Συνελήφθη ιερέας που έψαχνε για θησαυρό

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Συνελήφθη ιερέας που έψαχνε για θησαυρό

Δημοσίευση από admin »

Είχε σκάψει την εκκλησία του χωριού για να βρει χρυσές λίρες!

Ένας 53χρονος ιερέας συνελήφθη στη Φύσκα Κιλκίς από αστυνομικούς της Ασφαλείας για αρχαιοκαπηλία. Μαζί του συνελήφθη ένας ακόμα 57χρονος επίτροπος γιατί έσκαβαν παράνομα μέσα στην εκκλησία του χωριού ψάχνοντας για θησαυρό με λίρες. Για την ίδια υπόθεση αναζητούνται επιπλέον τέσσερα άτομα.

Από την αστυνομική έρευνα διαπιστώθηκε εντός του Ιερού Ναού και πίσω από το χώρο της Αγίας Τράπεζας μια τρύπα με διάμετρο ενός μέτρου και βάθος δύο μέτρων, ενώ στο σημείο βρέθηκαν και κατασχέθηκαν σακιά με χώμα, διάφορα σκαπτικά εργαλεία και δύο ζευγάρια γάντια.

Πηγή: newsbeast.gr, 27/01/2012
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Συνελήφθη ιερέας που έψαχνε για θησαυρό

Δημοσίευση από admin »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Πηγή: tovima.gr, 27/01/2012
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Συνελήφθη ιερέας που έψαχνε για θησαυρό

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Σωστα και δικαια τα παραπανω, αλλα γιατι κατασχεθηκαν και τα αναφερουνε, τα σακια με το χωμα και τα 2 ζευγαρια γαντια, μου κανει εντυπωση.
Δεν ειναι περιεργο που ητανε παππας στην υποθεση, γιατι σε καθε περιοχη ειναι οχι απλως πολυ παππαδες που ασχολουντε με την αναζητηση θησαυρων,
αλλα παρα πολλοι παππαδες.
Μαλιστα καποιοι ειναι και ραβδοσκοποι... 8) .
JIKER
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: 25 Απρ 2010, 22:46

Re: Συνελήφθη ιερέας που έψαχνε για θησαυρό

Δημοσίευση από JIKER »

οτι και να συνεβαινε εκει το λαθος του παππα ηταν οτι ανακατεψε πολλους για αυτο επαθε οτι επαθε προς γνωση και συμορφωση ΓΕΝΙΚΩΣ
Άβαταρ μέλους
charismatic
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 19:14
Τοποθεσία: Καϊλάρ σίτι
Επικοινωνία:

Re: Συνελήφθη ιερέας που έψαχνε για θησαυρό

Δημοσίευση από charismatic »

Απο το Π μεχρι το Ω ... 3 συρταρια;
Φισκα σον φακελο η Φυσκα.
Άβαταρ μέλους
vetnm
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: 18 Απρ 2011, 10:31

Re: Συνελήφθη ιερέας που έψαχνε για θησαυρό

Δημοσίευση από vetnm »

Δεν είναι αμαρτία να θέλεις να βελτιώσεις την οικονομική κατάσταση του ποιμνίου σου :lol:
Το πρόβλημα του είναι ότι άφησε έξω τον μητροπολίτη :lol:
Το λάθος του ότι άφησε απέξω τα δύο απο τα τρία μέλη της επιτροπής.
Πάντως είναι εκπληκτικοί οι ιερείς. Έτυχε να ραβδοσκοπίσω μέσα σε εκκλησία και όταν του είπα ότι έχω ένδειξη έξω, ήθελε να βγούμε μέρα μεσημέρι όταν η πλατεία ήταν γεμάτη. Καλά του λέω τόσο κόσμο έχει έξω δεν φοβάσαι. Και η εκπληκτική αυθόρμητη απάντηση, αν υπάρχουν αυτοί θα τα εκμεταλλευτούν είπε.
Περιττό να αναφέρω ότι δεν ξαναπατησα γιατί η αφέλεια του σίγουρα θα με έστελνε στο τμήμα.
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Συνελήφθη ιερέας που έψαχνε για θησαυρό

Δημοσίευση από admin »

Σας παρακολουθώ τόση ώρα που γράφετε και αναρωτιέμαι, αυτή η καταστροφή που έγινε στο εκκλησάκι δεν σας στεναχωρεί καθόλου;
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Άβαταρ μέλους
charismatic
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 19:14
Τοποθεσία: Καϊλάρ σίτι
Επικοινωνία:

Re: Συνελήφθη ιερέας που έψαχνε για θησαυρό

Δημοσίευση από charismatic »

Δυο αρνησεις, μια καταφαση.
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Συνελήφθη ιερέας που έψαχνε για θησαυρό

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Γιαννη, εχουνε καταστρεψει τοσα εκκλησακια και τοσα ιερα, που δεν μας φαινεται καθολου παραξενο.
Σε καμια περιπτωση δεν τα δικαιολογουμε, αλλα και δεν μπορουμε ουτε να κανουμε κατι, αλλα και δεν πρεπει να κανουμε,
γιατι οι απεναντι μας δεν εχουνε καμια σχεση και την λογικη και το σωστο και εμεις δεν ειμαστε διατεθημενοι να φτασουμε
σε αυτο που για τους απεναντι ειναι η αμεση απαντηση σε οπιοδηποτε εμποδιο τους.
Αν οχι παντα, τις πιο πολλες φορες οπλοφορουνε και οποιος εχει οπλο η μαχαιρι μαζι του, δεν το περνει για να το εχει, αλλα να το
χρησημοποιησει! Τουλαχιστων να ειμαστε παντα αυτο που τωρα ειμαστε, οσοι νιωθουμε ετσι, και η συνειδιση μας ειναι καθαρη.
Οσο για τις εκκλησιες, εγω πιστευω οτι προστατευονται μονες τους και δεν χρειαζονται βοηθεια.
Πριν πολλα χρονια, 2 θειοι του παππου μου που ητανε ραφτες, ειχανε παει σε ενα χωριο της Θεσπρωτιας να ραψουνε καπες για τους βοσκους.Ητανε Πασχα και επειδη ειχανε παρα πολυ δουλεια δεν επιστρεψανε στο χωριο τους και κανανε εκει Πασχα.
Στο χωριο εκει που ειχανε παει, απο παλια ειχανε ενα εθιμο.
Οποιος εδινε στην εκκλησια τα πιο πολλα χρηματα την ωρα που θα μεταλαβεναν, θα επερνε πρωτος την μεταλαβια.
Ητανε κατι σαν δημοπρασια. Την ωρα που περασε ο Παππας με τα δισκοποτηρα, αρχισαν να στριμωχνονται ο κοσμος και σπρωξανε και τον παππα και του πεσανε τα ιερα δισκοποτηρα. Ο παππας τοτε ειπε: Ε θεε μου, να μας καταπιει η γη, πρωτα εμενα και μετα ολους τους αλλους!
Δεν ξερω ποτε ακριβως εγινε καθηδυση, αλλα εγινε και απο ολο το χωριο μεινανε ελαχιστει ζωντανοι.
Αυτοι που μεινανε ζωντανοι ητανε και οι μαρτυρες για οσα συνεβηκαν.
Δεν ειναι παραμυθι, ειναι αληθηνη ιστορια. Οι δυο θειοι του παππου μου δεν γυρισανε ποτε απο το χωριο εκεινο.
Μαλιστα λενε πως στο σημειο που εγινε η καθηδυση, για 40 μερες ακουγοτανε ενας κοκκορας και μετα ψωφισε.
Δεν ειναι 1 η 2 τα παραδειγματα της θειας δικης προς αυτους που δεν σεβονται η που κανουνε καποιο κακο στην εκκλησια.
Cowboy
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 24 Σεπ 2009, 17:38

Re: Συνελήφθη ιερέας που έψαχνε για θησαυρό

Δημοσίευση από Cowboy »

Σιγουρα το να κανεις κατι τετοιο σε εκλησια ειναι μεγαλη καφριλα αλλα απ την αλλη αντε
σπασανε και 4 πλακακια δε το λες και καταστροφη.
Ξερω παπα στην πρεβεζα μεγαλο ψαχτιρι που χει ισοπεδωσει τετοια εκλησακια με την προφαση
οτι τις εκανε αναστηλωση...Και τα εκλησακια ισοπεδωσε και τα λεφτα απο τους ερανους για
την αναστηλωση εφαγε...
Τον πηρανε χαμπαρι και τελικα να μην πω τι του κανανε...Τον εστειλαν δυσμενη μεταθεση σε διπλανο χωριο...
Παντος ειναι ενα μεγαλο διλιμα για μενα το αν θα εσκαβα σε εκλησια.Θα πρεπε να μουν 1000% σιγουρος και αν τα εβρισκα σιγουρα ενα μεγαλο ποσο θα το διεθετα για να εκανα την εκλησια κουκλα...
Αν δεν τα εβρισκα σιγουρα θα προσπαθουσα με καποιο τροπο να αποκαταστησω την ζημια και με το παραπανω
JIKER
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: 25 Απρ 2010, 22:46

Re: Συνελήφθη ιερέας που έψαχνε για θησαυρό

Δημοσίευση από JIKER »

σωστος ο καου μποι δηλαδη αν ξαρατε οτι 100% εκει υπηρχαν λιρες δεν θα πηγαινατε να τις παρετε ?
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Συνελήφθη ιερέας που έψαχνε για θησαυρό

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Εγω φιλε μου θα πω οτι 100% να ηξερα οτι εχει λιρες μεσα στην εκκλησια η στον Αυλογυρο ουτε καν θα της ακουμπουσα.
Η απαντηση μου δεν ειναι για να πουλησω μουρη και χαρακτηρα, αλλα αυτο που με εχει διδαξει εμενα η ζωη μου και οσα μου εχουνε συμβει.
Εαν μας τα χρωσταει, εχει τοσα μα τοσα πολλα, που οτι και να κανουμε θα ερθουνε μονα τους!!!
Οχι οπως δυσκολα ακουγεται και πιστευεται απο καποιον, αλλα ακομη πιο ευκολα.
Για εκκλησια και εγω εχω υποσχεθει, πως εαν εχω καποια στιγμη την οικονομικη δυνατοτητα, πρωτα μια εκκλησια συγκεκρυμενα και μετα και καποιες αλλες αναλογα με την οικονομικη μου δυνατοτητα
θα ητανε μεγαλη μου χαρα να εκπληρωσω την επιθυμια μου και το ταμα!!!
Ο καθε ενας μας λειτουργει και κινητε οπως πιστευει και θελει. Εγω το σκεφτομαι ετσι και με ολη μου την ειλικρινια δεν κατηγορο καποιον για οποιαδηποτε συμπεριφορα εχει, πως κινητε και τι κανει.
Ειναι δικαωμα του και ευθυνη του, για ολα! Αρκει να μην ενοχλη εμενα. Οχι οτι το εγκρινω. Αν ειναι φιλος μου η γνωστος θα τον πεισω για να μην το κανει.
Θα προσπαθησω δηλαδη, δεν θα τον εμποδισω με πραξεις, αλλα λογια μονον.
Για τα παραπανω που γραφω δεν ειναι στις σκεψεις μου μονον, αλλα μου εχουνε τυχη και ετσι οπως γραφω εκανα!
Να γραψω και κατι που εγινε πριν καποια χρονια.
Ειχα επισκευτη ενα εκκλησακι της Παναγιας. Αναψα τα κερακια μου, εκανα τις ευχες μου και δεν θα πω ψεματα, μετα τις απαραιτητες ευχες, ριχνω και να βρω λιρες...
και γυρισα στο σπιτι μου. Ειχα παει με την μηχανη, μοτοσυκλετα. Εκεινο το απογευμα με επισκεφτηκε και ο ξαδερφος μου με την οικογενεια του.
Οπως καθομασταν, εξω στην αυλη, πηγε ο μικρος ανηψιος μου του ξαδερφου μου παιδι, 6 ετων τοτε, προσπαθησε να ανεβει στην μηχανη που ητανε στηριγμενει μονον στον πλαινο
ορθοστατη και με το που ανεβηκε λιγακι πανω της, τουμπαρε η μηχανη 140 κιλα και τον πλακωσε.
Τρελαθηκαμε απο τον φοβο, οτι παθαμε μεγαλη ζημια.
Τον ειχε πλακωσει.
Το παιδι δεν ειχε παθει ουτε την παραμικρη γρατσουνια!!!
Μου ειπανε πως ειχανε παει σε μια εκκλησια και ειχανε αναψει κερακια και εγω τους ειπα ειχα παει στην Παναγια...!!!
Τι να πω παραπανω, απο ενα ευχαριστω και θα ευχαριστω για παντα!!! Δεν ειναι η μονη φορα, αλλα πολλες πολλες φορες, που δεν μου αλλαζει η γνωμη μου με τα τοσα παραδειγματα
και οχι μονον γιατι ετυχε και το εκανα εγω ομορφη εικονα, γιατι για εμενα ειναι η πραγματικοτητα!!!
Υγεια σου ολοκληρη την παρεα μας!
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010, 21:48

Re: Συνελήφθη ιερέας που έψαχνε για θησαυρό

Δημοσίευση από Στέλιος »

Φιλε Κωστα συμφωνω μαζι σου ..ουτε και εγω σε Εκκλησια αν και ξερω συγουρη δουλει μετρημενη.και ο καθενας ας λεει οτι θελει.Υπαρχουν ορισμενα πραγματα που τα φυλαμαι σαν κορη οφθαλμου..οπως και της μεγαλες γιορτες.Φιλικα Στελιος.
JIKER
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: 25 Απρ 2010, 22:46

Re: Συνελήφθη ιερέας που έψαχνε για θησαυρό

Δημοσίευση από JIKER »

Κανοντας αυτη την ερωτηση δεν σημαινη οτι και εγω θα εκανα αυτο που εκανε ο παππας γιατι και εγω ειχα μια συνταρακτικη εμπειρια που αποδεικνυει την δυναμη Του ΘΕΟΥ εχει σχεση με ενα παμπαλαιο φυλακτο που μου κληροδοτησε ο συχωρεμενος ο πατερας μου
pirin
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2007, 19:16
Επικοινωνία:

Re: Συνελήφθη ιερέας που έψαχνε για θησαυρό

Δημοσίευση από pirin »

δηλαδή θα ξέρετε ότι έχει % λίρες και δεν θα σκάψετε??? το πιστεύετε αυτό που λέτε!!!"αφηστετα" να τα φάει το χώμα η οι παπάδες..καλημέρα..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”