Δύο νεκροί σε ανασκαφή για χρυσό στα Διαβατά

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
indianos
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2009, 10:07

Δύο νεκροί σε ανασκαφή για χρυσό στα Διαβατά

Δημοσίευση από indianos »

Δύο νεκροί σε ανασκαφή για χρυσό στα Διαβατά

Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 7 Ιουλίου 2012, 13:30


Δύο άντρες ηλικίας 41 και 42 ετών εντοπίστηκαν νεκροί σε αγροτική περιοχή πλησίον των Υψωμάτων Δερβενίου Θεσσαλονίκης στην οποία πραγματοποιούσαν ανασκαφή για ανεύρεση χρυσού.

Στην έρευνα που ακολούθησε η Αστυνομία συνέλαβε έναν 36χρονο, που είχε το καθήκον της επιτήρησης του χώρου ανασκαφής και έναν 60χρονο.

Τα πτώματα ανασύρθηκαν από τάφρο με τη συνδρομή δύο ακόμα ατόμων τα οποία αναζητούνται και μεταφέρθηκαν με Ι.Χ. αυτοκίνητο, που ανήκε στον 60χρονο, στο σημείο ανεύρεσης τους.

Οι συλληφθέντες θα οδηγηθούν στον κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Θεσσαλονίκης.

zougla.gr, 07.07.2012
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Δύο νεκροί σε ανασκαφή για χρυσό στα Διαβατά

Δημοσίευση από admin »

Απίστευτο, μου έστειλε την είδηση ο Κώστας αλλά την είχατε ανεβάσει ήδη. Η ΕΤ3 ανέφερε πριν λίγο ότι πέθαναν από αέρια κατά την ανασκαφή.

Δύο συλλήψεις για τα πτώματα στην Εγνατία - "Χρυσοθήρες" τα θύματα σύμφωνα με την αστυνομία


Ενας 36χρονος ομογενής και ένας 60χρονος Έλληνας συνελήφθησαν από την διεύθυνση Ασφάλειας Θεσσαλονίκης, για εμπλοκή τους στην υπόθεση των δύο πτωμάτων, που βρέθηκαν τα ξημερώματα της Παρασκευής από διερχόμενο οδηγό, σε αγροτική περιοχή των Διαβατών.

Ο οδηγός εντόπισε τα δύο πτώματα (άνδρες ομογενείς 41 και 42 ετών) σε παράδρομο της Εγνατίας Οδού, στο ύψος της αερογέφυρας που οδηγεί σε γνωστό εργοστάσιο επίπλων, και αμέσως έσπευσε στο σημείο η αστυνομία και ιατροδικαστής. Από την πρώτη εξέταση στις σορούς δεν προέκυψαν εμφανείς ενδείξεις εγκληματικής ενέργειας.

Από τις έρευνες της αστυνομίας που ακολούθησαν από αστυνομικούς του τμήματος Εγκλημάτων κατά Ζωής της Ασφάλειας Θεσσαλονίκης, προέκυψε πως τα δύο θύματα ανασύρθηκαν νεκρά από τάφρο δίπλα στα Υψώματα Δερβενίου, όπου πραγματοποιούσαν ανασκαφή.

Εκεί ο 36χρονος συλληφθείς επιτηρούσε εξωτερικά το χώρο, και μετά την ανάσυρση των δύο πτωμάτων - με τη βοήθεια δύο ακόμη ατόμων που αναζητούνται - τα μετέφεραν με το αυτοκίνητο του 60χρονου συλληφθέντα στο σημείο, όπου τα εντόπισε ο διερχόμενος οδηγός.

Σύμφωνα με την αστυνομία, τα δύο θύματα και οι δύο συλληφθέντες, κατά τον τελευταίο μήνα, πήγαιναν στην συγκεκριμένη περιοχή των Υψωμάτων Δερβενίου για λαθρανασκαφή με σκοπό την ανεύρεση χρυσού. Ωστόσο, ερευνάται ακόμη ο ακριβής τρόπος θανάτου των δύο θυμάτων.

Εναντίον του 36χρονου και του 60χρονου σχηματίσθηκε δικογραφία για τα αδικήματα της «Παράλειψης λύτρωσης από κίνδυνο ζωής», «Περιύβρισης νεκρών» και Νομοθεσίας Περί «Προστασίας των Αρχαιοτήτων και εν γένει της Πολιτιστικής Κληρονομιάς».

Στο χώρο της ανασκαφής έσπευσαν και ειδικά συνεργεία της Αρχαιολογικής Υπηρεσίας.

Οι συλληφθέντες θα οδηγηθούν στον εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Θεσσαλονίκης.

Πηγή: newsit.gr, 07.07.2012
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Δύο νεκροί σε ανασκαφή για χρυσό στα Διαβατά

Δημοσίευση από admin »

Χρησοθήρες ήταν οι δυο νεκροί που βρέθηκαν στην Εγνατία

Άνδρες της Ασφάλειας Θεσσαλονίκης, συνέλαβαν έναν 36χρονο ομογενή και έναν 60χρονο ημεδαπό, για την υπόθεση της εγκατάλειψης των σορών δύο συνεργών τους, που είχαν αφήσει σε παράδρομο της Εγνατίας Οδού και που βρέθηκαν εχθές Παρασκευή.

Σε βάρος των δύο ανδρών που συνελήφθησαν σήμερα, σχηματίσθηκε δικογραφία για τα αδικήματα της «παράλειψης λύτρωσης από κίνδυνο ζωής», «περιύβρισης νεκρών» και της νομοθεσίας περί «προστασίας των αρχαιοτήτων και εν γένει της πολιτιστικής κληρονομιάς»

Υπενθυμίζεται ότι τα δύο πτώματα που είχαν βρεθεί σε αγροτική περιοχή των Διαβατών Θεσσαλονίκης, είναι δύο ομογενών, ενός 41 ετών και ενός 42.

Όπως προέκυψε από την αστυνομική έρευνα που διενεργήθηκε, οι δύο θανόντες ανασύρθηκαν νεκροί από τάφρο σε αγροτική περιοχή κοντά στα υψωμάτων του Δερβενίου Θεσσαλονίκης, όπου πραγματοποιούσαν ανασκαφή, κατά τη διάρκεια της οποίας ο 36χρονος επιτηρούσε εξωτερικά το χώρο.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο θάνατός τους προήλθε από την εισπνοή διοξειδίου του άνθρακα, που εκλύθηκε από τη χρήση εκρηκτικών , τα οποία χρησιμοποιήθηκαν κατά την ανασκαφή για τον εντοπισμό χρυσού.

Μετά την ανάσυρσή τους, με τη συνδρομή δύο ατόμων τα οποία αναζητούνται, μεταφέρθηκαν με το αυτοκίνητο του 60χρονου, στο σημείο που βρέθηκαν.

Επίσης προέκυψε ότι, οι θανόντες μαζί με τους δύο συλληφθέντες πήγαιναν στη συγκεκριμένη περιοχή του Δερβενίου τον τελευταίο μήνα όπου και έσκαβαν ελπίζοντας να βρούνε χρυσό.

Στο σημείο που βρέθηκαν τα πτώματα προσήλθε ιατροδικαστής και ειδικό συνεργείο της Υ.Ε.Ε.Β.Ε., ενώ στο χώρο της ανασκαφής μετέβησαν ειδικά συνεργεία της Υ.Ε.Ε.Β.Ε., Τ.Ε.Ε.Μ., Ε.Μ.Α.Κ. και Αρχαιολογικής Υπηρεσίας.

Οι συλληφθέντες θα οδηγηθούν στον κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Θεσσαλονίκης

Πηγή: voria.gr, 07.07.2012
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Άβαταρ μέλους
vetnm
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: 18 Απρ 2011, 10:31

Re: Δύο νεκροί σε ανασκαφή για χρυσό στα Διαβατά

Δημοσίευση από vetnm »

Στο ύψωμα βρίσκεται και η τοποθεσία Δερβένι. Δερβένι στα τούρκικα σημαίνει στενωπός, διάβαση από μια περιοχή στην άλλη. Παλαιότερα ήταν τόπος ενεδρών αλλά και σημαντικό στρατιωτικό σημείο. Το 1962 στο Δερβένι κατά την διάνοιξη της Εθνικής οδού Θεσσαλονίκης-Σερρών βρέθηκαν πολλοί ασύλητοι τάφοι της Ελληνιστικής περιόδου και άλλα ευρήματα. Ανάμεσα τους, ο περίφημος ορειχάλκινος Κρατήρας του Δερβενίου που κοσμεί το Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης.
Πηγή: Wikipedia.
Είναι απορίας άξιο πως μιά αρχαιολογική περιοχή στις παρυφές της Θεσσαλονίκης είναι έρμαιο στα χέρια των αρχαιοκάπηλων.
Άβαταρ μέλους
λοκατζης
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Ιαν 2011, 17:12
Τοποθεσία: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Re: Δύο νεκροί σε ανασκαφή για χρυσό στα Διαβατά

Δημοσίευση από λοκατζης »

οι ανθρωποι αυτοι δεν ψαχνανε για αρχαια αλλα για χρυσο.ακουσα πως ψαχνανε για ραβδους χρυσου,απο τον πολεμο και τις βρηκαν.ακουσα για 700 κιλα.οι ραβδοι ηταν μεσα σε δωματιο απο ταφο.στο δερβενι ειχε πολι ανταρτικο.για αλλη μια φορα το κρατος επνιξε τον θυσαυρο που βρεθηκε.αυτος ο χρυσος παει στο κρατος η δεν προλαβενει να φτασει ουτε το 1/4 ;
Ο ΤΟΛΜΏΝ ΝΙΚΆ
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Δύο νεκροί σε ανασκαφή για χρυσό στα Διαβατά

Δημοσίευση από admin »

Από το άκουσα μέχρι τα βρήκαν σίγουρα και τα έφαγε και στον δρόμο το κράτος, δε νομίζεις ότι υπάρχει κάποια απόσταση;
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
ZEUS
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2012, 11:25

Re: Δύο νεκροί σε ανασκαφή για χρυσό στα Διαβατά

Δημοσίευση από ZEUS »

Ερώτηση προς, λοκατζή
Αγαπητέ λοκατζή από ότι γράφεις, είσαι πολύ καλά ενημερωμένος!
Μήπως έμαθες που ακριβός έψαχναν και το πώς σκοτώθηκαν τα δύο θύματα?
Άβαταρ μέλους
λοκατζης
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Ιαν 2011, 17:12
Τοποθεσία: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Re: Δύο νεκροί σε ανασκαφή για χρυσό στα Διαβατά

Δημοσίευση από λοκατζης »

οτι ξερετε ξερω, απο την περιοχη του δερβενιου ειμαι 20 χιλ.την γνωριζω πολι καλα.οσοι ψαχνουν λυρες μεσα σε αρχαιολογικη περιοχη δεν παει να πει πως ειναι και αρχαιοκαπυλοι.το αν γνωριζω και κακος που το ανεφερα, κανονικα επρεπε να το κρατισω για μενα.και αλλα λεφτα που βγηκαν εδω κοντα εγιναν γαργαρα.στην γιαννητσων κατω απτην μοναστηριου ποσοι γνωριζουν για τους 4 τονους σε ραβδους με την εβραικη σφραγιδα που βρεθηκαν σε εργα εμπορικου κεντρου που εγιναν;και πολλα αλλα.ξερετε πολι καλα οτι ανταρτες και κομιτατζηδες βαζανε τα λεφτα τους σε αρχαιους ταφους.οχι οτι πρεπει να ψαχνουμε σε τετοια αλλα γιαυτους ηταν τελεια και ετοιμα δωματια.
Ο ΤΟΛΜΏΝ ΝΙΚΆ
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Δύο νεκροί σε ανασκαφή για χρυσό στα Διαβατά

Δημοσίευση από admin »

Επειδή είναι λάθος να συντηρούμε φήμες (χιλιάδες τέτοιες θεωρίες που λέγονται με βεβαιότητα δεν ισχύουν ούτε κατ ελάχιστο), γνωρίζω σημαίνει ήμουν εκεί, εγώ ο ίδιος, ούτε ο αδερφός μου, ούτε η νύφη μου, ούτε ο μπατζανάκης μου, ούτε ο περιπτεράς, ούτε ο σοβαρός τύπος που ότι λέει είναι συμβόλαιο, ούτε ο γνωστός του γνωστού, μόνο εγώ ο ίδιος και το είδα με τα μάτια μου. Και όταν λέμε το είδα, όχι ήμουν εκεί αλλά εκείνη την ώρα πήγα για καφέ και μου το είπαν μόλις γύρισα, αλλά ήμουν εκεί και το είδα κανονικά.
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”