουμε με ελαφρα.να θες να το παραδοσεις για να κανεις το καλο και χωρις λεφτα,θα σου κανουν την ζωη κολαση.γιατιι;; μηπως παιζετε καποιο παιχνιδι με πολλα συμφεροντα.λεω εγω με το φτωχο μου το μυαλο.οποτε αν σου κατσι σκεπαστο ξανα και οπου φυγει φυγει.καλες ειναι και οι λυριτσες.
Ο ΤΟΛΜΏΝ ΝΙΚΆ
georgees

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από georgees »

παιδια τα πραγματα ειναι απλα.

κλεψτε οσα μπορειται και ας ειναι και 100 χιλιαδων χρονων .
στα μουσεια δεν φτανει πια τιποτε.

μονο υποδιεστερα δειγματα των ανασκαφων .
ολλα κλεβονται απο τα γνωστα προσωπα.

και μενουν οι καθαροι ελληνες πατριδολατρες να ονειρευονται πως θα καναμε αν ειμασταν σε μια αλλη ελλαδα.
chris
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 10 Φεβ 2007, 17:00
Τοποθεσία: ΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ(ΜΕΓΑΡΑ)

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από chris »

ετσι μπραβο καλα τα λεει ο γεωργεας...εχω κανει πολλες συζητησης με αρχαιολογους πεφτει μεγαλη βουτα μηλαμε απο ανασκαφες και καποι τρωνε κουτοχωρτο εδω ξυπνηστε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ελληναραδες.που να ξερατε τη αρχαια εχει ο ........... γιαυτα γιατι δε λεει κανενας εεεεεεεεεεεεεεεεεεεε?????????????????????
Νους υγιής εν σώματι υγιεί!
Άβαταρ μέλους
nikolas33
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 27 Ιαν 2010, 21:23
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από nikolas33 »

chris έγραψε:ετσι μπραβο καλα τα λεει ο γεωργεας...εχω κανει πολλες συζητησης με αρχαιολογους πεφτει μεγαλη βουτα μηλαμε απο ανασκαφες και καποι τρωνε κουτοχωρτο εδω ξυπνηστε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ελληναραδες.που να ξερατε τη αρχαια εχει ο ........... γιαυτα γιατι δε λεει κανενας εεεεεεεεεεεεεεεεεεεε?????????????????????
Ρε φιλε αν εσυ εισαι ο εξυπνος της παρεας ασε να ειμαι εγω και αλλοι που εχουν την ιδια αποψη με μενα αυτοι που τρωμε κουτοχωρτο και κοιμομαστε!!!
Αλλα για πληροφοριση σου εσυ εισαι αυτος που κοιμασε και στον υπνο σου βλεπεις ευροπουλα!!!
Δηλαδη εσυ αντιγραφεις πραξεις και σκεψεις αλλον???
Μακαρι να ηταν ολοι ελληναραδες οπως λες,αλλα μονο που εσυ χρεισιμοποιεις αυτον το ορο για να ειρωνευτεις!
Στο ξαναλεω πως εχεις ξεφυγει μακραν απο το θεμα!!!
Ειμαι ελληνας και πανο απ ολα εθνηκιστης και δεν επιτρεπω σε κανεναν τυχαρπαστο να μιλαει ετσι για την πατριδα μου!!!
Ξεκολα το κεφαλακι σου λοιπον απο τα υλικα αγαθα και θα δεις πως θα εισαι πιο αναλαφρος!!
dempreli
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 22:37
Τοποθεσία: Kavala

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από dempreli »

Οπως πηγαιναν τα πραγματα παντα ετσι πηγαινουν και τωρα...τωρα ομως αρχισε ο κοσμος να καταλαβαινει .....
Οι μπισναδοροι με τα εφεντικα τους τους πολιτικους που κλεβουν ρημαζουν χρονια αυτη την χωρα .
Ναι ξυπνησαν και οι μικροι τωρα και ζητανε το μεριδιο τους και αυτοι - και το κακο ειναι οτι εχουν επιχειρηματα που δυσκολα μπορεις να αντικρουσεις....
Να χαιρονται για το κρατος και την παιδια που εφτιαξαν τις τελευταιες δεκαετιες....
Τα λεφτα πανε στα λεφτα..
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Οπως νιωθουμε ο καθε ενας μας για τα αρχαια της Ελλαδας, Ρωμαικα και οτιδηποτε αλλο Αρχαιο, κανουμε αυτο που εχουμε σκεφτει και επιθυμουμε!
Δεν ειμαι ο καλος επειδη σκεφτομαι εγω οτι τα αρχαια ειναι για ολους μας, ακομη και για τους τουριστες, οι τους ξενους φιλελληνες και για ολοκληρη την γη.
Εγω ετσι το νιωθω, ετσι θα κινηθω και ετσι θα νιωθω τον εαυτο μου πως εκανα το σωστο.
Αυτα για εμενα. Εαν μου πει καποιος ποσο ηλιθιος ειναι ο Κωστας, εδω οποιος προλαβει να φαει τα περισσοτερα...
Αυτα για οποιον τα σκεφτεται ετσι και ετσι ειναι, γιατι ετσι μπορει να σκεφτει και εχει δικαιο...
Οποιος εμπορευεται αρχαια, ειναι δικαιωμα του να κανει οτι θελει και με δικη του ευθυνη, με δικο του ρισκο, μετα το λαθος για οσους πιστευουμε οτι πρεπει να γινεται η
παραδωση τους στην αρχαιολογια, ας προχωρησει σε οποιες ενεργειες θελει.
Καταλαβαινω απολυτα, δεν συμφωνω ομως, οτι να κανει αυτην την ενεργεια, κατι τον εκανε να παρει αυτην την αποφαση...
Οπως σε ολες μας τις πραψεις που κανουμε, καλες οι κακες, ολες γινοντε και καθημερινα, αλλες ειναι σωστες για εμας που τις σχολιαζουμε και αλλες ειναι
απιστευτα λαθος και κακες, μετα απο την επιλογη καποιων.
Ειμαστε ανθρωποι και λαθοι κανουμε.
Δυστυχως η ζωη και οι υποχρεωσεις μας κανουνε να αλλαξουμε καποια στιγμη. Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που ατομα που παντα ητανε
σοβαρα, ειλικρινεις, δεν πειραζανε κανεναν και σεβοτανε οτι επρεπε και γενικα σωστοι, αλλα καποια γεγονοτα τους κανανε να χασουνε τον ελεγχο της
λογικης και γινανε το αντιθετο.
Φιλε Λοκατζη και υπολοιποι, φιλοι και φιλες, θα γραψω πως η γνωμη μου σχετικα με την αυστηροτητα των αρχαιων και γενικα την εξερευνηση του υπεδαφους
στην Ελλαδα, την εχουνε κανει τοσο αυστηρη, γιατι η Ελλαδα κρυβει πολυ μεγαλο θησαυρο και για αυτο υπαρχουνε οι αυστηρη νομοι...
Για καποιους, οχι για ολους μας το ιδιο.
Αν εχεις μεσον διαβαινε και ριζικο περπατα δεν λεει η παροιμια;;;...
Δυστυχως αυτοι που μπορουνε και καλυπτονται, να κρατανε τα αρχαια και να λενε τιμωρηστε τους υπολοιπους, αυτα τα εχω για ιδιωτικη συλλογη,
δεν ειναι σωστο.
Ωραια κυριε, ειναι ιδιωτικη συλλογη σου.
Εγω, εσυ, ο αλλος μπορουμε να δουμε καποια στιγμη την ιδιωτικη σου συλλογη που ειχε κανει για εσενα ο τεδε το 354 π.χ.;;;
Ουτε στο ονειρο.
Δεν χασαμε και τιποτε ομως, γιατι ειναι τοσα πολλα αυτα που μας εχουνε αφησει οι προγονοι μας να θαυμασουμε...
Μακαρι να ητανε ολα σε μουσεια, αλλα...
Θα θελαμε να σωσουμε και αλλα οσο το δυνατον περισσοτερα, αλλα ειπαμε ολα γινονται...
Πως να νιωσουμε οταν στην κατασκευει του Μετρο, περνουσε ο μετροποντικας και κατεστρεφε, και ελιωνε και ενω υπηρχε η αρχαιολογια μαρτυρας,
τους κλεινανε το στομα και τους σβηνανε την φωνη. Πρεπει να τελειωνει το εργο.
Εγω δεν ημουν εκει, ητανε αλλοι ομως που πιστευω λενε την αληθεια.
Πιστευω την εκπομπη του Μακη Τριανταφυλλοπουλου που εβγαλε πολλες καταστροφες στην φορα, ειπε για σπηλιες που ειναι παρα μα παρα πολλα τα αρχαια και κανενα ενδιαφερων
απο τους υπευθυνους και μαλιστα ειπε ειναι τοσο αληθεια ολα, που την ονομασια δεν την λεω γιατι θα παει ολος ο κοσμος εκει...( Αυτο ειπε ο Τριανταφυλλοπουλος στην εκπομπη του.)
Απλα, ο καθε ενας μας κανουμε αυτο που μας λεει η αποφαση της σκεψεως μας και της επιθυμιας μας!
Δεν χρειαζεται, ουτε να βρυζουμε ο ενας τον αλλο, αλλα ουτε και δινουμε εμεις συμβουλη τι πρπει και τι δεν πρεπει.
Ειμαστε μεγαλοι και ξεχωριζουμε!
anastasios29
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 14:00

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από anastasios29 »

νικολα 33 ναι να τα θαυμασουμε πως ομως οπως θαυμαζουμε και την ακροπολη που για να παμε να την δουμε πρεπει να πληρωσουμε. οχι ρε φιλε
τα δικα μου θα πληρωσω ; δεν γινεται αυτο που λες. ελεος πληρωνουμε πληρωνουμε και τι ; θα μου πεις κανουν συντηρισει στα μαρμαρα. αστο φιλε πηγαινε δες βαζουν κομματια καινουργια και τα παλια ; μηπως τα πουλανε ; λεω εγω τωρα ..
Άβαταρ μέλους
nikolas33
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 27 Ιαν 2010, 21:23
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Ρωμαϊκός θησαυρός 3.784 νομισμάτων

Δημοσίευση από nikolas33 »

Δεν ειμαι εγω αυτος που θα αλλαξει τον κοσμο.......Τον νικολα ομος τον αλλαξα και βλεπω πως ειναι καλητερος αν και φτωχαδακη!!
Καντε οτι σας φωτισει η τσεπη σας δικο σας θεμα!!!!
Εγω απεχω απο αυτο το θεμα!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στον κόσμο”