Θα το έκανε ποτέ Έλληνας;

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με το πεδίο ενδιαφέροντος μας, που δεν υπάγονται σε κάποια από τις υπάρχουσες κατηγορίες.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vetnm
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: 18 Απρ 2011, 10:31

Θα το έκανε ποτέ Έλληνας;

Δημοσίευση από vetnm »

ΖΕΥΓΑΡΙ ΣΤΗ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Βρήκαν το δαχτυλίδι αρραβώνων που είχαν χάσει πριν από 6 χρόνια
Ένα μοναδικό δαχτυλίδι αρραβώνων ελπίζει να αποκτήσει πίσω ένα ζευγάρι στη Νέα Ζηλανδία, το οποίο φέρεται να έχει βρεθεί μετά από 6 χρόνια που χάθηκε στη θάλασσα.
Βρήκαν το δαχτυλίδι αρραβώνων που είχαν χάσει πριν από 6 χρόνια
Η Βιβιέν και ο Τζεφ Νίνς, δήλωσαν πως πριν από 15 χρόνια, σχεδίασαν μαζί το δαχτυλίδι, επιλέγοντας προσεκτικά την κύρια πέτρα. Πριν από 6 χρόνια όμως, κατά τη διάρκεια διακοπών σε παραλία στο Νόρθλαντ, το δαχτυλίδι χάθηκε στα κύματα, την ώρα που η Βιβιέν έπαιζε με τα παιδιά και το σύζυγό της στα κύματα.

«Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι είχα χάσει τόσο το δαχτυλίδι αρραβώνων όσο και τη βέρα μου, παρά μόνο όταν επιστρέψαμε στο σπίτι μας» δήλωσε η Βιβιέν, σύμφωνα με την εφημερίδα New Zealand Herald. «Επιστρέψαμε αμέσως στην παραλία και αρχίσαμε να ψάχνουμε. Ήταν μια πολύ δύσκολη στιγμή για μένα όταν συνειδητοποίησα ότι τα είχα χάσει».

Τελικά το δαχτυλίδι βρήκε ο 83χρονος Μπέρναρντ Πάτερσον, όταν πήγε στην παραλία για να δοκιμάσει το νέο του ανιχνευτή μετάλλων. Έδωσε το δαχτυλίδι για εκτίμηση και στη συνέχεια το παρέδωσε στην αστυνομία, που εντόπισαν τον κοσμηματοπώλη που το είχε φτιάξει, ο οποίος και το αναγνώρισε αμέσως.

Σήμερα, η οικογένεια Νίνς προσπαθεί να πάρει πίσω το δαχτυλίδι από την ασφαλιστική εταιρεία, στην οποία επιδόθηκε η ιδιοκτησία. Μπορεί όμως η ασφαλιστική να έχει ήδη πουλήσει το μοναδικό δαχτυλίδι.
Πηγή: http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... d=63989894
JIKER
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 25 Απρ 2010, 22:46

Re: Θα το έκανε ποτέ Έλληνας;

Δημοσίευση από JIKER »

Ελληνας ποτε των ποτων
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Θα το έκανε ποτέ Έλληνας;

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Οχι για να το παιξω καλος.
Βρηκα αλυσιδα χρυση με διαμαντια πανω και την εδωσα. 2011 Δεκεμβριος.
Μου ειπε η κυρια αυτη, αυτο δεν το περιμενα ποτε οτι θα την ξαναεβρισκα, ειναι το καλυτερο δωρο χριστουγεννων.
Με αγκαλιασε, με φιλησε, αλλα δεν ητανε ομορφη και ητανε και λιγακι μεγαλη ηλικια, χα χα.
Ηξερα πως την ειχε χασει εργαζομενη απο το σουπερ μαρκετ, γιατι ητανε χωρος μονον υπαλληλων.
Την εδωσα στην προισταμενο και αμεσως καλεσε την κυρια που ειχε μιλησει στην προισταμενο και της ειχε πει οτι την εχασε.
Που ειναι το δυσκολο.
Παντα βαζω τον εαυτο μου στην αντιθετη πλευρα απο οτι θελω να κανω, να εχω, να δωσω, να μου δωσουνε, να βοηθησω, να με βοηθησουνε, να με υπολογιζουνε, να υπολογιζω ακομη και το μυρμιγκη χωρις υπερβολη!

Υπαρχουνε οχι απλως πολυ αυτοι που το κανουνε αυτο, αλλα παρα μα παρα πολυ.
Πολλα παραδειγματα να μην γραφω τωρα.

Εχω κλεψη 2 δραχμες οταν ημουν 7 ετων για να παιξω ποδοσφαιρακι, γιατι ελειπε η μητερα μου και εγω δεν ειχα χρηματα.
Σπανια επαιζα με χρηματα μου γιατι δεν ειχαμε.
Ειχα κλεψει αλλες 2 δραχμες, απο ενα εικονισμα και μου ειπε ο πατερας μου: Τσακισου και δωστα πισω εκει που τα πηρες.
Ημουν 5 ετων τοτε και τα επεστρεψα.
Ειχα κανει τον σταυρο μου και ειχα πει: Δεν θα το ξανακανω Αγια μου Παρασκευη.

Ο αδερφος μου βρηκε το 1977 περιπου, 800 Γερμανικα μαρκα, 30.000 δραχμες σε παραλλια και πηγε και ειπε στον εστιατορα εκει διπλα, εαν σου ζητησει καποιος χρηματα που εχει χασει, να του δωσεις το τηλεφωνο μου.
Επισης πηγε στην αστυνομια της Παργας, τους ειπε βρηκε χρηματικο ποσο και εαν καποιος δηλωσει πως τα εχασε να ενημερωσουνε τον αδερφο μου εαν ειναι αυτο το ποσο να το δωσει πισω.
Η αστυνομια του ειπε να αφησει εκει το ποσο και ο αδερφος μου ειπε οχι, εαν ζητηθει και πραγματικα ειναι αυτος που τα εχασε θα τα παρει πισω.

Τελικα δεν ζητησε καποιος το ποσο. Πιθανων να εφυγε για Γερμανια αυτος που τα εχασε, η να μην ηξερε το μερος που τα ειχε χασει να ψαξει και να ρωτησει.

Γιατι Ελληνας ποτε τον ποτων και με σιγουρια....

Υπαρχουνε ανθρωπακια τιμιοι που δεν εχουνε να φανε και ομως οχι δεν κλεβουνε, αλλα το κεφαλι ψηλα απο ειλικρινια, αγαπη, σεβασμο και ολα τα καλα!!!
JIKER
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 25 Απρ 2010, 22:46

Re: Θα το έκανε ποτέ Έλληνας;

Δημοσίευση από JIKER »

φιλε ωραια τα λες αλλα δυστιχως σημερα δεν ειναι ετσι αν σκεφτεις μονο οτι υπαρχουν συνανθρωποι μας που εξαιτιας αυτων των αχαιρευτων πολιτικων τρωνε μεσα απο σκουπιδια και επιχειρησεις που κλεινει η μια μετα απο την αλλη αφηνονοντας στο δρομο εκαντονταδες ανεργους ειμαι σιγουρος οτι θα αναθεορουσες εκτος αν εισαι φορτομενος αν ειναι ετσι τοτε εχεις δικιο
bbataki
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2009, 21:53

Re: Θα το έκανε ποτέ Έλληνας;

Δημοσίευση από bbataki »

Και γιατί να μην το έκανε? Είναι η τιμιότητα γνώρισμα άραγε συγκεκριμένων μόνο λαών? Είναι θέμα ράτσας δηλαδή? Η μήπως θέμα παιδείας και κοινωνικής μόρφωσης? Νομίζω ότι και η αυτοκριτική πρέπει να έχει τα όρια της ώστε να μην γίνεται αυτότιμωρία σε ένα λαό που αξίζει πολλά και έχει τραβήξει τα περισσότερα..
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Θα το έκανε ποτέ Έλληνας;

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Στην Ελλαδα ειμαστε περιπου 11.000.000 .
Υπαρχουνε ατομα που δεν ξερουνε ποσα εχουνε και που τα εχουνε. Και θελουνε και αλλα και αλλα μεχρι να συμπληρωσουνε οσα χρειαστουνε για το ταξιδι και μετα τον θανατο τους.
Σχολιαζω, αλλα ισως κακος το φερνω παραδειγμα.
Φυσικα ειναι δικαιωμα τους, να κανουνε οτι θελουνε, αλλα μην ειναι σε βαρος αλλων ανθρωπων.
Ειναι;;;
Πιστευω ειναι στην πλατη μας, του καθενως μας.
Γιατι το γραφω αυτο;
Εχω ακουσει και το νιωθω οταν παω να βαλω βενζινη στο αυτοκινητο μου.
Ειναι φορες που δεν φουλαρο το ρεζερβουαρ, αλλα βαζω 20 η 25 ευρω, γιατι με τετοια τιμη της βενζινης, που να γεμισεις το ρεζερβουαρ.
Αυτοι οι ανθρωποι εχουνε απο το 1945 και μετα, μονοπωλειο την εισαγωγη στην Ελλαδα το πετρελαιο.
Αυτοι ανεβαζουνε και κατεβαζουνε κυβερνησεις και οι κυβερνησεις στηριζουνε αυτους.

Αυτοι ειναι η κορυφη του ανθρωπου που οχι μονον δεν δινουνε οσα θα επρεπε και μιλαμε για ποσοστο οχι της %, οχι τις 1000% αλλα κλεβουνε απο παντου.
Σε αυτους ανηκει ενα ταδε ποσοστο που δεν μπορω να το γνωριζω, αλλα καποιοι.

Παρακατω ειναι αυτοι που τρωνε και αρπαζουνε οσα περισσοτερα μπορουνε και καποιοι απο αυτους και χωρις φραγμους μεχρι και τα χειροτερα, οπως θανατος σου η ζωη μου.

Δεν γραφω οτι εαν καποιος εχει πολλα χρηματα ειναι ετσι και παντα.
Υπαρχουνε ανθρωποι και ανθρωποι που εχουνε χυσει πολυ ιδρωτα.
Εχουνε υποφερει πολλα και εχουνε δωσει τοσα και τοσα χρονια απο την ζωη τους και αντι να ισχυει

<<< δουλευουμε για να ζουμε, αντιθετα ζουμε για να δουλευουμε και δεν απολαμβανουμε οσα θα επρεπε και πρεπει!!!>>>

Υπαρχουνε πολλες και διαφορες κατηγοριες και στρωματα σε υψος οικονομικο, ανθρωπιας κακιας και οσα αλλα υπαρχουνε.

Θελω να καταληξω, πως τα ανθρωπακια που σημερα ιδιως πεινανε, δεν ητανε ποτε κλεφτες και ητανε παντα με το κεφαλι ψηλα, στον δρομο της λογικης, της καλης καρδιας και δεν προσπαθησανε να αρπαξουνε.

Η παροιμια λεει, δουλεψε να φας και κλεψε να εχεις. Καμια παροιμια δεν ειναι τυχαια!

Φυσικα να γραψω πως οχι οποιος εχει να φαει σημερα, εχει κλεψει και ζει με τα κλεμενα, αλλα ισως εχει ενα επαγγελμα που βγαζει αρκετα, ισως ειχε στην ακρη, ισως εχει πορους απο τους οποιους ειχε και εχει επενδυσει και χιλιους αλλους λογους.

Στο γενικο θα γραψω πως παντα και παντου, σε ολοκληρη την γη, ειμαστε εμεις οι καλοι και εμεις οι κακοι!

Οπως εχουμε μαθει ο καθε ενας μας, οπως μεγαλωσαμε, οπως μας εχουνε μαθει και ακολουθουμε αυτα που ο καθε ενας μας νομιζουμε, εγκρινουμε και πιστευουμε.

Αρα δεν ειναι θεμα Ελληνα, τουρκου, Αλβανου, Ιταλου και οποιουδηποτε αλλου κατοικου οποιασδηποτε αλλης χωρας.

Ετσι τα βλεπω εγω και τα νιωθω.

Να φερω και ενα παραδειγματακι μικρο.

Εμεις ειμαστε Ελληνες. Καποιοι χριστιανοι. Καποιοι οχι και δικαιωμα του καθενως μας οτι θελει.

Οι τουρκοι Μουσουλμανοι, οχι ολοι.

Ενας Ελληνας παντρευεται μια Τουρκαλα, η αντιθετα ενας Τουρκος παντρευεται μια Ελληνιδα.

Πως να σκεφτει ο καθε αντρας και πως η γυναικα και ακομη περισσοτερο τα παιδια τους;

Επειδη σε συγγενικο μου περιβαλον εχω τετοιο παραδειγμα απο πρωτο χερι, υπαρχη τοσο μεγαλη αγαπη μεταξυ τους, τοσο μεγαλη αρμονια, που τα βρισκουνε σε ολα!

<<< Η Μεγαλη βρωμια, η πολιτικη και τα ανωμαλα συμφεροντα εχουνε καταστρεψει και καταστρεφουνε τα παντα! >>>

Διαφωνει καποιος πως εαν δεν διναναι τοσα δισεκατομμυρια σε πολεμικο υλικο, ειτε αεροπλανα, υποβρυχια, καραβια, αρματα μαχης, αλλο πολεμικο υλικο και ακομη το τεραστιο ποσοστο τις % που εχουνε εγκρινει οι ανωμαλοι να περνουνε οι υπουργοι και οσοι ειναι κοντα τους και υπογραφουνε, ναι να παρουμε και να παρουμε, ειναι χρηματα, δικα μου, δικα σου δικα του και καλα εμενα εσενα που δουλευουμε ακομη, η δουλεψαμε οσο ειχαμε δουλεια, αλλα του πατερα μου, του πατερα σου, του παπου μας, της γιαγιας σου, που περασανε αναμεσα απο τις σφαιρες.
Των ανθρωπων που τρωγανε καλαμποκι μπομποτα και τρωγανε 2 φορες τον χρονο κρεας.
Τους δινανε συνταξη 305 ευρω και το κανανε 295.

Ομως μην ξεχναμε πως ολα εδω πληρωνωνται!!!
Με το ιδιο νομισμα ολοι μας!
Εγω ειμαι ενας οπως εσεις ακριβως.
Η ζωη εχει διξει πως ειμαστε ολοι 100% ιδιοι και εαν καποιος νομιζει οτι ειναι λιγακι παραπανω, η πολυ παραπανω, καλα κανει.

Μην ξεχναμε ομως και το παραδειγμα του Ωναση, που οταν σκοτωθηκε, η σκοτωσανε τον Γιο του Αλεξανδρο, τελειωσε, παρα ολα τα ταχα μεγαλεια του.

Αρα για εμενα, μενει και θα μενει παντα, κοιμαμαι ομορφα και ησυχα οταν μου χρωστανε και δεν τα θελω ποτε πισω, σε οσα εχω δωσει και οσο εχω βοηθησει εστω, λιγακι, ελαχιστα.
Αντιθετα εχω ενοχες, οταν χρωσταω και πρεπει να τα δωσω το συντομοτερο!!!

Χαιρετω και ευχομαι υγεια και δυναμη να προχωραμε μπροστα!
Άβαταρ μέλους
vetnm
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: 18 Απρ 2011, 10:31

Re: Θα το έκανε ποτέ Έλληνας;

Δημοσίευση από vetnm »

Σίγουρα η κοινωνική συμπεριφορά έχει να κάνει με την παιδεία, και την οικογένεια.
Γιατί όμως σήμερα κλειδαμπαρώνουμε τα σπίτια μας ενω πριν 40 χρόνια αφήναμε το κλειδί κάτω απο το πατάκι;
Η απάντηση είναι οτι δεν είχαν τίποτε ελκυστικό τα σπίτια αλλά και να έπαιρναν κάτι που και με τι μέσο θα το πήγαιναν.
Απο τότε που χάθηκε ο φόβος που πηγάζει απο την πίστη κάθε παράνομη πράξη φαντάζει ηθική στο πλαίσιο του προσωπικού πιστεύω.
Για μια ακόμα φορά να εκφράσω το θαυμασμό μου για τον πηγαίο και αφοπλιστικά ειλικρινή λόγο του Κωστα Αναστασίου.
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Θα το έκανε ποτέ Έλληνας;

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια Vietnm.
Ευχομαι να ερθει το συντομοτερο δυνατο η δικαιωσει για ολους μας και ιδιως για τα ατομα που στερουντε τοσα πολλα και ειναι τελειως αδικο να περνατε τετοια.... το 2014.
Ο ανθρωπος θεωρητε ενα απο τα πιο εξυπνα πλασματα στην γη, αλλα ομως εχει αποδειξει πως υπαρχουνε και αντιθετα απο αυτην την πλευρα, δηλαδη ακρως επικινδυνοι ανθρωποι και πολυ φτωχοι στην λογικη και στην εξυπναδα τους.
Δυστυχως τετοιους επιλεγουνε ( πολιτικους και σε θεσεις που δεν ειναι ατομικες, αλλα κεριες και σε βαρος του λαου, εμας του καθενως και παγκοσμιος ) για να περνανε τα συμφεροντα τους αυτοι που κανουνε παιχνιδια για λαους και για χρημα.
ASTOR
Δημοσιεύσεις: 497
Εγγραφή: 25 Ιαν 2007, 19:43

Re: Θα το έκανε ποτέ Έλληνας;

Δημοσίευση από ASTOR »

Όταν κάποιος σου πει ότι πλούτισε με σκληρή δουλειά, ρώτα τον: "Ποιανού;"
james
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 16:44

Re: Θα το έκανε ποτέ Έλληνας;

Δημοσίευση από james »

Μην υποτυμαμε φιλοι μου καλοι τους Ελληνες,ΝΑΙ θα το εκανε αναλογα τον τοπο και τον χρονο,παραδειγμα πρωτο,πριν 25 χρονια εκανα μπανιο στα λουτρα της ωραιας Ελενης στη Κορινθο,στο σημειο αυτο εχει αμμο,και σε βαθος 1.5 με 2 μετρα και φοροντας μασκα που μου αρεσει να βλεπω τον βυθο ,ειδα κατι σαν στεκα γυναικια,που βαζουν στα μαλλια τους ηταν χρυσαφι χρωμα,βουτηξα και την επιασα,τη να δω τραιλαθηκα ενας σταυρος με την αλυσιδα του,πες τε μου τη επρεπε να κανω,να τρεξω στην αστυνομια,να τον κρατησω,να φωναξω ρε ποιος εχασε τον σταυρο του,και ποιος μου λεει απο ποτε ηταν μεσα,γιατι μια κοληση ειχε ελαφρος σγουρια,δευτερο παραδειγμα μου δοθηκαν απο ατομο,που καθαριζαι τον ηλεκτρικο σταθμο,μια τσαντα γυναικια,και το πρωτο πραγμα ηταν να δω αν ειχε κατι που να μου λεει,σε ποια ανηκοι,επαθα πλακα διοτι εκτος απο την ταυτοτητα ειχε,δυο ορολογια,δυο σταυρους,ενα κολιε ασημι,και ενα χρυσο,ενα βιβλιαριο τραπεζης και μεσα 70.000 δραχ.τρεια δακτυλιδια,κλειδια κ.λ.π.αντικειμενα.επρεπε να τη βρω για να της τα δωσω,να τα κρατησω,ελιπον στο πρωτο παραδειγμα το κρατησα χωρις δευτερη σκεψη,στο δευτερο παραδειγμα πηγα στα τουρκοβουνια την βρηκα,την κυρια ανοιξε την πορτα,σαν να φοφοταν να την ανοιξη ολοι,αρπαξε την τσαντα μου εκλεισε την πορτα στην μουρι και εγω αυτη την στιγμη ξερετε πως ημουν σαν μ,,,,,,ουτε ενα ευχαριστω,αυτος ειναι ο ΕΛΛΗΝΑΣ φιλοι μου....εχω επιστρεψει πολες φορες χρηματα,αλλα ενα με το ζορι ευχαριστω......αυτος ειναι ο ΕΛΛΗΝΑΣ......
Άβαταρ μέλους
knight2000
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 12 Απρ 2011, 16:36

Re: Θα το έκανε ποτέ Έλληνας;

Δημοσίευση από knight2000 »

Φίλε james και στα 2 παραδείγματα που μας έγραψες έκανες το σωστό . Εχω βρει πορτοφόλι με 150 ευρώ μέσα ταυτότητα , πιστωτικές και ενα μικρό χρυσό φυλαχτό , κ βέβαια βρήκα την κυρία που το έχασε και τις το έδωσα , ολα στη ζωή είναι δανεικά παιδιά .

Φιλικά Γιώργος.
One man can make a difference....
kasimeris
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2010, 13:20

Re: Θα το έκανε ποτέ Έλληνας;

Δημοσίευση από kasimeris »


Aπιστευτο το αρθρο πραγματικα...!!

Χαρακτηστικοτατο δειγμα της εποχης μας...εμεις νομιζουμε πως κατι κανουμε και αυτοι μας εχουν βαλει τα 2 ποδια σε ένα παπουτσι.....!

Επαθα κολουμπρο λεμε..............!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα της επικαιρότητας”