Χρυσοθήρες πιάστηκαν με τα σύνεργα ανά χείρας

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Χρυσοθήρες πιάστηκαν με τα σύνεργα ανά χείρας

Δημοσίευση από admin »

Ενας θηλυκός Ιντιάνα Τζόουνς μαζί με ειδικευμένη ομάδα προσπάθησε να φέρει στην επιφάνεια ένα μυθικό θησαυρό. Δεν κατάφερε να ξεφύγει, όμως, από το «λάσο» των διωκτικών αρχών, οι οποίες της χάλασαν το όνειρο και αντί να κρατά στα χέρια της χρυσές λίρες βρέθηκε με χειροπέδες!

Η γυναίκα και οι τρεις συνεργοί της ξεκίνησαν να σκάβουν παράνομα, μόλις 5 χιλιόμετρα από το κέντρο της Λάρισας. Η ομάδα των χρυσοθήρων με επικεφαλής τη 41χρονη είχε στήσει ένα μικρό εργοτάξιο με σκοπό να εντοπίσει έναν μυθικό -πιθανότατα ανύπαρκτο- θησαυρό από χρυσές λίρες. Πλήρως εξοπλισμένοι με σκαπτικά εργαλεία, αλλά και με ανιχνευτές χρυσού ξεκίνησαν την αναζήτηση του κρυμμένου θησαυρού. Η προσπάθειά τους, όμως, απέτυχε καθώς αστυνομικοί που έκαναν περιπολία στην περιοχή τούς εντόπισαν.

Οι χρυσοθήρες προσηλωμένοι στο σκαπτικό τους έργο αιφνιδιάστηκαν και δεν πρόλαβαν να αντιδράσουν, με αποτέλεσμα και οι τέσσερις Ελληνες «Ιντιάνα Τζόουνς» να συλληφθούν επ’ αυτοφώρω έχοντας στα χέρια τους τα φτυάρια και δύο ανιχνευτές μετάλλων με τους οποίους προσπαθούσαν να εντοπίσουν τον κρυμμένο θησαυρό.

Τα εργαλεία τους κατασχέθηκαν και οι δράστες -τρεις άνδρες ηλικίας 51, 54 και 41 χρόνων και η 41χρονη γυναίκα- οδηγήθηκαν στην Αστυνομική Διεύθυνση Λάρισας, όπου παραμένουν μέχρι να ολοκληρωθεί η δικογραφία και να παραπεμφθούν στον εισαγγελέα με την κατηγορία της παράβασης του νόμου περί προστασίας αρχαιοτήτων. Οπως λένε οι κάτοικοι της περιοχής, πρώτη φορά γίνονται παράνομες ανασκαφές στο σημείο, ωστόσο η αστυνομία έχει καταγγελίες και στοιχεία για έξαρση των παράνομων ανασκαφών.

Πηγή: espressonews.gr, 10.05.2012
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
chris
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 10 Φεβ 2007, 17:00
Τοποθεσία: ΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ(ΜΕΓΑΡΑ)

Re: Χρυσοθήρες πιάστηκαν με τα σύνεργα ανά χείρας

Δημοσίευση από chris »

Αρα με λιγα λογια κυριοι το χομπι μας ειναι παρανομο αν εχω καταλαβει καλα??
Νους υγιής εν σώματι υγιεί!
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Χρυσοθήρες πιάστηκαν με τα σύνεργα ανά χείρας

Δημοσίευση από admin »

Μόνο αν το εξασκείς παράνομα Κρίς. Αν βγάζεις κάθε φορά άδεια, δεν είναι.
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
chris
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 10 Φεβ 2007, 17:00
Τοποθεσία: ΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ(ΜΕΓΑΡΑ)

Re: Χρυσοθήρες πιάστηκαν με τα σύνεργα ανά χείρας

Δημοσίευση από chris »

θελω να πω οτι αν παω μια βολτα στο βουνο κ με πιασει η αστυνομια με το μηχανημα θα με παει μεσα αυτο λεω.
Νους υγιής εν σώματι υγιεί!
Άβαταρ μέλους
admin
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5815
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 14:48
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Χρυσοθήρες πιάστηκαν με τα σύνεργα ανά χείρας

Δημοσίευση από admin »

Πρώτη φορά το ακούς αυτό;
Ειδικά αν έχεις μαζί και σκαπτικά εργαλεία, την πάτησες.
Γιάννης Μπαϊμπάκης (SV1PIZ)
Hfaistos-69
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 19:45
Τοποθεσία: MΑΓΝΗΣΙΑ

Re: Χρυσοθήρες πιάστηκαν με τα σύνεργα ανά χείρας

Δημοσίευση από Hfaistos-69 »

Δεν γίνετε τίποτα παιδιά έχουμε μπλέξει το έχετε καταλάβει δεν μπορούμε να κινηθούμε γενικώς απλά οργανώσστε την ομάδα σας βάλτε ανθρώπους να φυλάνε με ασυρμάτους να ειδοποιούνε γιατί αλλιώς την έχουμε βαμένη.
Τώρα να βγάζεις άδεια Γιάννη για ψύλλου πήδημα νομίζω ότι προσθέτουμε έξοδα αρκετά και σε τέτοιους καιρούς μόνο κακό θα κάνουμε στην τσέπη μας, έχετε δεί να έχουν επιτυχία κανένας που έβγαλε άδεια ουδείς , εδώ δεν είμαστε σίγουροι για καμία ένδειξη έτσι πάμε σχεδόν όλοι στη <τύχη> εγώ είμαι κατά μόνο αν είναι δουλειά σε μέρος που δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς. Φυλαχτείτε όλοι σας με μεθοδικότητα και καλές επιτυχίες !!!!!
dempreli
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 22:37
Τοποθεσία: Kavala

Re: Χρυσοθήρες πιάστηκαν με τα σύνεργα ανά χείρας

Δημοσίευση από dempreli »

Πολυ δραστηριοι εκει στην λαρισα...προ ημερων υπηρξε και αλλο συμβαν.
Μαλλον καποιον αφησαν απεξω ..... :lol:
Τα λεφτα πανε στα λεφτα..
panos33
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 10 Σεπ 2012, 15:30

Re: Χρυσοθήρες πιάστηκαν με τα σύνεργα ανά χείρας

Δημοσίευση από panos33 »

δηλ συγνωμη ρε παιδια.εγω εχω αδεια για το μηχανακι μου δηλωμενο στο υπουργειο.αν με πιασει μονο με αυτο στο βουνο χωρις να σκαβω τι μπορει να μου κανει?καλη οργανοση θελει
dempreli
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 22:37
Τοποθεσία: Kavala

Re: Χρυσοθήρες πιάστηκαν με τα σύνεργα ανά χείρας

Δημοσίευση από dempreli »

Και τι ειναι το μηχανακι .....σκυλακι που το εβγαλες βολτα στο βουνο ?
Και στο αυτοκινητο να το εχεις παλι μπορεις να μπλεξης.....επειδη δεν ειναι σκυλακι..................
Ζουμε σε ενα συγροτημενο...... κρατος η εχουμε νομους η οχι .
:lol: :lol: :lol: :lol:
Τα λεφτα πανε στα λεφτα..
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Χρυσοθήρες πιάστηκαν με τα σύνεργα ανά χείρας

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

dempreli εαν δεσω τον ανιχνευτη μου και τον σερνω στο βουνο και τον φωναζω και με το ονομα ελα μπουμπι ( υποτηθετε σκυλος ο ανιχνευτης, επειδη δεν εχω σκυλο,) λες να το χαψουνε πως τον εβγαλα βολτα...εεεε
MEXICANOS370
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 14:54

Re: Χρυσοθήρες πιάστηκαν με τα σύνεργα ανά χείρας

Δημοσίευση από MEXICANOS370 »

αν δωσεις το μηχανημα σε αλλον και τον πιασουν,,,,,,,,τι γινεται????????
Hfaistos-69
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 19:45
Τοποθεσία: MΑΓΝΗΣΙΑ

Re: Χρυσοθήρες πιάστηκαν με τα σύνεργα ανά χείρας

Δημοσίευση από Hfaistos-69 »

Μ΄ άρεσε το μπούμπι που το θυμήθηκες με γύρισες πολλά χρόνια πίσω ωραίος !!!!!!!
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Χρυσοθήρες πιάστηκαν με τα σύνεργα ανά χείρας

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Μεξικανε, αν δωσεις το μηχανιμα σε αλλον, πρωτα απο ολα θα εισαι εσυ ξεκουραστος, θα απολαμβανεις την βολτα σου, τον καφε σου, θα εισαι καθαρος και οχι λασπωμενος, ιδρωμενος, διψασμενος και γενικα χωρις αγχος και νευρικοτητα.
Τωρα εαν τον πιασουνε, θα τον ανακρινουνε, μπορει να του ζητησουνε την αποδειξη ιδιοκτησιας και αφου δεν εχει λερωμενο ποινικο μητρωο θα τον αφησουνε.
Ομως το μηχανιμα που θα ξαναερθει στα χερια σου οπως και σε ολους μας γενικα τα μηχανιματα, δεν θα εχει διαφορα, θα τρεχουμε η θα περπαταμε κανονικα αλλα ασταματητα με την σκεψη τωρα θα τα βγαλουμε και την επομενη φορα και αν οχι την επομενη την μεθεπομενη σιγουρα!!! Συμφωνεις φιλε η οχι στην γνωμη μου;;;
Παντως εαν καποιος αποφασισει να δωσει η να δινει τον ανιχνευτη του θα πρεπει να εχει κανει πολλα πολλα χιλιομετρα και να γραφει πολλα βιβλια με ιστοριες του!
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Χρυσοθήρες πιάστηκαν με τα σύνεργα ανά χείρας

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Hfaiste γελαω, αυτο το ονομα μου ηρθε και αυτο εγραψα.
MEXICANOS370
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 14:54

Re: Χρυσοθήρες πιάστηκαν με τα σύνεργα ανά χείρας

Δημοσίευση από MEXICANOS370 »

ευχαριστω κοστα για την απαντηση!!!!!
εχεις δικαιο και συμφονω!!!!
αλλα λεω το εξης.....αφηνεις το μηχανημα στο σπιτι ενος φιλου και αυτος παει καπου και τον τσαλακονουν,,,,,,,,,,θα βρεις τον μπελα σου εσυ που εχεις το μηχανημα νομιμο και με χαρτια μονο και μονο γιατι ειναι δικο σου??????
π.χ αν δωσεις το αμαξι σε ατομο χωρις δυπλομα εχεις προβλημα.....με το μηχανημα τι γινεται??????????????
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”