Νάρκες από τον πόλεμο του σαράντα απειλούν ζωές

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με το πεδίο ενδιαφέροντος μας, που δεν υπάγονται σε κάποια από τις υπάρχουσες κατηγορίες.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bill_ktn
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 30 Δεκ 2011, 12:39

Νάρκες από τον πόλεμο του σαράντα απειλούν ζωές

Δημοσίευση από bill_ktn »

Όπως είναι γνωστό η αντίσταση των Ελλήνων...
στους εισβολείς Ιταλούς, κατά τον Ελληνοϊταλικό πόλεμο το 1940 έγινε στα σύνορα με την Αλβανία, από την μεριά του Καλπακίου.



Οι Ιταλοί ήταν επιτιθέμενοι και οι Έλληνες αμυνόμενοι! Ένα από τα γνωστά πολεμικά μέσα της εποχής ήταν και οι νάρκες, όπως αναφέρει η Κάτοψη. Είχε ναρκοθετηθεί η περιοχή! Ο πόλεμος με τους Ιταλούς τελείωσε με τα γνωστά αποτελέσματα και ακολούθησε η γερμανική κατοχή, καθώς και ο εμφύλιος σπαραγμός. Πέρασαν από τότε (από το τέλος της εμφύλιας διαμάχης) 63 ολόκληρα χρόνια.


Οι νάρκες, όμως, εξακολουθούν να παραμένουν στην περιοχή και να αποτελούν κίνδυνο! Αιμόφυρτος, με ακρωτηριασμένο το αριστερό του χέρι στο ύψος του αγκώνα και τραύματα στο πρόσωπο και άλλα σημεία του σώματός του, εντοπίστηκε κοντά στο Χάνι Δελβινακίου, στο 46ο χλμ. της εθνικής οδού Ιωαννίνων- Κακκαβιάς, 24χρονος Αλβανός. Όπως δήλωσε στους αστυνομικούς, ενώ βρισκόταν σε δάσος στην περιοχή, διέκρινε μερικώς θαμμένο στο έδαφος άγνωστο μεταλλικό αντικείμενο και το χτύπησε με ξύλινο υποστήριγμα που κρατούσε, με αποτέλεσμα αυτό να εκραγεί και να τον τραυματίσει.

Διαβάστε περισσότερα: 24ωρο: ΣΟΚ: Nάρκες από τον πόλεμο του ’40 απειλούν ζωές! http://24wro.blogspot.com/2012/01/n-40. ... z1kyNAkJX7
Άβαταρ μέλους
bill_ktn
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 30 Δεκ 2011, 12:39

Re: Νάρκες από τον πόλεμο του σαράντα απειλούν ζωές

Δημοσίευση από bill_ktn »

Προσοχή παιδιά όταν πηγαίνετε για αναζητήσεις θησαυρών στα βουνά γιατί είναι πολύ πιθανό να τραυματιστείτε απο νάρκη.Έχει ξαναγίνει θέμα που αναφέρεται στους κινδύνους, αλλά καλό είναι να το υπενθιμίζουμε που και που.
Άβαταρ μέλους
ozzy
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 10 Ιουν 2008, 21:49
Τοποθεσία: ΒΕΡΜΙΟ

Re: Νάρκες από τον πόλεμο του σαράντα απειλούν ζωές

Δημοσίευση από ozzy »

παιδια δεν ειναι πεχνιδι εγο βρικα κε οταν ειρθαν να τιν σκασουν βρικαν πολεσ ειμαουνα πολι τιχεροσ γιατι το μεροσ ειταν ναρκοπεδιο κε δεν ειχε προιδοπιοισι
Άβαταρ μέλους
bill_ktn
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 30 Δεκ 2011, 12:39

Re: Νάρκες από τον πόλεμο του σαράντα απειλούν ζωές

Δημοσίευση από bill_ktn »

Προειδοποίηση μπορεί να υπήρχε αλλά με το πέρασμα του καιρού να χάθηκε, για αυτό προσοχή.
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Νάρκες από τον πόλεμο του σαράντα απειλούν ζωές

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

ozzy Εαν θελεις μας λες σε ποιο νομο βρηκες το ναρκοπεδιο.
Μην νομιζεις και πιστεψεις οτι λεγοντας τον νομο θα καταλαβει καποιος και για ποιο σημειο λες να παει να ψαξει
να βρει τις αποκρυψεις της περιοχης, γιατι το να σκεφτεται καποιος να πηγαινει εμεις που γραφουμε και λεμε σε
ποια σημεια πιστευουμε εχει αποκρυψεις, δεν θα καταφερει απολυτος τιποτε, γιατι εαν καποιος πραγματικα ειναι ικανος, βρισκει παντου!!! Σε οποιαδηποτε περιοχη της Ελλαδας τουλαχιστων!
Οποιος ξερει η εχει ακουσει κατι σχετικα με σημεια επικινδυνα, παρακληση μου ειναι να μας τα γραψει.
Αν και σιγουρα υπαρχουνε παρα πολλα σημεια με εκρικτικα που δεν γνωριζουμε οπως ειναι φυσικο, τουλαχιστων να τονισουμε οσα γνωριζουμε και οσοι περισσοτεροι διαβασουνε τα σημεια που αναφερει καποιος οι καποιοι που γνωριζουνε, θα ειναι καλο γιατι θα υπαρχη υποψια και προσοχη μεγαλη στις κινησεις!
Θελω να αναφερω πως το 1998, σε μια μεγαλη χαραδρα που ειχε βομβαρδιστη απο τους Γερμανους, ενα βλημα περιπου 35-40 εκατοστων δεν ειχε σκασει.
Εγω σαν αφοβος τρομαρα μου το πηρα στα χερια και ειχα σκοπο να το μεταφερω στο σπιτι μου να το εχω.
Λογικα, αν και δεν υπαρχει λογικη σε αυτα δεν σκαει γιατι θελει να δεχτει πιεσει το μπροστινο μερος.
Ομως οταν προσπαθησα να το βγαλω απο την λακια που ητανε σφηνωμενο, χρειαστηκε λοστος.
Απο την πολυκαιρια ητανε σκουριασμενο,ητανε στην επιφανεια τελειως και τους χειμερινους μηνες που εχει νερο ο ξερολακκος βρεχονταν. Οπως ξερουμε ομως εσωτερικα μπορει να ειναι τελειως στεγννα τα εκκρηκτικα υλικα και δεν ξερουμε αν λειτουργησει η οχι, εγω παντως την βλακεια την εκανα. Μετα απο καιρο αρκετο πηγα να το εντοπισω εκει που το εριξα και απο υψος μαλιστα πολλων μετρων και αμεσως επεσα μπρουμητα μηπως σκασει....
αλλα δεν το βρηκα να ειδοποιησω να το καταστρεψουνε γιατι μετα σκεφτηκα μην γινει καποια βλακεια οπως την δικη μου. Οταν στο σημειο καποια στιγμη εφτασε συνεργειο της εγνατιας με ερπειστριοφορες και αλλα μηχανηματα και δουλεψανε ακριβως εκει στο σημειο, ενημερωσα τους χειριστες, αλλα ευτυχως εκει ριξανε πολλους τονους πετρες και καλυφτηκε ολο το σημειο, οχι επειδη τους ειπα εγω για το βλημα, αλλα χρειαστηκε να κανουνε επιχωμα!
Χαιρετω.
Άβαταρ μέλους
bill_ktn
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 30 Δεκ 2011, 12:39

Re: Νάρκες από τον πόλεμο του σαράντα απειλούν ζωές

Δημοσίευση από bill_ktn »

Στον παλιό Παμτελεήμονα στον 'Ολυμπο υπάρχει μία σπηλία η οποία είναι καλυμένη με νάρκες στην είσοδο της.Δεν έχω επισκεφτεί προσωπικά το μέρος,αλλά κάποια άτομα που γνωρίζω έχουν πάει,και ο ανιχνευτής που είχαν μπροστά στην είσοδο της σπηλιάς χτυπούσε συνέχεια όχι μόνο στο κάτω μέρος της εισόδου αλλά και περιμετρικά αυτής.Συμπέρασμα η είσοδος της σπηλιάς έχει νάρκες με αποτέλεσμα να μην μπορέσει κανείς να μπει μέσα για να πάρει τις λίρες.
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Νάρκες από τον πόλεμο του σαράντα απειλούν ζωές

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Μπραβο φιλε για την αληθεια που λες! Παιδια τον νου σας οσοι κινηστε στην περιοχη εκει!
Φιλε οπως εγραψες, αυτο μπορει να ισχυει και με μεγαλες πιθανοτητες, σε καθε αποκρυψη σπηλιας με μεγαλες ποσοτητες, οποτε καλο ειναι να υπαρχη η υποψια για καθε σπηλια που
ακουγεται η γνωριζουμε πως εχουνε κρυψει σε ολες τις περιοχες!
Άβαταρ μέλους
bill_ktn
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 30 Δεκ 2011, 12:39

Re: Νάρκες από τον πόλεμο του σαράντα απειλούν ζωές

Δημοσίευση από bill_ktn »

Τώρα αυτός που θα είχε κρύψει τις λίρες εκεί μάλλον θα ήξερε πως να απενεργοποιήσει όλες τις νάρκες ταυτόχρονα, ή θα υπήρχε άλλη μικρότερη είσοδος της σπηλιάς που πιθανότατα θα έχει καταστραφεί.Πάντως απο ότι ξέρω,για εκείνη την σπηλιά,είχαν ειδοποιηθεί και οι αρχές,αλλά το θεώρησαν ως ασήμαντο γεγονός,με αποτέλεσμα να υπάρχει ακόμα κρυμμένος στην σπηλιά ο θησαυρός.Κάποιοι λένε πως εάν βραχούν οι νάρκες καταστρέφονται και δεν λειτουργούν,αλλά δεν ξέρω εάν ισχύει για αυτό εάν βρεθούμε αντιμέτωποι με νάρκες θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί.
Άβαταρ μέλους
ozzy
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 10 Ιουν 2008, 21:49
Τοποθεσία: ΒΕΡΜΙΟ

Re: Νάρκες από τον πόλεμο του σαράντα απειλούν ζωές

Δημοσίευση από ozzy »

φιλε κοστα ι ναρκεσ που βρικα τισ εχουν παρι ιρθε ο στρατοσ. εκανα κε εγο βλακια τιν κλοτσισα μετα ιδα οτι ιταν παγιδεβμενι ειναι στιν περιοχι ντορντοπολι ναουσσα. κε εχι στιν γραμενι λιγο πιο πανο πανο στον δρομο χιλιαδεσ οβιδεσ κε οπλοβομβιδεσ διασπαρτεσ επικινδινεσ πανε πολι κε περνουν προσοχι γιατι αν τιναχτουν θα κλετε εγο πιρα 5 κε τισ πιγα στον στρατο αλλα ακομα τιποτα ειναι κριμα πρεπι να θρινισουμε θιματα
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Νάρκες από τον πόλεμο του σαράντα απειλούν ζωές

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Ευχαριστουμε φιλε για τις πληροφοριες.
Επειδη ειμαστε λιγο πολυ απο ολοκληρη την Ελλαδα μελη στην Σελιδα, η αν γνωριζουμε φιλους που δεν ειναι στην σελιδα και δεν την επισκεπτονται, καλο ειναι να ενημερωνουμε τους εξω που δεν διαβαζουνε με το σχετικο θεμα εκρηκτικα, αλλα και μεταξυ μας να συζηταμε τις γνωσεις μας και οτι μαθαινουμε για αυτα!
Ειναι οτι πιο σοβαρο και απαραιτητο να γνωριζουμε!
Γεια σας!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα της επικαιρότητας”